bugün

dikkat: bu entry asla trollük içermez hiçbir etnik kimliğe hiçbir siyasi görüşe saldırmaz ve hiçbir milletin geçmişini lekelemeye çalışmaz bağımsız ve sadece bilgi vermek amacıyla yazılmıştır.

neden bir fiyaskodur ?

1- Osmanlı Ordusu bu harekât için ortalama 150 000-200 000 asker ile gidiyor gel gelelim o dönemde bizans'ın nüfusu maksimum 50 000 kişi bakın nüfus diyorum içerisinde kadınlar, çocuklar. yaşlılar ve hastalar var asker sayısını siz hesap edin.

2- Boğaz'ın 2 tarafına kaleler kurulması ve bunların tam anlamıyla savaşı kontrol amacıyla kullanılması.

3- Şimdi muhakkak "istanbul bir kalenin içinde etrafı çok güçlü surlarla çevrili harika korunuyor kat kat sur var etrafında" diyecek olanlar olacaktır o dönemde bu kaliteli ve kalın surlar varsa daha evvel dünyanın hiç görmediği sayısı 150'ye yakın toplar (bkz: şahi) osmanlı'nın elinde ki bu topların yanı sıra günümüz havan toplarına karşılık gelen aşırtmalı güllelere de sahip.

4- gemilerin karadan yürütülmesi olayına hiç mi hiç değinmiyorum o bildiğiniz "trafikte kırmızı yanarken 2 uzun 1 kısa kornaya basarsan ışık yeşile dönüyor" tadında efsane.

sonuç olarak bu kuşatma osmanlı ve felaketin eşiğinde bizans karşılaşmasından sonra 50-53 gün sürmüştür. (tam kesin değil kaynaklar farklı söylüyor)
sonunda osmanlı lehine sonuçlanmış ve savaşın yanı sıra osmanlı devleti bir yandan da diploması yapmıştır (bkz: rum ve latin elçilerin aracılık etmesi). tüm bu güç dengeleri ve 53 gün süren kuşatma sonrasında fiyasko tanımını alan durumdur özetle.

edit: imlâ.

edit2: başlığa bakıp eksileyenler ve eli s.kinde murat bardakçı geçinenler bir de kendi kıymetli bilgilerini paylaşssalar ne hoş olur.

bir solukta okuyanlar için edit: 1. madde zaten gerçeklere dayalı isteyen araştırabilir ona zaten diyecek bir şey yok.

2. madde için boğazdan gemilerini geçmesini engellemek için diyen arkadaşlar olmuş e bu zaten savaşı kontrol etme amacı değil mi arkadaşım ?

3. madde ben orada 150 topun 150'si de şahi demiyorum zaten ha o toplar o kadar başarılı değilse 3-5 atışla yarılıyorsa nedir bu bizans surlarını döven türk topları fetişizminiz ?

4. konuşmaya lüzum yok

veee son olarak

1/5 oran varsa, osmanlı askeri sayısı az ise, toplar 3-5 atışta işlevini yitiriyorsa ulan istanbul nasıl bizim oldu ya iman gücüyle ya da içeriden tutulan adamlarla başka seçenek var da benim mi haberim yok ?

bir de fetih denen görsel efekt çöplüğünü izlemek için teşebbüste bile bulunmadım.

saygılar.
(bkz: he la he)
yanlış ve provake amaçlı önerme.

eline molotof alıp kendini yaksan daha iyiydi.

edit: tanım.
bizans için öyledir.
içindeki bastırılmış bizans sevgisinin, dışa vurumudur.
(bkz: fetihte kullanılan tüm topların şahi zannedilmesi)

o dünyanın daha önce görmediği toplardan en fazla 2-3 tane kullanıldı savaşta. fazla ısındıkları için günde en fazla 2-3 atış yapabiliyorlardı ve bu sürede surlarda oluşan hasarlar onarılmış oluyordu. şahilerden biri de zaten aşırı ısınmadan dolayı kullanılmaz hale gelmiştir.

içerde 50 bin değil 5 bin kişi bile olsa hristiyan aleminin en büyük şehirlerinden birini, ve ellerinde kalan son şeyi savunuyorlardı. boru değil afedersiniz.
istanbulun feth edilmediğini zanneden yazar saçmasıdır, constantinapoliste yaşadığını zanneden yazar saçmasıdır,
fetih 1453 filminin izlenip beğenilmemiş olması muhtemel, muhalifliğin peşinde koşan kişinin söylemi.
oldu, sen haklısın, hatta istanbul kendi teslim oldu. pardon ama.
Hz. Muhammed'in (s.a.v); "istanbul elbet fetholunacaktır. Ne güzel kumandandır o kumandan ve ne güzeldir o askerler" hadisine layık olabilme düşüncesiyle istanbul'un fethini kerkaporta kapısı'nın (Canbazhane kapısı) açık olmasına bağlayacak.

