1400 küsür yıldır güncellenmemeye inat edildiği için bu hale gelmesi normal olan dindir. kitabıdır, bilmem neyidir en azından küçük bir yama yapılsaydı, hem bazı çelişkiler giderilirdi hem de onu kullanmak isteyenlerin oyuncağı, malzemesi olmazdı. ilerde hata verip kendini kapatması olası. hata raporu nereye gönderilecek onu merak ediyorum.
islam var oldugu gunden bu yana hosgoru dini olmustur.kimseye dinini degistirmesi icin baski yapilamaz.irkina,cinsiyetine gore muamelede bulunulmaz.ama islam adina hareket ettigini soyleyen bazi art niyetli veya dinini iyi ogrenememiş,ogrenmesine engel olunmus insanlar bilgisizlikleri nedeniyle bilmedikleri seyleri sapitirlar.bu insanlar islami olmayan seyler yaptigi zaman islam yobaz mi olur.kişilerin hatasini islam'la butunlestirmek yanlistir.
islam gercek manada ogrenilmesi saglansa, su dinsiz ilahiyat profesorleri dislansa o zaman insanlarin yobazligi kalmaz.
yobazligin sebebi islam degil, islami bilginin yetersizliginden olur.
bir ornekle aciklayayim;bir kadin kendi basina yolculuk yapabilir mi?cogu yobaz direk yapamaz diye cevap verir.niye yapamaz sorsan bir cevabi yoktur.ancak can mal guvenligi yok ise kadin tek basina gonderilmez.siz olsaniz kervanlari soyan, kadinlari,insanlari kacirip kole diye satan bir ortamda karinizi,kizinizi yada baska bir kadini tek basina gonderir misiniz?su an oyle bir sey olmadigina gore rahatca tek basina yolculuk yapabilirler.ama nedenini bilmeden dinini eksik ogrenmis yobaz dedigimiz kisiler bu boyledir diyip gerisini dusunemezler.her insanin kendi kendine dogrulari bulacak zeka da olmasi, okuyup yazmasi beklenemez.bu insanlarin islam disi yaptigi yobazligi islamiyet ile birlestirmek ne derece dogru?sen insanlari cahil birak,dini egitimi verme, kuran kursu kapat, medrese kapat,yazi dilini degistirip eski dini eserleri okumasina engel ol,gercek din adamlarini bir bahaneyle istiklal mahkemelerinde yargila,imam hatip diye bir okul acip sadece asker kokenli insanlari bu okulda din ogretmeni diye yetistir sonra ne oldugu belirsiz insanlardan din ogrenmeye baslasinlar yillar sonrasi sonuc yobazlik olur...ama yobazligin sebebi islamiyet degil, inananlarin dinini ogrenmesine engel olan rejimdir
(bkz: #5217692)en güzelini arkadaş burda yazmıştır. helal olsundur. ve bu önermede çok doğrudur.
uygulayıcısının insan olduğunu düşününce normal olan durumdur. hatta başlık bile buna örnektir "artık".
islam'ı yaşamayan, islam'ın felsefesini anlamayan insanlardan çıkması son derece normal olan önerme. kendilerine üzerine sadece soğuk süt ekleyip içmelerini tavsiye ediyorum.
bunu iddia eden insan dinsizdir yada yobazdir.. islam kuran ve hadisler ile sabit bir dindir ve degismez. o yuzden islamin ne oldugunu bilmeyen birinin bu konuda yeterli kanit koymadan gotunden uydurmasi olarak gorulur. yine bilimsellikten uzak inananlari kirma amacli provokatif baslik acma furyasi baslamis.
Kulların yanlışları yüzünden Allah'a küsen gençliğin son bombasıdır. Vatana millete hayırlı olsun.
islam ın suçu olmayan, islam dinini kendi menfaatlerince eğip bükenlerin sayesinde varmış gibi görünen durumdur.
islam bu görünenin tam aksini savunan bir dindir. gerçekte hoşgörü ve tüm güzel, asil duyguların dinidir. tıpkı hz muhammed de olduğu gibi. zira o dinini kendi hayatı ve kişiliğinde tüm ayrıntılarıyla yansıtabilen tek insandır.
bu sözlük bünyesindeki islamı savunmaya çalışan yazarların, islama* tabi olmayan zihinler üzerinde yarattığı kanıdır. Şimdi bu başlığı açan yazarı eksi manyağı yapabilirsiniz, sanki aynı kefeye konulabilirmiş gibi atatürke karşı saygısızca entryler içeren başlıklar da açabilirsiniz, ama madem kendinizde islamı savunmak üzere bir dürtü hissedecek kadar islamı seviyorsunuz, bazı şeyleri idrak edememiş olmanızdan ötürü **** işi bu başlığın açılmasına kadar getirebildiyseniz*, aplikey$ins menüsüne moderatör arkadaşlardan birer kilo kına koymalarını rica ediyorum, kullanıcı adı ve şifrelerinizle alabilirsiniz kınalarınızı.
islam dini hoşgörü üzerine bina edilmiş bir dindir. zaman içinde, insan kitlelerinin üzerinde etki yaratmanın en kolay yolunun din olduğunu anlayan bir takım çevreler; islam dini ile yobazlığı,gericiliği,sefilliği aynı kefeye koyup, cahil cühelaya yedirmiş,yemeyenede gargara yaptırmıştır.
tepki çekecek belki biliyorum, fakat şimdiden belirteyim durumun böyle olması benim de hiç işime gelmiyor, şöyle ki;

