1. 1.
  bursa'nın ünlü iskenderoğlu ailesinin gelir kaynağı kebap çeşididir. günümüzde aile ikiye bölünmüştür. bursa içindeki muhtelif iskender lokantaları ailenin iki grubu arasında paylaşılmıştır. velakin tahmin edileceği üzere bu iki grup birbirinden hazetmez. aşırı kazıklaştırılmış fiyatı ile iskender kebap, malum aileyi trilyoner yapmıştır. velakin bu kadar paraya rağmen ticari basiretsizlikten ünü bursa ile sınırlı kalmıştır. türk mutfağının oldukça güzel bir yemeği dünyaya açılacağı yerde, 3-5 kişinin para sayma makinesi haline getirilip bırakılmıştır. bursa denen yerde asla uygun fiyata bu kebaptan yiyemezsiniz. daima cebinizde delik oluşur. veya çok kötü klonlarından yiyip, tövbe edersiniz.
  yine sözkonusu aileye ait tüm iskender lokantalarında bu kebabın asıl unsuru olan et asla tartılarak* tabaklara konmaz. tamamen o gün ustanın neşesi/öfkesine göre nasiplenirsiniz. senelerce bu böyle sürüp gitmiştir. kimse de "o pahalı porsiyon fiyatlarına kaç gram et düşmektedir?" diye de sor(a)mamıştır.
  ... kaytanbiyikliprens
 2. 2.
  (bkz: iskender)
  ... lucky strike
 3. 3.
  (bkz: iskender kebap)
  ... derberker
 4. 4.
  ankara'da özgaziantepli lokantasında çift pideli kavramının üzerine zorla yüklendiği 4 milyona yanında coca-cola ve tatlının geldiği etli yemek çeşidi.
  ... akgumus
 5. 5.
  domates sosu ve yoğurt ile servis edilen dönerdir. Bu acidan Bursa'yla alakasi yoktur.
  -2 ... cool cat
 6. 6.
  Yemesi sevap. Ay hayır o adana kebapti sanırım.
  -1 ... efla hatun