bugün

son on yıldır yapılan rant ve doğa katliamını insanın yüzüne tokat gibi çarpan, tamamı drone görüntülerle oluşturulan isim konusunda biraz sıkıntılı olsa da etkileyci bir belgesel.

https://youtu.be/I0h5gvNnWTE

projenin sahibinden;

--spoiler--
geçtiğimiz yaz içinde bulunup kaygısız kalamadığım politik ortamdan kurtulmak için memleketime yerleşme kararı aldım ve büyük şehirden dönüş yaptığım fatsa'da siyanürle altın arayacak madenin hukuksuz katliamıyla karşılaştım. ulan dedim, kendilerinden kaçılacak, beton şehirlerinden dönülecek memleket bile bırakmıyorsa bu şerefsizler neden kaçıyorsun ciodeth! neden bu yavşaklara kalsın ortalık. sonra siyanürle altın aranacak madeni ayaklar altına seren tepeye çıkıp iç karartan manzarayı fotoğraflayıp internete koydum ve bu talan çok paylaşıldı, çok yürek sızlattı. bir yol bulup bilançoyu göstermem gerek diye yola çıktım ve bir quadcopter*, bir de octocopter*edindim. keriz gibi görünmemek için fiyatlarına değinmiyorum, azcık pahalı diyelim. bu arada durumum berbat, işsizim ve fatsa'da dedemle, istanbul'da da ailemle kalıyorum. belgrad ormanlarındaki çekimleri hacıosman'dan kalkan 150, 151, 152 nolu otobüslerle, finike'ye metro turizm, fatsa'ya doğu karadeniz ve doğubeyazıt'a da bingöl seyahat ile tek başıma gittim. ara yollarda otostop ve çoğu zaman da taban teperek hallettim, kendime çok eziyet ettim.

kuru kuru kampanya açıp bu fikrimi hayata geçirmektense birkaç görüntüyle başlayıp sunum yaparsam daha mantıklı olur diye düşündüm ve biraz abartarak, istanbul'da 9 farklı noktada ve finike, fatsa, doğubeyazıt'ta yaptığım çekimlerle bu belgesele ulaştım. ancak yeterli değil... yardımlarınızla 4 şehri içeren bu çalışmayı 30 farklı bölgeye taşıyacak ve teknik imkanları güncelleyerek daha izlenesi bir hale getireceğim. ortalama iki saati bulacak bu belgeseliyse internetten ücretsiz paylaşacağım.

bu çabaya dilencilik diyen olursa kalbini kırarım çünkü bu çekimleri yaparken üç kez gözaltına alındım, dünyanın parasını harcadım ve şu kadarcık kısmına bile altı aydan fazla vaktimi verdim.

top vatandaşta, ben elimden geleni yaptım.
--spoiler--

indiegogo üzerinden başlatılan kampanya;
https://www.indiegogo.com...r-talan-ve-bilanco#/story

(bkz: Bize cenneti vaad edenler yeryüzünü talan ettiler)
"bir zamanlar yeşil ve latif olan bu yerlerin artık çukurlarla ve demir ocaklarıyla dolu olduğunu gördüm, isengard'da kurtlar ve orklar oturuyordu..." j.r.r. tolkien
sözleriyle başlayan ve yıllardır anadolu'nun nasıl talan edildiğini anlatan belgesel.
bugünlerde tekrardan gündeme gelmesi gereken belgesel.
#AltınsızOlurArtvinsizOlmaz
orospu çocuğu 'muhafazakar'ların ükenin en büyük günahkarı olmasına rağmen 5 kere arapça sayıklamadı diye insanları kötüymüş gibi göstermesi...