bugün

istanbul'da yaşamaktan nefret eden bireydir.

istanbul'da yaşar ama buradan sıkılmıştır. kalabalığından, pis havasından, kargaşasından, göçerek gelen uyum sağlayamayan insanlarından.

en iyisi istanbul'dan gitmektir.
benimdir efendim. doğma ve büyüme evrelerini istanbul'da geçirmiş biri olaraktan 2008 senesinde üniversite muhabbetine istanbul'dan kaçma şansını yakaladım ve okul bittikten sonra izmir'e yerleştik kız arkadaşımla. yaklaşık 15 gündür istanbul'dayım özlemişim istanbul'u fakat 2 gün yetiyor bu hasrete. kısacası pek sevmiyorum bu şehri.
Çoğu normal insandan bir tanesidir. nefret etmek iÇin o kadar Çok sebebi vardır aslında. ama en önemlisi kız arkadaşı onu bırakıp başka bir şehire gitmiştir ve oda artık gitmek istiyordur ve gidecektir de.
hangi istanbullu nefret etmez ki istanbul un kalabalığından, gürültüsünden, trafiğinden, çöplüğünden, kirli havasından ve istanbul'un kendisinden. zaten paran da yoksa istanbul cehennemin fâni dünyada vücut bulmuş hâlidir senin için. en yakın vakitte ya terk edeceğim ya da havaya uçuracağım bu lânet şehri; o kadar sıkıldım yanî.
iki senedir istanbula gelmiyodum neden gelmediğimi hatırladım allah belasını versin bu istanbul trafiğinin arkadaş bi arabayı bırakmak için iki saat dönülürmü aynı yerlerde. Bakırköye gitmez olaydım kafayı yedim metrobüs ayrı bi dert zaten hiç açmıyorum...
istanbul'u bir an önce terk edip batı veya kuzey avrupa ülkelerinden birine taşınmak istiyor olabilir.

(bkz: ben)
sosyete değildir.
(bkz: kamil koç)
evet, gün geliyor, bıkıyorum senden,
ama istanbul'dan bıkmak gibi bir şey olur bu. Diye dile getiren Cemal Sürreyyamız. Bir hafta sonra istanbulu özleyen istanbullu.
Sessiz sakin kalabalıktan uzak insanlardan uzak yaşamak ister ama şartlar henüz musait değildir fakat kafasında plan vardır.
acilen kendini izmir' e atıp derin bir oh çekmelidir.
Trafiğinden, pahalılığından, şehre adapte olamayan kırmençezanelerden nefret eden istanbulludur.
Taksicilerinden, çoğunluğunu güneydoğuluların ve avam şehirlerin oluşturduğu nüfusundan, (kars-sivas-kastamonu-kayseri) pis havasından, 15 milyona dayanan nüfusundan iğrenmemek elde değil.

önce çoğu istanbullu gibi bodrum'a (veya antalya, çeşme) yerleşme hayali kurulur. sonra bir türlü kıyışılamaz, iş ciddiye binince nasıl yapıcaz olur mu ki ? soruları gelir akla, başarabilenler genele göre azdır.

iş güç yoksa aslında neden durulur ki istanbulda, emekliysen veya ekmek elden su gölden yaşıyorsan neden gidip yerleşmeyesin bir tatil yöresine. ama ya imkânlar ya cesaret yüzünden gerçekleştiremez insan.

her istanbullu haklıdır istanbuldan şikayet etmekte. 82-83 ili olan bir ülkede sadece bir şehirde iş fırsatları olması kadar absürd birşey yok.
istanbul güzel şehir ama yaşanacak yer değil.

not: ikiye On Kala - istanbul Güzel Şehir ama Yaşanacak Yer Değil.