bugün

Sevgisizliktir.
insan ın kendine olan ilgisini kaybetmesi.
çaresizliktir.
kendini katletmenin sebeplerini araştırmak.

bu başlık çok hoşuma gitti. paylaşımlarla birlikte belki bir çok kişiye yardımcı olabilir. en azından benim niyetim öyle.

öncelikle peşinen şunu söyleyelim bir başkasına öldürmekle kendini öldürmenin hiçbir farkı yoktur. sen bir bebeği öldürebilir misin. canına kıyabilir misin. hayır. bin kişiye sor bini de hayır diyecektir. e o zaman kendini de öldüremezsin. yaratan diyor ki: "bir kişiye öldüren tüm insanlığı öldürmüş gibidir." yanılmıyorsam maide suresiydi. araştırınız. intihara meyilli bir müslüman anasını babasını çevresini her şeyi geçtim kendisini düşünmüyorsa bari bunu düşünsün ki ibret alıp vazgeçsin. bu büyük sorumluluğun altına girebilecek mi sorsun kendine.

dostlar bir yaratıcımız var ve çözümü onda aramamız icap eder. ondan yardım istemeliyiz. anlaşılması için çok basit bir misal; bir eşyan bozulduğunda ne yapıyorsun. servisine gidiyorsun değil mi. yani onu oluşturana başvuruyorsun. buda aynı böyledir işte. Allah seni yarattığı andan itibaren, beden dediğimiz et parçasına ruh verdiği andan itibaren seni muhatap alıyor. sana değer veriyor seni önemsiyor yani. belki de senin inkarına karşı, vurdumduymaz tavırlarına karşı, isyanına karşı. Peki sen kim oluyorsun da rab seni muhatabı almışken ondan yüz çeviriyorsun. yardım istemiyorsun veya yardımı başka mecralarda, kişilerde, çeşitli maddelerde genel tabir ile yine allah'ın yaratıklarında arıyorsun. bu kaynaktan uzaklaşmak değil midir. bu hataların en büyüğü değil midir. bir kez daha düşünelim bir müslüman olarak. düşünelim ve yaratan'ın bize verdiği bu doğuştan nimeti değerlendirelim. herkes bizler gibi şanslı değil arkadaşlar. hakikaten çok önemli. yav he he deyip geçmeyiniz. allah ile kitap ile ilgisi olmayan dünyanın bir ucundaki bir ülkede de hayata gelebilirdik. o zaman işimiz daha da zor olacaktı.

her zaman bir çıkış yolu vardır. her şeyin bir başlangıcı vardır. kimse bir anda o sıkıntılı noktaya gelmez. belli merhalelerden geçer. o kırılma anını yakalamalı. ona göre bir tedavi uygulamalı ve süreci başlamadan bitirmeli.
(bkz: parasızlık)
intiharın temelinde yoğun bir degersizlik ve sevgisizlik hissi yatar. Görünen asıl sebepler farklıdır çoğunlukla ama kişi içinde yaşadığı degersizlik ve sevgisizlikle başa çıkmadığı için kişisel alanda hiçbir zaman tam olarak kendini mutlu hissedemez ve sosyal hayata uyum saglayamaz. Sürekli kendini daha değersiz hissedecegi durumlar içinde bulur.sonunda yaşadığı hayalkirikliklari ve problemlerle baş edemediği için intiharı seçer. intihar bir seçimdir.
intiharın en temel sebebi yaşamaktır.
Çok çeşitli sebebler olmakla birlikte, insanın hayata karşı mücadele etme gücünü kaybetmesi ile ortaya çıkan bir duygudur. insanın yaşama hissi körelir.
Önce insan sevdiği sandığı insanlardan kazık yer.
Çünkü dünyada,
"Güçlü güçsüzü ezer" teorisi çoğunluktadır, ama bu sadece kadınlara yönelik bir eğilim değildir, bazen erkeklerde kadınlardan şiddet görür, bu şiddet sadece fiziksel değil ruhsal da olur.
"Herşeye rağmen yaşamaya değer"
hissimiz hiç bitmesin içimizde inşallah!!
Yaşama isteğini kaybetmektir.

Karl Marks, " intihar, insanın kendi varoluşu üzerine söyleyebildiği son sözüdür" diye tanımlamıştır.

Evet, son söz, en hüzünlü olanından.
Camus a göre “ içindekini söyleme” edimi.

“ intihar tek felsefi sorun” demiş ayrıca.
Ruhsal acinin, fiziki aciya donusmesi.
Herseyden vazgecmis olmak sanirim.
Iki kere intihar goren biri olarak travmadir bende hala. Olumden sonrasini merak etmeme sebep olur.
Hayata dair problemlerinizin çözülemeyecek hal alması, dipsiz bir çaresizlik hissine kapılmak.
Orospu çocuğu kader.
Parasızlık ve işsizlik. Daha da kötüsü çalışmak istememek.
Maddi ve maddesel.

