bugün

Protein eksikliğinden kaynaklı vitaminsiz ve beyni çalışmayan milyonlarca ucube dolaşıyor ortalıkta. Kurban bayramı vesilesi le herkes senede bir kere et yiyor. Bence islamiyet'in en iyi yanı bu.
“Allah Teâlâ iyilik ve kötülükleri takdir edip yazdıktan sonra bunların iyi ve kötü oluşunu şöyle açıkladı:
Kim bir iyilik yapmak ister de yapamazsa, Cenâb-ı Hak bunu yapılmış mükemmel bir iyilik olarak kaydeder.
Şayet bir kimse iyilik yapmak ister sonra da onu yaparsa, Cenâb-ı Hak o iyiliği on mislinden başlayıp yedi yüz misliyle, hatta kat kat fazlasıyla yazar.
Kim bir kötülük yapmak ister de vazgeçerse, Cenâb-ı Hak bunu mükemmel bir iyilik olarak kaydeder.
Şayet insan bir kötülük yapmak ister sonra da onu yaparsa, Cenâb-ı Hak o fenalığı sadece bir günah olarak yazar.”

Daha ne kadar güzel bir yanı olabilir ki...
insanın psikolojisini ve evrendeki konumunu tanımlama biçimi.
islamı bir takım din adamlarından ( adamlık mecazen kullanılmıştır) öğrenmeye çalışmayıp, anlamaya çalışanlar islamı severler. Kendi adıma.
Din öğrenilmez, her olgu günah ya da sevap diye öğretilirse, öğrenilenler unutulabilir.

Anlamaya çalıştığım, ya da nacizane anladığım islamiyet aslında çok basit. iyi insan olma mücadelesi vermenin ucu imanlı bir mümin olmaya çıkıyor.
Su, hayrat ve vakıf kültürleri. Bir ateist olarak elimi yüzümü yıkayacağım zaman ya da zıçmak gerektiğinde camiye gidiyorum. Anadolu da eskiden çeşme vb. toplumun yararına olan yapılar yapmak için insanlar yarışırdı. Gerçi bu durum da islamla ilgili midir yoksa biz Türklerin kültürü müdür incelenmeli. Böyle güzel ayrıntılar vardır ancak geriye kalan islam tam bir zarar ziyandır, uzak durulasıdır. islama inanan insanla astrolojiye inanan aynı zeka sevilerindedir. (bkz: astrolojiye inananların beyin ameliyatlı olmaları)
Elinden gelen her şeyi yaptıktan sonra gerisini yaradana bırakmanın vermiş olduğu rahatlık.
Cevap veriyorum..... Bi saniye...... Az bekle...... Düşünüyorum...... Yahu acele ettirmeyin, arıyorum......
(bulamadı)
Yaptığımiz her şeyin karşılığını almamız. Iyi ya da kötü er ya da geç günah ya da sevap....
Deist olarak islam ile hiçbir sıkıntım Yok.

islam bana karışmadığı sürece...

En güzel yanı da Ramazan pidesidir çok afedersin...
Anlamaya çalışanların, okuyanların ve araştıran herkesin, inancı ne olursa olsun kabını doldurduğu kadar anlaması.
ilk aklıma gelen namaz kılarken gelen huzur. ve namazdan sonra dua etmek. çok şükür bu güne kadar ne dilediysem rabbim verdi.
Islamiyete inanan ve gercek anlamda yasayan kisinin butun hayatına etki etmesi. Asırı muhafazakar ve radikal islamcılardan söz etmiyorum cunku onlar isin cılkını cıkarabiliyor. Benim kastım benim gibi insanlar ibadetini az cok yapan elinden geldigince haram helal kavramlarını benimsemis ve bunları gorev edinmis kisiler. Bir sure sonra davranıslarınızı kontrol edebiliyor ve bunun getirisi goturusu ne olur diye muhasebe yapabiliyorsunuz. Ya da hic genelleme yapmayıp kendi adıma konusayım. Yapıyorum evet.
kul hakkını allah' ın bile affetmemesi.
Elinden geleni yap, gerisini allah'a ve zamana bırak.
insanda ne ego bırakır ne kendini üstün görme. Koskoca evrende küçük bir parça olduğunu hatırlatır insana, kimseden üstün olmadığını.
herkese kapısının açık olması, ne olursan ol gel diyo.
ramazan ayı ve bayramları.
Bayram tatillerini seviyorum. Ayrıca kandilleri de seviyorum simitleri güzel oluyo.
erkeklerin kadınlardan üstün olmasıdır.
(bkz: 404 not found)