bugün

izmir'in yeni ulaşım düzenlemesidir.

tam bir gerzekçe düşünülmüş bir düzenlemedir. zira izmir kesinlikle il'ini tanımayan bir adamın elindedir.
ben şuan da bolca küfür etmekteyim. vatandaş halimle bile nasıl bir sıkışıklık olacağını tahmin ederken siz geri zekalı yöneticiler nasıl bunu öngöremezsiniz.

zira efendim 8,554,169 numaralı direk alsancak otobüsleri kaldırılıp yerlerine 12 numara geçmiştir. yani güzelbahçe'den 8 numarayla direk alsancak a giden adam artık nah gidecek. üçkuyular'da inecek oradan 12 ye binip direk alsancak a gidecek.

sizin ben zihniyetinizi tihniyetinizi sikeyim arkadaş. 45 dakikalık yolu yaptınız 90 dakika, alın o 90 dakikayı da götünüze sokun.

zaten otobüsler kalabalık iyice kalabalık olacak.

ilgili link;
http://www.eshot.gov.tr/haberdetay.aspx?ID=726
29 haziranda başlayacak olan ve çok kötü gibi duran düzenleme(!).
verilen oy'un karşılığı olan düzenleme.
(bkz: şimdi onlar düşünsün)
işin garibi, gaziemir,buca,karşıyaka,bayraklı buralarda izban var. peki biz ne bok yiyelim lan? narlıdere, balçova, güzelbahçe halkı ne yapsın lan itoğlu itler. bizde ne metro var ne izban. neyle geleceğiz biz?
gayet iyi olmuş düzenlemedir. inönü caddesinde trafik rahatlayacak sonunda. 10 yıldır çile çekiyorduk.

ancak Bornova Buca arasındaki 515 i kaldırıp yerine metro, izban ve 2 otobüs kullanın diyen aklınızı...
bazı arkadaşlar diyor ki, yok istanbul trafik bu yüzden ağzımıza sıçıyor hede hödö düzenleme gayet güzel olmuş.

ulan belediye babasının hayrına mı 90dakika yaptı sanıyorsun? istanbul'un maaş ortalaması 3000-5000TL iken ankarada 2500-3000 TL iken izmirde bu rakam 1000-1500 arasıdır.

çok nadir bulursun 1500TL maaş alanı. çünkü izmirde iş alanı kısıtlı. iş sahipleri bunu da kullanıp, 90 dakikaları var ibnelerin, 2 TL'ye buraya gelir diyip 1000TL maaşı dayıyorlar millete.

e zaten izmirde şahsi işe giden araç sayısı az çünkü mesafe kısa artı ulaşım ucuz. 90 dakikayla adam urladan alsancağa rahat 2 tl ile gitmek varken neden şahsi aracı seçsin?

istanbul ve ankara ise araç çılgınlığı var orada yapsan anlarım da izmirde tutmaz ağa.

izmir'in trafiğin yolcu otobüsleri değil keyfe sahil turlamaya çıkan araçlardır. trafiğin oluşmasında en büyük etkende yaptığınız dar cadde ve sokaklar.

ulan sen 8 numarayı neden karataş a sokuyorsun ki? devam ettir sahilden direk alsancağa, zaten oralarda fazla binen yok bu otobüse adam oralarda metroya biniyor zaten. metronun dibine 30 tane otobüs sokuyorsun, hemde daracık alan.

http://www.ubenzer.com/de.../burger-turk-alsancak.jpg

alın izmirin en sıkışık caddesinin yoluna bakın, daracık. 2 araba anca sığıyor. araçlarda yola park ettiği içinde 1 araç geçecek şekile giriyor. birde bu yoldan eshot otobüsleri geçiyor. sonra yok otobüsler trafiği sıkıştırıyor. ulan angut tabii sıkıştırır. tüm izmirin trafiği buradan başlıyor lan.

daha bu bitmedi.

güzelyalı mithatpaşa caddesi var ki evlere şenlik, sahilin bi üst yolundan bahsediyorum. buralarda her yerde araçlar park ettiği için yol trafiğe kapalı. bu yol öyle küçükte değil taa konaktan başlar, üçkuyulara kadar çıkarsın. iyice daraltmışlar yolu. halbuki buradaki araçlar kaldırılsa, otopark vs. bir şeye taşınsa trafiği kökten çözecekler. tüm konak ve alsancağın trafiği buralardan başlıyor.

