bugün

Efendim istanbul'lu olduğunuza inandıramama durumudur.

- nerelisin?
- istanbul.
- yok öyle değil babanın köyü neresi.
- istanbul işte.
- dedenler nerde oturuyor.
- istanbul'da.
- sizin bi köyünüz yok mu?
- yok abi istanbul'luluyuz işte babam, dedem, dedemin babası.
istanbul sürekli göç alan kozmopolit bir şehir olmaya çok daha önceden başladığından dolayı artık istanbul'da gerçek istanbullu bulmak zor olduğu içindir ki yeni tanıştığınız ve nereli olduğunuzu soran kişi, bir kaç kez tekrarlamanıza rağmen bir türlü kökeninde istanbullu biri olduğunuza inanamayan, hayretler içinde kalandır.
rahatlamak için önce babasının nereli olduğunu, tatmin olmadıysa dedesinin nereli olduğunu sorar istanbullu şahısa. rahatlatmak lazımdır, istanbullu olunduğu kabul edilmek istenmez bir türlü, malatyalıyım deyip çıkılmalıdır işin içinden, rahatlatılmalıdır sorgucu kişi.
istanbullu olmanın imkansız olabileceğini düşünen kişidir.
ağzı yüzü kırılası insan...
+nerelisin?
-istanbul'luyum.
+yani aslen.
-istanbul.
+tamam da baban nereli?
-istanbul'lu.
+onu demiyorum be ya; deden nereli yani?
-istanbul'lu o da.
+e nasıl yani ya.
-(küfür ve hakaret arası bir cümle)
gerçek istanbullu bulmanın zorluğu göz önüne alınacak olursa normal bir durumdur.
istanbul'da doğmuş ve orada büyümüş olan kimsenin "nerelisin?" sorusuna cevap olarak "istanbulluyum" ifadesini kullanması sonucu onun atalarının aslen başka bir yerleşim yerinden bir şekilde istanbul'a gelmiş olabileceği düşüncesinden yola çıkarak ona inanmayan insandır. bir insan nereli olduğunu söylüyorsa oralıdır. atalarının başka bir yerden gelmiş olması istanbul'da doğmuş, istanbul'da büyümüş kimsenin istanbullu olduğu gerçeğini değiştirmez bence.
-baban nereli
+ben istanbulluyum
-bırak kendini baban nereli
+iyide ben...
-bırak şimdi baban nereli onu söle
+tokat
-he sende tokatlısın mal...
eskiden istanbul'da nerelisin sorusu, "hangi semttensin?" diye anlaşılırdı. daha eskiden her semtte ayrı makamla ezan okunurmuş; biz o günlere yetişemedik. ama şu diyaloglara çok şahit olduk:

- nerelisin?
+ mecidiyeköylü!
- sittir lan, mecidiyeköy'den adam mı çıkar!
(bkz: istanbullu olmak için gereken evraklar)
Benim için de geçerlidir. istanbulda doğduğum, büyüdüğüm, yaşadığım için istanbul diyeceğim tabiki. Ama hayır, mutlaka aslen nerelisin, köyün neresi vs diye sorarlar. Nüfusuna alacak beni sanki. Ne yapacaksın? Yok illa cevap gerek. işin trajikomik tarafı nüfusum sivas'a kayıtlı fakat sivasla uzaktan yakından alakamız yok, ama nedense insanlar istanbulluyum yerine sivaslıyım diyince memnun oluyorlar. Anlamıyorum türk insanını.
haklı insanlardır. istanbulluyum ne lan. evet.
babamın babası istanbul'da doğmuş büyümüş, babam da aynı şekilde haliyle ben de. şimdi ben istanbul'lu muyum?
dedelerin nereli dedelerin diye ısrarla sorarlar. evet.
--spoiler--
bizans kürdü müsün mk
--spoiler--

diyaloğunu akıllara getirir.

edit: lafın tamamı ahmağa söylenir. mumaileyh diyaloğu bi arayın bulun efem.
Çünkü aslen nerelisindir.