Ha bir de ailesizlik ve sevgisizlik.
Yaşadığın ülke, hayatın grisinde boğulmak ve çaresizlik. Çaresizlik çok güçlü bir duygu.
Yalnızlık. Bence.
Hissizleşmektir. Öyle ki düşüncelerinizi bile kaybedersiniz yavaş yavaş, merak duygunuz kalmaz "acaba ölürsem ne olur" diye. Sadece o eylemi düşünürsünüz. Bir nevi cinnet hali..
(bkz: nihilizm)
hayatın boktan olmasıdır ve daha iyi olmayacağının farkında olmaktır. gerçekçiliktir.
amacı yitirmek.
Sevgisizlik. Sadece aşk anlamında değil, aile arkadaş dost sevgisi eksikliği.
Aidiyet hissinin yoksunluğu. yaşadığın aileye topluma ya da işe ortama ait hissetmeme.
Maddi sıkıntılar. Eğer paranız yoksa ve bakmakla olduklarınız varsa bazen psikoloji altüst olup kaçmayı seçebiliyorsunuz.
Yaşama hevesinin kalmaması. Hayatta bir amaç ya da hayata bağlayacak sebep kalmaması.
Bir de sorunları içine atmaktır.
Yalnızlık.....
Psikolojik bulanım, depresyon, yalnızlık, hayattan umudunu kesme vb.
inançsızlık.

yanında (ilahi)dayanacak bir güç bulamamak. ilahi tek güç, tek dayanak bir olan rab'dir. dolayısıyla kalpteki boşluğu hızlı bir şekilde boş işler yani; kötü arkadaş-boş zaman-her türlü ziyana yol açabilecek şeytani vesveseler dolduracaktır. allah'ın(inanç) doldurması gereken o boşluğu dolduran bu teferruatlar insanı bir noktadan sonra çıkmaza sürükleyecektir. bir takım(kötü-olumsuz) olaylar karşısında kaçış noktası bulamayan kişi çıkışı ne kadar istemese de ölümde bulacaktır. çünkü ne kadar acı olsa da nihayetinde ölüm onun için(inanmadığı için) mutlak sondur. yok oluştur, boşluktur; ruhun ve bedenin yitip gitmesidir.
bu dümdüz ve sonu ölüme çıkan bir yoldur. hani köprüden önce son çıkış diye bir tabir var. işte bu yolda(inançsızlık) o çıkışların-sapakların hiçbirisi yok. bu yola girdiniz mi dümdüz gitmek zorundasınız. adeta sonun başlangıcı.

yukarıda açıklamamda geçen "inanç" ile kastım tabi ki islamdır. tabi islam buradaki çocuklara-gençlere göre tü-kaka-e'dir. keşke her şey bu kadar kolay olsaydı. dalga geçtiğimiz, hatta küfrettiğimiz ve aynı zamanda ilginçtir mensubu olduğumuz islam itidal üzere yaşamayı emreder. böylelikle her şeyin azından-çoğundan kaçınıp orta yolu bulmamızı sağlar. islam'da ahiret inancı vardır. yani ölüm bir uyanıştır. ölümle insan dirilecektir. zahirde beden ölür lakin insan uyanır ve her şeyin(allah'ın) farkına varır. tabi iş işten geçmiştir.

kuran okuyun arkadaşlar. güvendiğiniz bir meal alın okuyun. tek başınıza okuyun. takıldığınız yerlere notlar alın (kendinizce)anlamadığınızı belirtin. (bitirdikten) sonra bu noktalara tekrardan dönün. araştırın. siz çabalarsanız zaten allah'ın yardımı üzerinize hak olacaktır. bu allah'ın sözüdür. bu kadar ömrümde ilk defa kuran'ı önüme alıp adam akıllı okumaya başladım. hedefim kızım dünyamıza şeref verene kadar bitirmek. kuran bitmez elbette, her an günceldir. tekrar başlamak üzere bitireceğim zaten. ve baya ilerledim vakit daralıyor. en fazla kırk günüm kaldı ve güzel bir şekilde ilerliyorum(zümer'deyim). durumumdan memnunum yani. bunca zaman hep yarım yamalak açıp okuduğum, işim düştüğümde başvurduğum kitap beni okuyor adeta. allah karşısında utanıyorum. ya bu zaman zarfında ölseydim.
anlamaya gayret edince anlaşılmayacak bir şey olmadığını göreceksiniz. bu hayat kitabıdır. hayatınızda karşılaştığınız (her türlü)durumların açıklamaları buradadır. elimden geldiğince kısa tutmaya çalıştım daha kısa anlatamazdım sanırım. allah yardımcımız olsun.