bugün

Sırbistan'da Belgrad kalesinde çimlerin üzerinde kamusal alanda namaz kıldım.hiçbir sırplıda sen napıyosunyaa laiklik vs. Birşey demedi manastırdada öyle.burda sözüm ona bazı tipler bu manzara karşısında tansiyonu inip çıkıyor.
namaz nerde kılınır? sorusunun cevabını verebilen herkes mantıklı düşünebilir.
Orrrrospu cocuklarini kudurtmus guzel insanlardir.

Ellerinde bira siseleri, les gibi kokulari, borazan sesleriyle meydanda olan tipler icin ozgurluk de, insanin sakince ibadet edip cevresine rahatsizlik verrmeden yasamalarin mirin kirin et.

Yav birak bu ulkeyi, cumle alemi dunya sizin gibi donek, ikiyuzlu gormemistir.
ama onlar hep magdur. namazini kilacak camiileri bile yok. acik hava, püfür püfür bol gösterisli namaz keyfi.
Kordonda alkol alınca "Git barda iç" denmiyorsa namaz kılana da "camiye git" diyemezsin. Herkes özgür. Ulu orta sikisene, opusene birşey yok da sözde Müslüman ülkem namaz kılana mı karışıyor? Size ne kardeşim? Eviniz mi? Istediği yerde kılar. Sana bi zararı yok. O senin alkolune karışıyor mu? Gereksiz konular açmak moda oldu sözlükte mk.
Şov yapan kimseler. Milletin ustunde ictigi, kedinin kopegin sictigi cimende 20 kisi namaz kilmanin baska nasil bir aciklamasi olabilir.
Ayrica kimse de rahatsiz etmiyor. Sadece videoyu ceken arkadas elestiriyor, o kadar da olur. Mitolojinin hakettiginden fazla saygi gordugu ender anlardan birisi.
şova gerek yok. neyseki azalarak bitiyorlar.
Secim oncesi yapilan taktiksel show. Kimse kimsenin ibadetine karismaz ama samimi olsa . tamamen gosterme amacli camide namaz kilana bile tepkimi gosteririm abi orasinin izmir ya da kordon olmasi ile alakasi yok. Hem madem orasi icki icilen sevisilen bir yer ise oyle cenabet ve zinakar yerde namaz kilmakta ne celiskidir lan? Eger kiliyorsan susup icki icen sevisen gordugunde donup gideceksin. Net.
milletin kordon'da sevişenlere takmış olduğu durum. neden birisi bir şey söyleyince karşıt olarak zıttı bulunmaya çalışılıyor? bu sorum herkes için geçerli..

insanların ortasında ahlaksız hareket eden kişileri zaten toplum dışlar. birileri sevişirken "aa çok süper sevişiyorsunuz, ooo yeaa" diyen mi oldu? ama her kim bir hareketi gösteri ya da kışkırtmak için yapıyorsa bu durum toplumun tabi ki dikkatini çekecektir.

eğer örnek vermek gerekiyorsa; bir ülkenin bayrağı ayıp, yada ahlaksız bir durum değildir. misal iki ülke başbakanı görüşme yapıyordur ve devlet dairesinde 2 ülkenin de bayrağı açılır. buna kimse itiraz etmez. ama birileri gelip misal olarak; yunanistan bayrağını durduk yere izmirde sallamaya başlarsa buna insanlar "ne yapıyorsunuz" der. aynı etkiyi bir türk bayrağı da başka bir ülkede yapar. kısaca insanların ibadetlerine kimse karışamaz ama her şeyin bir adabı usulu vardır? çok şükür müslümanım, ama kimse kusura bakmasın. bu seçim öncesi bilerek yapılmış provokatif davranıştır.
Köpeklerin işediği, çöp kutularının karıştırıldığı, insanların bol bol alkol tükettiği kordonda zerre kadar samimi olmayan insanlar. Olmamış. Hele bir sürü cami varken çevrede hiç olmamış.
Sadece soruyorum; burada namaz kılan kişilerin evlerinin önünde hristiyan, musevi, yada diğer dinlerden birileri bir dini tören yapsa nasıl tepki verirlerdi?

bu durum eğer ülkede baskıcı bir rejim olmasaydı anlayışla karşılanabilirdi, ama bence de şov amaçlı, kışkırtma amaçlı yapılmış provokatif bir eylemdir.

umarım kimse bunlara karışmamıştır. lütfen böyle kişilerin oyunlarına gelmeyin! bunların amaçları zaten kişileri kışkırtmak. istedikleri kadar namaz kılsınlar, sonsuza kadar orada duramazlar.
Provokatörlerdir.
Birileri saldırsa da mağdura yatsak diye dua etmişlerdir allah bilir.