(bkz: götünden element uyduran insan)
tek tek yanıtlamak gerekir ise,

1- osmanlı ordusu bu harekât için ortalama 150 000-200 000 asker ile gidiyor gel gelelim o dönemde bizans'ın nüfusu maksimum 50 000 kişi bakın nüfus diyorum içerisinde kadınlar, çocuklar. yaşlılar ve hastalar var asker sayısını siz hesap edin.

xxxx : kuşatmalarda var olan oran zaten kuşatan aleyhine 1/5 oranındadır bu da çok bilinen bir istatistik en nihayetinde. bu oranların altında genelde kuşatmalarda başarı sağlanamıyor.

2- boğaz'ın 2 tarafına kaleler kurulması ve bunların tam anlamıyla savaşı kontrol amacıyla kullanılması.

xxxx: savaş kontrolü değil. yardıma donanma gelmesin diye çünkü açıkçası henüz osmanlı donanması o güçte değil.

3- şimdi muhakkak "istanbul bir kalenin içinde etrafı çok güçlü surlarla çevrili harika korunuyor kat kat sur var etrafında" diyecek olanlar olacaktır o dönemde bu kaliteli ve kalın surlar varsa daha evvel dünyanın hiç görmediği sayısı 150'ye yakın toplar (bkz: şahi) osmanlı'nın elinde ki bu topların yanı sıra günümüz havan toplarına karşılık gelen aşırtmalı güllelere de sahip.

xxxx: şahi ile o 150ye yakın toplar farklı şeyler. şahi 1 det büyük top. yapan bir macar. top ilk ateşlendiğinde patlıyor macar da yanında ölüyor. o toplardan hiç fayda sağlanamıyor.

4- gemilerin karadan yürütülmesi olayına hiç mi hiç değinmiyorum o bildiğiniz "trafikte kırmızı yanarken 2 uzun 1 kısa kornaya basarsan ışık yeşile dönüyor" tadında efsane.

xxxx: bu hakikaten efsane. 72 parça geminin her biri için karaya çıkarma yürütme indirme toplam 10 dakika sürse ki daha fazla süreceği aşikar belki aynı anda 3-5 gemiyi birden taşıdılar desek ve ortalama 10 dakika desek en nihayetinde tünele giren tren problemi ile hesaplanabilir, 720 dakika yani 12 saat yapar. gece o tarihte 12 saat değil zaten gündüze sarkar. hadi gece de olsa karşıdakiler gece yatıp sabah 9 akşam 5 kuşatma mesaisine kalkmıyorlar. zaten topu oku boku için binlerce sayfa çizim var topkapı sarayında ama bu iş için bir tane çizim yok.
istanbul'u feth ederken kullanılan şahi toplarının sayısı bir elin parmaklarını geçmez. kaldıki bu büyük toplar haricinde surları yıkabilme kuvveti olan top yoktur. bu topların önemli özelliği gücü değil uzun mesafeli olmasıdır. o dönemki havan topları yani küçük topların kapasitesi oldukça düşüktür. siz suru yıkacam diye düşman hattının atış alanına girmeniz gerekiyordu. ayrıca osmanlı ordusu 100.000 Bizans ordusu ise 25.000 dir. bununla birlikte bizans'ın donanması ve rum alevi atan mezilli silahları var idi.

istanbulun fethini küçümseyen insanların tarih bilgisi küçümsenmelidir.
(bkz: ekstrem olacakken götstrem olmak)
başarının fiyasko olduğunu iddia eden önerme.
1- Osmanlı ordusu 100-150 bin kişi değildir. 50-55 bin civarıdır. içeride bizans ordusu 7 bin kişidir.
2- Şahi toplar 100-150 adet değil 4-5 adet yapılmıştır.
3- müstahkem bir mevkii tutunmu rahat rahat büyük bir orduyu durdurabilirsin.
4- gemiler karada inşaa edilip karadan haliç'e indirilmiştir. zaten fethe moralden başka bir katkıları olmamıştır.
5- ayrıca en nihayetinde adamlar evlerini savunuyor ne yapsalardı hemen teslim mi olsalardı?
(bkz: duyan da istanbul 6 ayda bir el değiştiriyor sanır)
fetih gerçekleşebilmişse fiyasko değildir, denmesi gereken bir iddiadır.

gerçekleşemeyen şeyler fiyasko olur. gerçekleşen olaylara başarı denilir.

geçenlerde barcelona - bayer leverkusen takımını 7-1 yenmişti, "fiyasko"dan bahsedenler bunu bayer leverkusen için başlığa düşmüşlerdi. barcelona için değil. bu mantığa göre "barcelona zaten çok güçlü takımdı, bayer leverkusen´i yenmesi bir fiyaskodur" denmesi gerekir ( pek bi anlaşılmaz bir söylemdir bu)...

galibiyet durumunun fiyasko olarak görülmesi sonuçta somut bir mantıksızlık örneğidir.
hep demişimdir, ne hoş görüsü amk. katı olacan. aha yıllar sonra böyle yazılar yazarlar. ''atam kusura bakma ama sana da bok attım ha, ben çok bilgiliyim ha, la hemde ne kadar uzun yazdım ya.''

tanım: siktir et deyip geçilesi durumdur.