daraltmayın arkadaşım şu yolları daraltmayın.

edit: kodumunun belediyesi sıkışık trafikteki yerlere kamera koymamış kendi aklınca, yoksa şuan size o daracık alsancak caddesinden kaç araba geçmeye çalıştığını gösterebilseydim bak saatte şuan 12:00 yani düşün bu saatte neler dönüyor o daracık caddede görmeniz lazım.

sikicem kaldırımınızı da bilmem neyinizi de, kaldıracaksın arkadaş birde o daracık caddeye sokmuşlar trafik polisini, trafiği teke düşürüyor.
daha tecrübe etmeden hemen yaygara koparmamak gereken düzenlemedir. metro zaten tıklım tıklım diyenler, 3-4dakika da bir yeni metro geliyor, birisi doluysa diğeri boş geliyor. 10dakika da bir izban geliyor, upuzun tren, bi tarafı doluysa uçlara doğru kalabalık azalıyor. vapurlar desen harıl harıl çalışıyor. şu an tek sıkıntı merkezlerde arka arkaya dizilen körüklü otobüslerdi, ona da güzel bi çare bulmuşlar işte. bi bekleyelim görelim yeni sistem belki eskisinden daha güzel işleyecek.
Ağız bozdurandır. isyan ettirendir.
Ulan zaten o izbana bindiğimde solunum yapmak için ayak uçlarımda durup burnumu dikleştirerek balerincilik oynuyodum. Bundan kelli akrobasi yaparım. Gerizekalı belediye, mal belediye.
izmir'de korsan taksicilere gun yuzu doguracak duzenlemedir.
248 i kaldirmislar ya.
O benim alternatifimdi ama.
g.te gelmiş sistemdir.
bir haftadan beri buralarda değildim,geldim bi baktım bütün bindiğim otobüslerin güzergahı değişmiş.garip gurip bi sistem olmuş.
ama ayıp ya!!
bu düzenlemede emeği geçenlerin analarına, bacılarına, anneannelerine, babaannelerine, baldızlarına, kız kardeşlerine selam eder gözlerinden öperim.
düzenlemelerin, ıslahaların iyileştirme çalışmaları olması gerekir. bu bildiğin ağzına sıçmaktır, düzeni bozmaktır. korsan taksi, rota dışı taksi dolmuşlar nasıl akacak göreceksiniz. artık sadece 100 metre gitmek için otobüs kullanıcaz. sıçarım öyle işe.

aziz kocaoğlunun da bu planı yapanların ta ... koyayım. gerzek insanlar.
ortaligin amina koyan uygulamadir . bari metroyu bitirde oyle yap . heleki is saatlerinde dusunemiyorum konaktaki curcunayi. her yere yandas firmalarinizdan kaldirim alip doseyeceginize, her yil duzenli uygulamadir , eski kaldirimlar sokulur yenileri yapilir , yolu genislet kaz kafali baskan . size oy veren zihniyeti esefle kiniyorum .
saçma sapan düzenlemedir. trafik sıkışıklığını önlemenin birinci ve en makul yolu toplu ulaşım araçlarını arttırmak, halkı toplu ulaşım araçlarını kullanmaya sevk etmektir. bizim belediyemiz ise hiç bir akıl ve mantıkla açıklanamayacak şekilde cezayı arabası olmayan dolayısıyla trafiği sıkıştırmayan vatandaşa kesmiş, otobüsleri kaldırmıştır.

oysa hesap basittir. körüksüz normal bir eshot 100 kişi alırken bir araba ise 4 kişi almaktadır. yani bir küçük eshot 25 arabanın trafikte yaptığı işi tek başına yapmaktadır. hal böyleyken eshotları kaldırarak trafiği rahatlatma fikri 1 yerine 25 i seçmektir ve mantık dışıdır. trafiği sıkıştıran hususi araçlara ilişkin bir düzenleme yapılmamış, trafiği rahatlatmanın en makul yolu olan toplu taşıma seferleri kaldırılmıştır. inşallah büyükşehir hatasında ısrar etmeyip geri adım atar ve halkı daha fazla mağdur etmez.
izmir de ulaşım sistemi ne yazık ki oldukça düzensiz ve sistemsiz. izmir'e yerleştiğim zamandan beri*toplu ulaşım araçlarını ne zaman kullanmak zorunda kalsam oldukça geriliyorum.

büyükşehir olan bir ilde ki bu il ülkenin 3.4.5. neyse kalabalık nüfusuna sahip ili ise;

vapur 30 dakikada 40 dakikada bir sefer yapılmaz.

