bugün

görsel
ilerlemektense geriye dönmeyi tercih etmek, gerilemek, gelişime kapalı durmak.
türkiyede irticai faaliyetler yürüten örgütün başında ağlak hoca fethullah gülen vardır.. ve ne yazık ki de etrafına haddinden fazla insan toplamıştır.
irtica her dinin içinde olabilecek en kötü durumun tanımıdır.irticanın en ayırıcı özelliği din adına *dinden çıkmaya kadar götürebilecek günahlar işlemektir.hurafedir,yalandır.sadece islam dinine mensup olup dinini yaşamaya çalışan insanlara atfedilmesi çok üzücüdür...
ülkemizde anlamı saptırılmış kelimlerden sadece birisidir. namaz kılmak irtica mıdır? hayır değildir. eğer dersen ki; geri gel ey osmanlı o zaman irtica olur.
ülkemi ayaklarından tutup geri doğru çekenlerin ürettikleri hayali tehdit. ortaya çıktığı gün kafasına binelim ama şu ülkeyi bi bırakın aq.

hayali bırakın gerçeğe gelin artık.

türbanlılar açıklara baskı yapacaklar diyenlerin durumuna benziyor. lan burada devlet eliyle yapılmışı, yapılmakta olanı var bunu görsenize. yok onu görmezler.
zulmü alkışlayamam, zâlimi asla sevemem:
gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.
biri ecdâdıma saldırdı mı, hattâ boğarım!..
- boğamazsın ki!
- hiç olmazsa yanımdan koğarım.
üç buçuk soysuzun ardında zağarlık yapamam;
hele hak nâmına haksızlığa ölsem tapamam.
doğduğumdan beridir âşıkım istiklâle,
bana hiç tasmalık etmiş değil altın lâle!
yumuşak başlı isem, kim dedi uysal koyunum?
kesilir belki, fakat çekmeye gelmez boyunum!
kanayan bir yara gördüm mü yanar tâ ciğerim,
onu dindirmek için kamçı yerim, çifte yerim.
adam aldırma da geç git, diyemem aldırırım.
çiğnerim, çiğnenirim, hakkı tutar kaldırırım.
zalimin hasmıyım amma severim mazlumu...
irticâın şu sizin lehçede ma'nâsı bu mu?

(bkz: mehmet akif ersoy)
gelenekçi bir yapıya sahip olan şahısların inandığı geçmişe dönme tezi... Buna inanan şahıslara "mürteci" denir. Türkiye'de genellikle islâmcılar'ın irticaî faaliyette bulunduğu gibi bir saçma kanı vardır ve her daim mürteci yaftası yemişlerdir. oysa ki islâmcıların geçmişe dair dönmek istedikleri tek nokta ahlaki normları en üst seviyede temsil eden ve adaletin tesis edildiği bir toplum yapısıdır ve islamcılığın temel çıkış noktası da bu ahlaki modelin yalnız şeriat ile gelebileceği tezidir. islamda da yeri olan "anlayışı yenilemek" düsturu göz önüne alındığında herhangi bir müslümanın gerici olması zaten düşünülemez; ama şahıs yobazsa "mürteci" yaftası yemeyi haketmiştir elbette.
öbür dünyayı fazla kafaya takan insanların kapıldığı akım.
ama sınav burda.
bir hikaye okumuştum.
bir adam soğuk bir kış gecesi yürürken sokakta soğuktan titreyen bir çocuk görmüş.
tanrı ya isyan etmiş.
neden bu çocuk için bir şey yapmıyosun diye haykırmış içinden.
akabinde beyninde şu söz çınlamaya başlamış.
yaptım seni yaratdım!
dünyada açlıktan ve ilaçsızlıktan bu kadar insan ölürken,
insanların iş bulamazken , ülkene içten ve dıştan saldırılar varken
sen hiç bişi yapma.
tesbih çek.
sadece kendini düşün.
Türkiye için en tehlikeli terör unsuru irticadır! Din ile bir yere gelmiş, ilerlemiş, refaha kavuşmuş tek bir ülke dahi yokken irticacıların kafası şiddetle ezilmelidir! Kendilerinin bile inanmadığı Demokrasi, özgürlük falan bunlar için geçerli değerler değildir!
senelerdir komünizm gelecek diye bekleyip umduğunu bulamayan zihniyetin yeni icadı. türkiye'deki irtica beklentisi artık godot'u beklerken e dönmüştür. senelerdir gelmek üzeredir, ha geldi ha geliyordur ama bir türlü gelmez
21.yy yaşadığımız bugünlerde memleketimizde hala kendine yandaş bulabilen sapkın bir ideoloji.
geliyorum diye bas bas bağıran, parmaklıkların arkasında durduğu gibi durmayacak olan, akp hükümetinin takiye ile gerçekleştirmeye çalıştığı şeriat hedefine gidiş yoludur.
rte 'nin tehdit yok demesine karsın ahmet necdet sezer'in en buyuk tehditimiz dedigi adeta tanımlanamayan polemik konusu.
sade bir bal demekle ağız tatlansa,
arı uçmuş diye kaçmış diye hiç çekme tasa!
ağlasın milletin evladıda bangır bangır...
durma hürriyeti aldık diye sen türkü çağır!
zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem...
gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem!
biri ecdadıma saldırdı mı hatta boğarım!
-boğamazsın ki!
-hiç olmazsa yanımdan kovarım!
üç buçuk soysuzun ardında zağarlık yapamam!
hele hak namına haksızlığa ölsem tapamam...
doğduğumdan beridir aşıkım istiklale,
bana hiç tasmalık etmiş değil altın lale.
yumuşak başlıyım dediysem kim dedi uysal koyunum.
kesilir belki fakat çekmeye gelmez boynum,
kanayan bir yara gördü mü yanar taa ciğerim,
onu dindirmek için kamçı yerim çifte yerim,
adam aldırmada geç git diyemem!
aldırırım!
çiğnerim! çiğneninirim, hakkı tutar kaldırırım!
zalimin hasmıyım amma severim mazlumu...
"irtica" nın şu sizin lehçede manası bu mu!