bugün

iksvnin gerçekleştirilen 15. istanbul bienali'nin başlığı ve 2017 senesindeki konusu.

iyi bir komuşunun nasıl olması gerektiğiyle ilgili sorular sorarak tanıtımını yapan bir reklama sahiptir. mesela iyi bir komuşu bizimle aynı gazeteyi mi okumalıdır?

aklıma kendi komşularımı getirdi. yaklaşık 26 yıldır aynı sitede oturmaktayız. sitemizde laz, kürt, alevi, kökten dinci, zaza, şarkıcı, bekar, öğrenci, öğretmen, akp'li, hdp'li, chp'li, liberal, doktor, terzi, avukat, mühendis bilimum fikre ve özelliğe sahip insanlar dolu. 26 yıldır aynı yerde oturmanın verdiği etkinin sebebiyle, her türlü insanı yakinen tanımaktayız.

konuya ilişkin bir anektot anlatmak için açtığım bu başlıkta adını zikredeceğim emekli albay turgut uygun amcamı rahmetle anarım.
yıl 2009, c blok daire 3'te oturan turgut amcam, her sabah saat 7'de çıkıp sahile iner ve 8:30 civarında elinde ekmeğiyle siteye geri döner. kapı girişine yapılan kamera münasebetiyle biz de arada sırada geleni gideni ister istemez takip ederiz. istemsizce takip etmemizin sebebi, televizyonun uydu alıcısı kapalıyken ekranın giriş kapısını sürekli göstermesi.
sanırım bir ilkbahar günüydü ben yine turgut amcanın gelişine tv'den şahit oldum, ama turgut amca garip bir şey yaptı ve 3. katta oturan ve her gün kapısına vakitgazetesi gelen komşumuzun posta kutusuna sıkıştırılan gazeteyi alıp incelemeye başladı. yaklaşık bir iki dakika, birinci sayfayı inceledi ve sonra aynı şekilde yerine yerleştirdi.

turgut amca vefat ettiğinde cenazesinde tüm komşular vardık. az önce yukarıda bahsettiğim sıfatlardakilerin hemen hemen hepsi denebilir.

rahmet olsun.
istanbul bienali'nin şu an açık olan sergisi. sakin ve pek ilgi çekmeyen yani sıradan bir komşunun bir anda ortadan kaybolmasının ardından kalan eşyaları ve o eşyaların hikayeleri üzerine kurulu bir sergi. Bu karakterler kadar eşyaların hikayeleri de kurgu.

iksv ve istanbul bienali'nin instagram sayfalarında her gün bir sanatçı hakkında ufak tefek bilgilerle eserinin hikayesi ucundan paylaşılıyor. Gelen ziyaretçileri falan gösteriyolar. Bazı hikayeleri bizzat sanatçının kendisinin anlattığı oluyor. Gerçekten çok hoş. Yana yakıla oradan olmak istiyorum ama bu mümkün değil... instagram storyleriyle yetinmekten başka çarem yok maalesef.
Firsatiniz varken abdulmecit efendi koskunu gezin.

görsel