bugün

buca belediyesi tarafından çaldıran mahallesi taş ocakları mevkiinde yaptırılan, 40 metre yüksekliğinde ve 3 boyutlu olarak konuşlandırılmış dev rolyefdir. dünyada büyüklük açısından ilk 10'a girdiğini okumuştum bi yerden. en son gördüğümde bitmek üzereydi ve güzel izmir'ime gerçekten çok yakışmıştı. rolyefin altında ise atamızın ünlü sözü "yurtta barış dünyada barış" yazmaktadır.

http://fici.bira.gen.tr/rd_bdqi76hm2x3a8sb763o.jpg

http://www.buca.bel.tr/im...ber1003ataturk_maski4.jpg

http://cdn1.cnnturk.com/h...ht=0&blackwhite=false

not: aramaya inandım ama bulamadım.
allah akıl fikir versin durumudur. 4.2 trilyon liraya mal olmuştur. atatürk hayatta olsaydı herhalde onu yaptıran zihniyetin suratına tükürmez direk sıçardı. bu milletin parasını har vurup harman savurduğu için.
maskın uzunlugu 42 metredir. ve dünya'daki en büyük masktır. bu acıdan düşünüldügünde izmir icin bir landmark özelligi taşır ki harcanan para her ne kadar yabana atılamayacak bir miktarda da olsa prestijli bir projeye harcanmıştır.

ancak burada bence asıl tartışılması gereken konu maskın bulundugu yerdir. gerek izmir' in tamamından görülememesi, gerek maskın bulundugu yerdeki kacak yapılar ve gerekse de önünden sadece yeşildere yolunun gecmesi (bir seyir alanının oluşturulamaması) bu anlamda proje icin önemli eksilerdir.
250.000(yazıyla ikiyüzelli bin) heykelin yetmemesi üzerine yapılmış para israfıdır. sözde atatürk'ü sevdikleri için yapıyorlar, atatürk görse bu durumu cümlesini kendine tapınmaktan istiklal mahkemelerine verirdi.
''beni anlamak demek mutlaka yüzümü görmek demek değildir. benim fikirlerimi, duygularımı anlıyorsanız ve hissediyorsanız bu kafidir'' sözlerini akıllara getirmiştir. rölyefin bulunduğu mevki, gecekonduların da yoğunlukla bulunduğu, rölyefin arkasında bulunan yoksulluğun resmidir. severken öldürmeyiniz.
inşasını, buca'nın akp'li eski başkanı Cemil Şeboy efendinin başlatıp ama seçimlerden sonra buca'nın başka partiye geçmesi ile açılışını yeni başkanın yaptığı dev atatürk heykeli.
yapılması gereken, o heykeli 20 ton dinamitle havaya uçurmak ve karşısına geçip atanın ruhundan af dileyerek bir kadeh rakı kaldırmak olacaktır.
''öyleyse yıkın heykellerimi'' sözüyle içli dışlı olmuş içi heykel dışı para adamosların zihniyetinden ortaya çıkan bir üründür.o parayı bir taş parçasına harcayacağınıza öğrencilere burs, emekliye ikramiye vb ... camiler ayakta müslümanız, atatürk büstleri yapılmakta atatürkçüyüz, peöööhhh.
camilere her yıl 1.5 milyar harcıyoruz ataturk heykeline 4 milyon harcamısız cok mu? akplileri başlatıgı calışma oldugunu ögrenincede şaşırmadım çünkü ancak akp bu kadar gorgusuz olabillirdi.
her yıl sittin tane camii dikileceğine böylesi bir şey yapılması daha güzeldir. varsın olsun 250.000 tane heykeli.. 250 milyon tane daha diksek azdır.

görmek mi huzursuz ediyor nedir anlamadım ki bu rahatsızlığın sebebini? tamam atatürk tam da dediğiniz gibi önemli olanın fikren anlaşılmış olmak ve onun yarattığı mirasa sahip çıkmak olduğunu belirtmiştir defalarca. kendisi devlet hazinesinden bir şey harcamamış ve mirasını da yine türkiye'nin geleceğine bırakmıştır.

ama gel gör ki daha geçen yıl 350.000 euro fiyatla zırhlı özel üretim bir makam arabası yaptıran başbakanımız, çankaya köşkünü sanki oraya kazık çakmışta hiç ayrılmayacakmış gibi kendi zevkine göre döşeten ve anasının nikahı kadar harcama yapan bir cumhurbaşkanımız var. tabi bunlar hiç sorun değil bal tutan parmağını yalar değil mi?

ulan bu devletin başında ben olsam öncelikle milletin atatürk'ü ezberlemesi için her sokağın başına atatürk heykeli yaptırır, evlere tek tek atatürk ansiklopedileri yollatır, okumayanın da götünden şırıngayla kan alırım.

alın size diktatörlük, alın size vatan millet sevgisi. o zaman iyi olurum işte, o zaman sevilirim. siken seviliyor, seven sikiliyor bu memlekette.
zoruna gidenlerin aldığı nefes kadar israf değildir.
kimse atatürk heykellerine karşı değilken, kimse atatürke karşı değilken insanlar rolyefe harcanan parayı eleştirdiler diye insanları atatürk düşmanı olaraka görmeniz ve camilere harcanan parayı bu rolyefle kıyaslamanız içinizdeki islamofobinin dışa vurumudur.
izmir yeşildere'de bulunan atatürk rölyefenin an itibariyle içinde büyük boşluklar olduğundan, değerlendirilip müze haline getirileceği ve turizme de kazandırılacağı bildirilmiştir. müzede ise atatürk'ün nadir bulunan fotoğrafları ve ona dair birçok önemli eşya sergilenmesi planlanmaktadır.
bir kısım insanların çekemediği şanlı rölyeftir. harcanan para büyük gözükmekle beraber gemicik fiyatı ile eşdeğerdir. ayrıca dip not olarak bu rölyefi yaptıran dönemin buca belediye başkanı akp'li cemil şeboy her ne hikmetse görevini kötüye kullanmaktan tutuklanmıtır.
daha fazla yapılması gereken yapılardır.
2011 türkiyesinde 4,2 triyon devede kulak olduğundan elbette önemli bir meblağa yapılmış sayılmamalıdır. artık tükriye, olimpiyatlara aday olabilen, lafla değil! 1 milyar euro ya imza atabilen bir ülke. dünya devlerine kafa tutan bir ülke. ama,

devletin en sıkıntılı günlerinde yapılan daha büyük sfenks, rolyef, heykel vs vs için aynı şeyleri söyleyemeyeceğim.
atatürk'ü anlamaktan aciz bünyelerin, anlamadıkların örtbat etmek için yaptıkları eylemlerdir.