islam yayıldığı dönemlerde bir nebze şiddet içeren ama hayatı düzene sokmaya yönelik emirlerle yine insanlara aynı şekilde hoşgörü gösteren bir din idi. şuan, türkiye ve benzeri modern ülkelerde "hoşgörü" dini. ve diğer ülkelerde görünen, hepimizin bildiği islam var bir de.

yani bunu ılımlı islam, radikal islam, sadece islam veya şeriat olarak yaşadığı ülke koşullarında değerlendirmemiz ve bu şekilde "iyidir" ya da "kötüdür" diyerek bütün dini yargılamamak gerekir. ama tabii ki herkesin bir fikri var ve değiştirmek de çok zor. ben mesela, türkiye'deki islamın çoğunluk olarak hoşgörü dini olabileceğini fakat çürük elmalarında haddinden ve gereğinden çok çok fazla olduğunu düşünürüm bu nedenle de türkiye'deki islam hakkında kendi adıma net bir şey söyleyemem. fakat şunu biliyorum, diğer ülkelerde islam sandığımız kadar hoşgörülü değil, hatta, evet yobaz. çünkü kitap yoruma açık ve herkes yaşadığı veya yönettiği ülke koşullarında onu kendi istediği yöne çekiyor.

yani ne bütün islam mensupları için hoşgörülü diyebilir, ya da hepsi yobaz gibi bir kanı içine düşebiliriz. bu da koşullarla birlikte yoruma açıktır.
yanlış önermedir. ciddi anlamda islamiyeti kavrayabilen bireyin böyle düşünmesine imkan yoktur. bu düşünce, müslüman olmakla, müslüman gibi olmak arasındaki farktan kaynaklansa gerektir.
-sosyal hayatı bitiren,
-insanları birbirine dost değil düşman eden,
-cemaat, fırka, ot bok diyerek her fırsatta dağılan, parçalanan,
-sorgulamaya sonuna dek kapalı,
-"görmediğim allah'a inanmam" desem beni bir kaşık suda boğacak olan, ama bunun imam ali'nin hadisi olduğunu bilmeyen,
-dinin nedense kadınları hep kapatırken erkeklerin gözlerini kapamaları gerektiği kısmını hiç söylemeyen,
-namaz kılıp yalan söylemeyi hak gören,
-hocaefendilerinin, şeyhlerinin, şıhlarının neredeyse allah gibi görülmesini savunan,

1.5 milyar müslüman içinde yukarıdaki özelliklere sahip olan, belki de 1000 de 1 bile olmayan bir grup sapkın insanı referans alarak ; islam ı horgörü ve yobazlığın birleştiği din kabul ederek islam a küfür edip, biraz ortalığı karıştırayım derdinde olan vatandaşın söylemidir.

yukarıda sayılan özelliklerin tamamı insani varlıklara biçilmişken; başlıkta islam ın bir kurum olarak kötülenmesi bu başlık için en büyük çelişkidir.

edit: yine de amin...
olsa olsa islami terör ayağına ortadoğu'ya çökme planı yapan amerika'nın söylemidir.
1.5 milyar müslümanın içinde, sadece bir kaç müslümana bakılarak yapılmış olan tespittir. türkiye'de, hüseyin üzmez ve onun gibiler din yobazıdır doğru. ama tututpta bunu tüm islam alemi için söyleyemezsiniz. benim çevremde namaz kılıpta, küçük kıza tecavüz eden ya da horgörü ile insanlara yaklaşan hiç kimse yoktur.