bugün

Millete hava atmak kendini pazarlamak en büyük amaçtır muhtemelen.
yani sosyal medya hesabı olmayan biri olarak saçma bulduğum doğrudur . yediği yemekten içtiği alkole kadar herşeyi birilerine göstermek isteyen bi millet olduk .
Fotoğraf albümleri niye vardı, insanlar sürekli eski fotoğraflarını açıp bakmıyorlardı, istedikleri kişilere de gösteriyorlardı. Bu da aynen ona benziyor. isterse kimseye göstermez, isterse herkese gösterebilir.

instagram kullanmıyorum, empati kurmaya çalıştım..
-Kişisel tatmin.

-Kendini değerli hissetme gereği.

-Hiyerarşinin somut/materyal bağlamlara entegre olduğu çağda statüsel bir konumda olma ihtiyacı.

- "diğerleri" aslında bir domino etkisi bu, rol model alma.

-moda takibi, takip etmezse yaşamadığına inandırılması(algı yönetimi yüzünden, sistem piramitine dahil olma gereksinimi)

- daha spesifik noktalara inecek olursak "karşı cins üzerinden tatmin olma" "karşı cinse ulaşım kolaylılığını sağlaması"

-bir topluluğa kabul görülmenin parametreleri doğrultusunda bu eylemi yerine getirme gereksiniminde hissetmesi.

Evet sorusu olan?
Genel anlamda ne icin kullanılır bilmem. Ama benim kullanma amacım: o an yaşadığım şeyin ben ve sevdiklerim tarafından unutulmaması. Ama yediğini ve max 1 gün sonra çıkardığını paylaşanların YANINA KOYAYIM.
Ben inanılmaz süper Uber sosyalim benim nerelere gittiğini neler yaptığımı herkes görsün düşüncesi.
Yenileni içileni geçiyorum ama neden insan kendini paylaşır?

Her şey şu an hepimize normal geliyor olabilir ama bazen aklıma gelmiyor değil bu soru..
Neden o güzel fotoğraflarını paylaşıp birilerinden beğeni alınca mutlu oluyorsun anlatsana bende bileyim?

Özellikle x kişisi fotoğrafını paylaşır ve bu x kişisinin arkadaşı hemen altına yorum yapmaya hazırdır : çok güzelsin yavrum, bu ne güzellik Bi tanem.. Vs

EGO tatmini gibi geliyor bazen..
insan neden kendine bu kötülüğü yapar ifşa desen ifşa değil bambaska bi saçmalık bütün sülalesini yabancılarla paylaşanlar çok sen ünlü değilsin ki neyine güveniyorsun.
Beğeni kasmak.
amaç düşünecek kadar kafa çalıştırmadan herkesin yaptığını yapmak---sürüden ayrı düşmemek içgüdüsü.
instagram'a linkedin muamelesi yapmaya gerek olmadığını düşündüğüm amaç. fotoğraf atıyorsun işte, o kadar. ne bekliyordunuz ki. bilimsel makale mi paylaşalım.
Birden çok amacı vardır. Kişisel hesaplara göre yorumluyorum.

- ego kasıp kendini tatmin etmek.
- göt, meme yani vücut sergi yapıp ilgi çekip çevre edinmek.
- gösteriş, görgüsüzlük yapıp hava atmak.
- tanıdıklara sosyal yoldan şunu yaptım, bunu yaptım, şunu aldım, şuraya gittim mesajı vermek.
- aranmak, aramak.
insan ne ile yaşar diye düşünmek gerekiyor. Eğer diğer insanların hakkında ne düşündüğü ile kafayı bozmuş iseniz sürekli onların sizi daha çok nasıl begenecegini dusunerek hareket edersiniz.

Daha çok beğenilmenin en kestirme yolu da az insana kısmet olan işlerle uğraşmak ve bu yaptıklarını fotoğraflayarak belegelemektir.

Hindistana gidip fil üstünde fotoğraf çektirmek hindistana ait çok özel ilgisi olanların dışında ulan bak millet ne hayatlar yaşıyor dedirtme çabasından ibarettir.
Anılarını biriktirme ve onları bir yerde toplama, sevdiğin insanlarla paylaşma, sevdiklerinden haberdar olma gibi sebepler.. niye illa hava atmak olsun? Hem de artık herkesin her yere gidebildiği, her şeyı yapabildiği bi devirde neyle hava yapacaksın ki? Hem bazen bir başkasına fikir verirken, bir başkası da sana ilham olabiliyor. Sizin sıkıcı hayatlarınız var diye veya paylaşmayı sevmıyorsunuz diye niye bundan mutluluk duyanları kendi art niyetli duygularınıza göre etiketliyorsunuz hiç anlamam..
karşı cinsi etkilemektir.