yeterli şekilde her yere ulaşımı sağlayamayan belediye otobüsü güneşin altında 20 dakika beklenmez.

en önemli iki merkezi nokta arasına minibüs hattı konur.

izban denen ve geldiğimiz teknolojik noktadan şüphe uyandıran hayli yavaş seyahat imkanı sunan, bu sayede baş döndürmeyen, mide bulandırmayan banliyö treni çeşitli noktalarda aktarma yapmak için oradan oraya savrulurken istasyonun içinde 2. defa kart basıp özellikle şehir dışından gelin, kent kart kullanmayan arkadaşınızın yerine de kart bastırıp 20 km'lik yolu 6 lira ile 8 lira arası bir ücretle tamamlamamız ve bununla da kalmayıp toplu taşıma kullanacak insanları**yeteri kadar bilinçlendiremeyen yetkili merciiler evvela trenden inmeye çabalayanların üzerine at sürüsü gibi hücum eden insanların kenarda bekleyecekleri ve yolculuğu tamamlanan kişilerin rahatça trenden inebilecekleri platformları oluştursunlar.

son düzenleme ile henüz muhattap olmadım ama saçma olan ulaşım sisteminin daha da garipleştiğini tahmin edebiliyorum.

ayrıca hazır bahsi açılmışken, büyükşehir ve ilçe belediyeleri o kadar çalışmamışlar ki izmir'in tek vasat noktasına ulaşabilmiş yerleri sahil kesimi ile sınırlı kalmış. geri kalan daha da içler acısı halde.

asfaltlar berbat. şehir çöp içinde. deniz keza öyle.

her yer pis oldukça pis. köpek barınakları içler acısı halde.

seçimlerden önce alsancak kordundaki çimlerin tamamı anlamsızca sölüldü ve yerine yenisi yapıldı.

başkanım artık insanlarımız da değişti sen hala o 20 sene öncenin belediyecilik anlayışı ile çalışmaya devam ediyorsun. insanlar yaptıklarının fuzuli olduğunu ve ödedikleri verginin daha yararlı kullanılması gerektiğinin farkında.

kaldırımlardan yürümek esnaf istilası yüzünden çok zor ve bu yüzden bir kaç defa yaşlı insanlara araba çarpacakken şahit oldum. şimdi kim haklı aracını park edecek otopark bulamayan sürücü mü? evine elinde torbaları ile giden vatandaş mı? yoksa aracı ile o yoldan geçen sürücü mü?

atık su ve kanalizasyonun denize verilmesi de ayrıca anlam veremediğim durum. hadi varsayalım*doğal yaşamı önemsemiyorsun. kuşlar balıklar umurunda değil. tamam anladım. fakat halkını da o değer vermediği varlıklarla aynı kefede gördüğü belli bunların zira bayraklı sahilden yolculuk ederken aracın içine giren lağım kokusu izmir'in göbeğine gökdelenlerin yükselmeye başladığı, expo'ya aday olmuş, çağdaş, aydın, vs. vs.* bir kente hiç yakışmayan yüzlerce şey sayılır.

ne kadar fazla dolmuşsam konuyu öteye beriye çektim.

uzun lafın kısası izmir'de aracınız yoksa sinirleriniz yıpranır.*
bak buraya yazıyorum yağmurlar başlayınca şirinyer aktarma merkezi sular altında kalıcak. millet hergün bir doz küfür ediyo zaten bu sefer 3 doz felan etmeye başlıycak. başlı başına saçma bi uygulamaydı zaten.
otobüsümü geri istiyorum kampanyasına verilen destek sonrası aziz amcayı bu kış baya zorlayacak olan aptalca uygulama.

http://www.izmirizmir.net...ina-tam-destek-h7963.html

tek otobüsle 15 dakikada gittiğim yere 2 otobüsle 40 dakikada gidiyorsam, sana bir daha oy vereni silksinler aziz. 90 dakika uygulamasını kaldırıp eski sisteme dönmesine bile razı çoğu izmirli ama belediye chpli olduğu için bunu yüksek sesle dile getirmekten çekiniyorlar. ulan vicdansız aziz, 90 numaranın son durağı gaziemir semt garajı olmuş.

konu atatürk olunca çığ gibi örgütlenen platin saçlı cumhuriyet sevdalıları da tepki gösterirse bu saçma uygulamaya, kışın biter.