bugün

Nezleyken akan burundur.
nefes almayı unutarak solunum yetmezliğinden ölmek.
yanlış sınav kağıdının eline geçmesidir efendim.
din sınavındayız. sorulara bakıyorum, şunla ilgili ayet yazın, bunla ilgili hadis yazın. ben peygamberin doğum tarihini bilmeyen insan kopya kağıdıma bakıyorum, "namaz faydalıdır, allaha iman etmeliyiz" tarzı 3. sınıf cocugu bilgiler yazıyor. etrafa da bakıyorum millet deli gibi bir şeyler yazıyor. 2 saat kağıdın başında kıvrandıktan sonra. hocam biz bunları görmedik niye soruyosunuz, dedim. neleri görmediniz deyince, bir sürü hadis sormuşsunuz dua sormuşsunuz nerden bilelim bunları dedim. hayır elimde kopya da var hiçbir şey yazamadım olmaz ki böyle sınav deyince ben sınıfı bir yarılma tuttu, hoca da yanlış kağıt verdiğini anlayıp bana 50 puan verdi. aslında başıma gelebilecek en iyi şeydi bu.
Gaz çıkarayım derken cırcır olduğunun farkına varıp götünden işercesine altına kaçırmak.
Peşinen sıçtığına delalet.
disiplinli bir hocaya kopya çekerken yakalanmak. biraz klasik kaçabilir ama en kötüsü budur.
burun tıkanıklığı ve buna bağlı olarak burun akıntısı. sürekli burnunu çekmek zorunda kalmak. kendin gibi bu sesle başkalarını da rahatsız etmek.
2001 öss sınavında başıma gelen olaydır.

gittiğim dershanede dereceli grupta, kendinden emin bir öğrenciydim. dershanede geometri üzerine etüt ders bile verirdim hocam sayesinde. dershane deneme sınav başlangıçları genelde 9:00 da oluyordu.

öss sınavında da tahtada sınav başlama bitiş süresi nasıl olduysa silindiği için, bir anlık dalgınlıkla sınav başlangıcını 9:00 gibi hatırlayıp telaş yapmam sonucu, geometrinin en basit konusu olan açı sorusunu bile kaçırdım. aklım başıma 1 saat sonra geldi ancak iş işten geçmişti artık. kaybettiğim zamana rağmen sonuçlar aşağıdaki gibi olmuştu.

mat- 28 soruda 26 net
geo- 16 soruda 8 net
fizik- 19 soru full
kimya- 14 soru 12 net

biyoloji- full boş

son 20 dakikada işaretlediğim 55 sözel sorudan da 48 net yapabildim ancak
soruları çözememek.
Tuvalet ihtiyacının olmasıdır. Ne sorulara bakılır ne konsantre olunur allah düşmanıma vermesin.
soruların büyük kısmını yapıp kodlamayı yetiştirememektir. 2010 kpss de başıma gelmişti, yaklaşık 30 soru güme gitmişti. unutamam onu. sınavdan sonra ağlamış yıkılmıştım resmen.
sümüğün sürekli akması. nezle olmak.
sıranın sallanmasi.
Ygs'de olusan anlamsız paniktir.Sosyalden 15 d 22 y yapmanıza sebep olur.
Heyacandır ....
Yan tarafinda eski sevgilinin oturmasi, onunla arada goz goze gelmeniz, butun sinavin bok olmasi.
Öss sınavında hemen yanından tren geçen bir okul, cam kenarı en ön sıra ve sınav sonuna kadar sohbet eden 2 öğretmen denk gelmesidir.
Hastalık ve burun akıntısıdır.
Ygs'de başıma gelmişti. Aylardır hatta yıllarca hasta olmayıp o günü bulmak düşündürdü doğrusu.
erkek için sikinin ucundan içeri kibrit çöpleri sokulmasıdır.
Tuvaletinin gelmesi. Hem de sınav başladıktan yarım saat sonra.
Burundaki kanının optik kağıda dökülmesi.
öğretmenin gelip sınav boyunca sanki kopya çekecekmişsiniz gibi sizi izlemesi. hayır iyi tarafı yok üstüne konsantrasyonu da bozuyo.
Sinüzit. Bas ağrısı yetmezmiş gibi kafanızı her egdiginizde sümüğünüzün akar.
nutkunun tutulmasıdır hele de edebiyat bölümüyseniz nereden ne yazacağınızı unuttuğunuz an yandınız.
Amfide bulunan tek boş yerin hem önünde hem arkasında eski sevgililerin oturması ve sınavın başlangıcından on dakika sonra girilen öksürük krizi. Öksürmekten önce kırmızı sonra da mor olmak. Sınavı olduğu gibi bırakıp tuvalete koşarak hayata tutunmak..

Sınav içinde sınav verdim yeminle.
sürekli burnunuzun akması ve bundan dolayı değişik sesler çıkarmak zorunda kalmanızdır.