bugün

mevcut kaynakların birçoğundan mahrum bir şekilde süren hayattır. bugün her ne kadar teknoloji akıl almaz boyutlara ulaşmış olsa da, teknolojiyi tam anlamıyla kullanamayan bizlerin yanısıra, teknolojiyi hiç denecek kadar az kullananlar da var. işte bu teknolojiden deyim yerindeyse bihaber insanlar indirgenmiş hayat yaşıyorlar. temiz bir örnek olarak bir çiftçiyi ele alırsak, ilk aklıma gelen şey; iş bu çiftçinin msn adresinin olmayışıdır. sonra bu adam heroes, prison break, lost üçlemesini hiç mi hiç önemsemez. aman şöyle sağlıklı bir torrent sitesi bulayım da ay sonuna kadar sezonu kapatayım da demez. yatar, kalkar, çalışır, kazanır, yer, içer, sever, sevilir, ibadet eder vs. he bunları yapmasının sebebi indirgenmiş hayatı mıdır? bence tam olarak öyle olmasa da büyük bir sebeptir yaşadığı indirgenmiş hayat. "kişi kendinden bilir" işi deyip örnekliyorum; uyanık olduğum saatlerin en az yarısını internette geçiriyorum. oradan televizyon, telefon görüşmeleri ve film seansları. yine günü çıkardık. de ki bir sevgilim var ve günde birkaç saat onunla telefonda konuşuyorum. sonuç aynı. hayatımız en az o çiftçi kadar monoton. ama biliyorum o bizden daha huzurlu.

şimdi önüme koyup seç deseler biliyorum yine bu hayatı seçicem. bu paradoksal durumu da şöyle açıklıyorum: "cep telefonunu sevmiyorum ama o olmadan yapamam". işte şimdi bir soru: " cep telefonunuz yokken ne yapıyordunuz? "
güncel Önemli Başlıklar