bugün

şehir dışında okumaktan daha zordur. her gün 6 vasıta kullanılır. insanın anasından emdiği süt burnundan gelir azizim... tecrübeyle sabittir...
(bkz: yolda yaşlanmak)
zor olduğu kadar güzel olan şeyler listesinde 1 numaradır.
hem özlersiniz hem lanet edersiniz.
bir bakıma trafiği yaşamak da denebilir.
kocaeli'de okumakla karşılaştırılabilir bir durumdur...
(bkz: küçük istanbul)
çok masraflı.
istanbul'da okunsa okunsa dua okunur. sabır duası. gerisi yalan.

yirmi bir yıllık tecrübe konuşuyor daha ne olsun.
Üniversite okuma işini istanbulda yapmaktır.
hem eğlenceli, hem sıkıntılı hem de başka bir şehirde yaşanamayacak olandır.
zor olacağı tahmin ediliyor.
aile istanbul'da yaşayınca pek bir esprisi olmayan durum.
paranız yoksa sakin denemeyin derim. çok yitip giden gencler gördüm kendim zor kurtuldum. karmasanin ortasında elinizden tutacak yardim isteyecek kimseniz olmayacak beş parasız okuldan yurda yuruyeceksiniz. yani bunlar hafif şeyler biraz girsem konuya inanın oturur aglarsiniz. yapmayın derim. haa ailenizin aylık en az 1000 lira para gönderecek durumu vardır o zaman sikinti yok. ortam seni bekler okulun a... bile koyarsin.
(bkz: istanbul dışında bir yerde üniversite okumak)
gerçekten meslek icra edeceğinizi düşünüyorsanız koşun gelin. ama parasız kalmaya ve diğer her türlü zorluğu ise göz önünde bulundurun.
bu sene yapacağım eylemdir. gerçi halihazırda istanbul'da oturduğum için pek bir şey değişmeyecek ama olsun. ayrıca söylenildiği gibi masraflıysa ayvayı yedik.
başka şehirden gidiliyorsa pahalıya patlayacak eylem.
ilkokulu ve liseyi de istanbulda okuduğum için pek de bir şey ifade etmeyecek eylem. veznecilerde trenden inip 16 mart şehitleri caddesine çıkıp edebiyat fakültesine gireceğiz işte.
Dört yıl ara ile ikinci kez icra ettiğim ve son seneme girdiğim icraat.
hem çok avantajlı hem çok dezavantajlı durum içerisinde kalmaktır. tabi para varsa sorun yok.
her liselinin gönlünde yatar.

bu sene nasıl bir şey olduğunu öğreneceğim.
Lisedeyken guzel gorunen seydir, lakin istanbula gelip hayat sartlarini gorunce pisman olunabilir.
Çok farklıdır. 30 yıl önce okumuş olmama rağmen yeri bende çok ayrıdır.
Eğer istanbulun merkezi dışında bir yerde okuyorsanız pek bir numarası yok.
50 metrekare eve bin lira vereceğiniz ve muhtemelen markete harcanan paradan eğlenmeye vakit bulamayacağınız yaşam stilidir. (bkz: chopin zehirlenmesi)
bi halt değiştirmeyendir.
yok üniversiteye bu sene başlayacağım ama zaten istanbulda yaşıyorum, parasızlıktan öleceğim istanbulda.