bugün

Onlar evlayullahtan olduğu için sıkıntı yok.
Yıldırım bayezid ve 4.Murad'ın içtiği rivayet edilir efendim.

Edit:Ayrıntılı bilgi almak isteyen ahmet Akgündüz- Bilinmeyen Osmanlı, kitabına bakabilir.
haremde süt gibi rus kızlara da kaydılar. türk köylüleri ise onların konforu sürsün diye evlerinden binlerce km uzakta hiç uğruna ölüyordu.
içki içen siksin sizi.
hepsi, hepsi...bi de yavuz içmezdi falan diyolar, bi kere dövüyodum bademlerden birini, ulan hoşafbeyin dedim, şarap içmeyen adam, şarap mahzeni kurdurur mu?...osmanlı sarayında mahzen var, ismi başka türlü geçiyo, bikaç tane var, rehber buraya şarap zulalarlardı, diyo.

hatta diyolar ki, fransızlar kanuni onlara kapitülasyon imkanı verince, kendilerinde olmayan mahzeni gidip osmanlı sarayına kurmuş...fransız kralının içemediği kalitede cabernet savignon şarabı, kanuni ve eşrafı içmiş...kalyonlarla cebelitarıktan, geçirip getiriyolarmış istanbul´a...

ak bademler, osmanlıyı arap sanıyo, hataları orda. sarayın burnunun dibinde kumkapı da yenikapı da şarapevleri var, 500 yıldır var diyo, 450 yıllık olanına girmiştik biz. o şarabevinin orda olduğunu sarayın bilmemesinin mümkünatı var mı kardeşim...

kumkapıdaki meyhane olayını, sen, bugünün olayı mı sanıyosun?...sen bugün topkapı sarayından oraya yürüyerek gidiyosun, o zamanki saray eşrafı senin bugün yaptığın şeyi o zaman yapamıyo muydu, sanıyosun?...

sen rakıyı ilk içen türk, mustafa kemal paşa mıydı, sanıyosun da adama ayyaş falan diyosun,beyinsiz dürzü?
içki içip hareme çıplak girip önüne gelene saplayan padişahtır. arşivleri açın bakalım osmanlı nü minyatürlerine. bunları hep gizliyorlar bizden.
Atatürk içki içiyordu denilince pis kafir içki içerdi, müslüman değildi böyle müslüman olunmaz. Bunlar nasıl insandı diyenler.

Padişah da içki içiyordu deyince. içer kardeşim size ne kime ne ? Adamın içtiği içkiden diyor.

Bu kişiler beni güldürüyor.
afiyet olsun durumudur. bu durumu eleştirenlerin yüzde 90 ı evinde şişenin dibine vurmaktadır. sonra içki içenleri eleştirmektedir. neyin kafası bu.
içki içme meselesine yorduğumuz aklımızı başka şeylere yorsaydık şu anki halimizden daha iyi olacağı kesindi. içen içer afiyet olsun içmeyen içmez kime ne.
sirozdan ölen atamız varken normal olan durumdur.
bira içemeden ölmüşlerdir.
4. Murat içkiden öldü(Hoca Saadettin ve Evliya Çelebi açıkça yazar.)
Abdülmecit'in içki içtiğini en yakın arkadaşı Cevdet Paşa anlatır.
2. Murat içki içer,eğlence meclislerinde geçirir zamanını(Halil inalcık gibi ciddi olmayan(!) Osmanlı tarihçisi yazmaktadır.)
Yıldırım Bayezit'in içki içtiğini Taşköprülüzade Ahmet Efendi eserinde yazar.Aşıkpaşazade gibi en önemli kaynaklardan biri de yazmaktadır.
2. Mahmut'un da ölüm nedeni içkidir bu kez ilber Ortaylı kaynağımız.
2. Selim'in içkiden öldüğü zaten bilinen bir şeydir kaynak falan hak getire.
2. Bayezit esrarkeştir bu da ek bilgi olarak düşülsün.(Erhan Afyoncu,feridun Bey'in münşeatüsselatin adlı önemli eseri vs.)

Burada yazmadığım,bilmediğim daha onlarca kaynak es geçilmiştir.Hedeflenen şey bu adamların birer insan olduğudur ve aralarında daha ne sapkınlıklar ne çapkınlıklar ne güzellikler bulunabileceğidir.

not:Hoca saadettin'in tacüttevarih,evliya Çelebi'nin seyahatnamesi,cevdet Paşa'nın hatıraları,taşköprülüzade Ahmet Efendi'nin şakayıkınumuniyye adlı eseri,erhan Afyoncu'nun Truva'nın intikamı ve sorularla Osmanlı imparatorluğu adlı eserleri,feridun Bey'in münşeatüsselatin'i,halil inalcık'ın hasbahçede ayşutarab adlı eseri baz alınmıştır.