Siyasal islam işte tam olarak böyle bir şey.
sokayım böyle özgürlüğe.

camiye gidip içki içiyor muyuz? çimlere işeyen sıçan hayvanlar var. onları geçtim insanlar var. aklıma takılan şey kıble o tarafta değil. o tarafta cami var evet.
bunu bilerek ona doğru namaz kılıyorlarsa eğer zaten mallar.

ayrıca geçen ramazanda tramvay rayında namaz kılan başka bir mal daha vardı.
çim fantezinize sıçayım sizin.

edit: bir rahat bırakın izmiri artık.
hristiyanların ve yahudiler ibadethaneleri toplasan bizimki kadar etmiyor.ihracat fazlası camii var o kadar.niye sağda solda kılıyorsun.bizim köyün max nüfusu 100 2 tane camii var.
kendilerine asıl niyetlerini gayet güzel gözler önüne serdikleri için teşekkür ettiğim görüntüdür.

ibadet allah ile kul arasında kalmalıydı hani?

bu gibi sapkın görüntüler arttıkça daha çok insanın yobazlıkla ilgili gerçekleri göreceğini umuyorum.
insanları aptal yerine koyuyorsunuz ama herkes neyin ne amaçla yapıldığının farkında.

ibadetine riya karıştırana ahirette “Git sevabını o kişiden iste” denir. [ibni Mace]

videoda gösteriş için kılındığı açıkça belli olan namazların, farz kısmı haricindekiler boş iş hükmündedir bence.
ayrıca "allah için" değil de başka bir şey için kılınıyorsa bu yapılan açıkça şirktir.
bu insanlar bir daha böyle bir şey yapmamak üzere tövbe etmelidirler.

eğer içlerinde gerçekten allah için namazını kılanlar varsa onlar müstesnadır.
Show diyen orospu çocuğudur. Bu çok net.
Show must go on.
yorum yok.
Samimiyetine gelince kalpleri sadece rabbilir.
isteyen istediği yerde kılabilir din de bunun günahı yoktur.
Orasını içki içilecek yer olarak adletmek ne kadar doğru? Bir şeyleri ayrıyetten özellikler katıp kendine ait göstermek biraz garip olmuyor mu? Adam orada namaz kılmak isteyebilir karşı olacak bir sebep görmüyorum içki içmek isteyip tam orada içenlere de karşı çıkmadığım gibi. Ben yapsam ikisini de daha sakin yerlerde kenarda yapardım o ayrı konu. Farz ibadetlerle ilgili açık yapmak tavsiye edilir deniliyor ama nafile ibadetlerde tam tersi bildiğim kadarıyla, nafile oruç tutarken birisi bir şey ikram ederse yiyip orucu sonra kaza etme şansın oluyor dinen, farz ibadetlerdeki açık yapma izninin de tabiki bir açıklaması var onu da siz araştırın.
(bkz: cami varken dışarıda namaz kılmak gösteriştir).
--spoiler--
edebin yoksa geç birader. ama yasalara aykırı olduğundan suç işlemiş olacaksın. fakat umuma açık alanda namaz kılmak hiçbir yasada suç değil
--spoiler--

açık alanda yürümek de hiçbir yasada suç değil. istediğim gibi geçerim, hatta çıkarır dalgayı nanik yapa yapa geçerim sende bir zik yapamazsın.
Bildiğin şov yapmışlar. Sizin de sizin ibadet yaptığınızı iddia eden din bezirganlarının da Allah cezasını versin.
Yaptığınızdan utanmıyorsunuz onu anladık da Allah korkusu da mı yok sizde?
Cami yok mu? Yeryüzü mesiciddir demiş. Aklıma mukayyet ol.
Benim atalarım bana ibadetin gizli olanı makbuldür diye öğrettiler. O yüzden bu tür şovları samimi bulmuyorum.
ibadet yaradanla bir olmak demektir. Milletin içinde, tenha yerde değil, milletin içinde yaradanla nasıl bir olunabilir bunu anlamak mümkün değil. Bunu eleştirenler binamaz bir siz Müslümansınız öyle mi?
Bak şunu düşün, bu yaptıklarını ölüp de hesap verme anı geldiğinde kıvırmadan, bir insanı kandırır gibi değil, apaçık içini bilen güce yalansız söyleyebilecek misin?
Falancaya inandım ona uydum demek çare değil. Kitapta örneklemiş. Kimi neyle kandırıyorsun ey mal?