bugün

samimi olma dürtüsüne teslim olup inatla 'best friend' moduna girmeye çalışmak.
Rahatsız olduğumuz bazı şeyleri ilk seferde belirtmeyip sonrasında sıkıntı çekmek.
karşındakini insan yerine koymak.
Hak etmeyen insanlara fazla fedakarlık göstermek. Üç kereye kadar karşılıksız yapılan fedakarlıklar ilişkinin sürekliliği için anlamlı olabilir, hatta hadi bir de benden olsun ama bir sınırı olmalı..
ilişkiler karşılıklı özveriye dayalı olmalı, bu gerçeği bilmeme halinin etkisi ile yapılan hatalardır.
Liste başında yalan söylemek var çünkü güven en zor kazanılıp en kolay kaybedilen şey.
Ödün vermek:

Kendinden ödün vermemek lazım ilişkilerde. Ne kadar verirsen, o kadar ister insanlar.

Yalan söylemek:

Her ne olursa olsun, olmayan bir şeyi var gibi, olan bir şeyi de yok gibi göstermeyin. Neyseniz o. Fazla ya da eksik isteyen gider. Gitsin.

Görmezden gelmek:

insanları okuyun, niyetleri değil. Siz birine özenle yaklaşırken o kişinin size dangıl dungul gelmesine izin vermeyin.

Dinlememek:

Karşınızdakini dinleyin. Konuşmasına izin verin. Anlayın.
Yapmacık davranışlar,sahte gülüşler bir nevi sahtekarlık..
fazla samimi olmak. mesafe iyidir. bazı insanlar benim samimi olmadığımı söylüyor. değilim inkar etmiyorum ki. fazla samimiyet kazık yeme olasılığını artırır. daha önce artırdı ordan biliyorum.
insanla ilişkiye girmek.
(bkz: hayır diyememek)
insanlarla ilişki kurmak.
kemdinden çok emin olmak. bir şeyi asla yapmam demek.
Anlamadan dinlemeden anlık sinirlenmeler çok zarar verir insanlar arası ilişkiye. insanın sakin olup, sakın kafayla cevap vermesi gerekir. Ama yapacak birşey yok kan babaya çekince sinirli oluyor insan.
Herkesi kendi gibi sanmak.
herkesi saf, salak kendini en/tek akıllı zannetmektir.
insanla muhatap olmak *
insanca ilişki kurmaya çalışmaktır. Çünkü ayılık ruhumuzda var.
samimi ve içten davranmak. maalesef insanlar genelde bunu kötüye kullanıyor. kimseyle samimi olmaya gelmiyor. bir de insan ilişkilerinde çıkar ilişkileri çok ön plana çıktı. o yüzden sevdiklerinizle parasal ve çıkar ilişkilerine mümkün mertebe girmeyin. daha masumane görünen keyifli vakit geçirme, sohbet etme çıkarlarını gözetin yeter.
Çok fazla alttan almak kısmına katılıyorum. Sevdiğim kişilere karşı bu bende yüksek dozda var, iyi tarafa fazla odaklanıp olumsuz kısımları görmemek ya da görmemeye çalışmak. Yoğun eleştiri de alıyorum; fakat yine de pişman değilim. insan seviyorum ben. Ama yine de hata mıdır? Evet hatadır kimileri için.
Bir de gerçekten çok geniş açıdan düşünün birini suçlamadan önce; çünkü gerçekten öyle ilginç tesadüfler öyle ummadığımız şeyler görüyoruz ki. Kırmayın sevdiklerinizi.
Ederinden fazla değer vermek, hayır diyememek, hakettiğini vermemek.
baskı. baskı yapmaya başladığınızda karşınızdaki insanın masumiyetini ve dürüstlüğünü kaybetmeye de başlıyorsunuz.
Iyi bir dinleyici olamamak. Biri size bir derdini anlatirken konusma sirasi size geldiginde ona tavsiye vermeye calismak. Bir sakin olun sizden boyle bir talebi yoksa anlatanin tavsiye vermeyin. Belli ki sadece konusmak istemis.
Bir de sirf konusma sirasi kendisine gecsin diye dinliyor numarasi yapan insanlar var. Sadece kendilerinden bahsetmeyi seven insanlarla ayni kisiler bunlar.

Siz dinlemezseniz kimse de sizi dinlemez. Yalnizliginizla kalirsiniz.
insan denilen mahlukatın ne derece tehlikeli olduğunu bir an olsun unutmak.
insanlara Kibarlık, nezaket göstermek. Çoğu insan bunları eziklik olarak algılıyor. Kime kaba davrandıysam bana saygı duyuyor. O yüzden en güzeli olabildiği kadar az insan.
Karşısındakini anlamadan dinlemeden kesin kanıya varmak. Önce bir dur ne olmuş, işin aslı neymiş, neden öyle olmuş bir dinle ondan sonra ne kanısına varacaksan var. Gerçi bazılarına ne kadar anlatsanız da kafasındaki tabuları asla yıkamıyorsunuz. Her ne kadar "o aslında öyle değil." deseniz de bildiğinden şaşmıyorlar. Sanki kabul etseler ya da "aa evet olabilir aslında." diyip düşünseler bir yerlerinden bir şey eksilecek..

Karşısındakinin ne anlattığını dinlemeden "daha fazla anlatma ben anladım anlayacağımı." diyen tiplere öyle kıl oluyorum ki... Bekle belki buradan yola çıkarak başka bir yere bağlamaya çalışıyor, belki anlatacakları bambaşka bir şey ama buradan başlamak istemiş. Dinlemeyi öğrenin lütfen. Böyle yaparak sadece karşınızdakinin şevkini kırıyorsunuz, başka bir işe yaramıyor...