http://youtu.be/GLpv2k4Hb4I linkteki program da seyredilerek öğrenilebilir.
çok genellememekte yarar var; lakin konu üzerine biraz okuyunca, genelde içki içmesiyle tanınan padişahların dönemleri çalkantılı ve sürekli savaşla, seferle, devletin yıkılması veya önemli toprak kaybı tehdidi dolu geçenler arasından çıktığını görebiliyoruz. yıldırım bayezid, bir ara tahtını geçici olarak çok genç yaştaki oğluna bırakacak kadar bunalan ikinci murat ile dördüncü murat bu konuda en tipik örnekler arasında düşünülebilir.
ikinci abdülhamid de bunlardan biridir. öz torunu ertuğrul osman osmanoğlu nun naklettiğine göre arada sırada rom içermiş. ha içip içmemesi önemli değildir orası ayrı.

http://www.youtube.com/watch?v=4yevEfBb9eE
lan tabi içecek, koskoca padişah. ben öğrenci halimde gün aşırı bi küçük tüketiyorum.
''her padişah içer'' gibi bir genelleme yapmak söz konusu değildir. içenide vardır, içmeyenide. ama arşivlerde ki kaynaklara göre en çok alkol içen padişahın, son dönemlerde görev yapan mehmed reşad olduğu yazar. kendisinin bir kuzuyla bir testi şarap içtiği kayıtlarda mevcuttur.
http://www.n-f-k.com/nfkf...isahlari-icki-icer-miydi/ prof.dr ekrem buğra ekinci'den konuyla ilgili geniş bilgi
(bkz: içiyorum o halde padişahım)
haya bilmez torunlarına meze olur maalesef.
beraber mi kafayı çektiniz de konuşuyorsunuz ...
ortaya tarihle ilgili bir bilgi atıyorsanız belge verin de görelim. belgesz konuşulan tarih sadece safsatadır.
adam padişah içki içer tabi. stres, yorgunluk, eğlenceler... içki bu zamanlarda içilmez de ne zaman içilir? padişah da insan değil mi nihayetinde? bugün içki içmeyen siyasetçilerimiz çoğunlukta olduğu için padişahin içki içmesi de garip geliyor tabi insanlara.
ikinci selim, ayyaş selim olarak da bilinir.
içki içen padişah,

vay beee başlığa bak.Genelde bu tarz saçmalıklara yazıpta,o değerli şu dünyada ki belki de en çok önemsememiz gereken şey olan "zaman"ı boşa harcamıyorum.ama içimden geldi bu başlığa yazacağım.

Şimdi,bir padişahın içki içip içmemesi bizim için önemli midir ? Önemli olması gerekir mi ? içki içse ne olur içmese ne olur ?
Biraz düşünelim.Bak birlikte düşünüyoruz,düşünmek iyidir tavsiye ederim.Neyse,Fatih Sultan Mehmet'i ele alalım mesela.Bu adam,içki içti mi içmedi mi bilmiyorum,zerre de ilgilenmiyorum.ama diyelim ki içti.Ne değişecek,Fatih Sultan Mehmet içki içti diye zamanında adamın "Fatih"liğini elinden i alacağız,ya da "Istanbul" gibi dünyanın başkenti sıfatının en çok yakıştığı şehri fetheden gerçek bir "conqueror" olduğunu mu inkar edeceğiz.Yaptığı bu fetihle dünyayı salladığını,kökünden değiştirdiğini mi ?

Ne fark eder ki mına koyim.NE kadar boş,yüzeysel adamlarsınız."ÖZel insanları özel yapan özel hayatları değildir." VE bu insanlar özel hayatında 50 hatun almış olsa nolur,çapkın olsa nolur,içki içse nolur,tüfekle ayda yeni delikler açmaya çalışsa nolur? Soruyorum size nolur,ne kadar basit düşünceler bunlar.

Duydun muuu Atatürk içki içtiği için sirozdan ölmüşş..
Duydun muuu Sokrates aslında oğlancıymışş..
Duydun muuu Büyük iskender gögüs kıllarını aldırmışşş..
Duydun muuu bilmem ne padişahı aynı anda 2 kadın 1 erkekle birlikte oluyormuş...

Gibi saçma salak ve aptalca ifadeleri ciddiye alacak kadar beyinsizseniz size bir şey diyemem.Demem zaten,harcadığım nefese yazık olur.Sadece demek istedğim Şu Tarihi bir figürü,gündemi değiştiren bir lideri ele alırken o adamın özel hayatta ne yaptığına bakmayın,sizin için ne yaptığına,insanlık için ne yaptığına bakın.yoksa içkiye,şekle,şemale takılırsak işimiz var işimiz.
zamanında carl friedrich gauss a gerizekalı diyen ucubelerin iddası.
ciddiye alınmaz..
içenler arasında II. abdülhamid yoktur. ilk içen yıldırım beyazıt'tır. en ünlüsü ise IV. murat...

bunlardan başka içenler de olmuş olabilir; hatırlayamıyoruz..