bugün

19 temmuz 2009 ankara fatih camii'nde mirac kandili dolayısıyla camiye doluşan insanlarımızın eylemidir. sanıyorum ki sadece benim gittiğim cami de gerçekleşmemiştir.

imamın söylediği bir sürü arapça cümleye de amin demeleri ayrıca dikkatimi çekmiştir. yahu be adamlar nerden biliyorsunuz adamın ne dediğini. zaten camide arapça bilen bir elin parmaklarını geçmez. onlardan başka anlayan yok ama herkes elini açmış amin diyor. te allamm...
imamın ses tonuna göre yüklem olması da gerekmez. örnek mi la:

"ya eyyuhellenize amenna ve bicerahatin sebiiiiiiunnnn.." amin

yani diyor ki: " ey yüce yaratıcı biz burda sana sesleniyoruuzzz" amin

olabilir böyle şeyler. sonuçta önemli olan niyettir. allah'ım sen bizi koru, amin.
(#3734404) *.
--spoiler--
amin amin diyorsunuz gidip yine aynı b.ku yiyorsunuz...
--spoiler--
-*allahım sen ülkemizi koru
+amin
-allahım sen camiimize bağış yapmayanın belasını ver
+ami... lan !!
-allahım sen beni koru
-amin...
(bkz: hocanın dediğini yap yaptığını yapma)
alışkanlıktan ibaret olan eylemdir*. yalnızca imam da değil, herhangi bir yerde herhangi bir dinde ya da düşüncedeki insaların da içine düştüğü gaflettir. bir durum aynı şekilde sürekli tekrarlanıyorsa insanı sıkar ve ilgisizlik söz konusu olur. yani uzun lafın kısası bu durum ne imamın suçu, ne cemaatin aptallığıdır; durum tamamen insanın doğasıdır ki insan önem vermesi gereken değerleri unuttuğunda, kendisi için değerli olan şeyler onun için anlam taşımaz, tekrarlanmasından sıkılır*. herneyse. vay milletimin hali...
- hoca bitir hoca, uzatma da bitti
- amin
çünkü bilir ki imam herkes için hayır dua etmekte, bu yüzden katıldığını sesli ifade etmekte. amin demek duadır, temennidir, farklı anlamlara çekilmemesi gerekir.
(bkz: inşallah hocam) (bkz: maşallah hocam)
ilginç bir eylemdir. Yapılmakta olan eylem cennetin kapısını açacakmış öyle der beyaz sakallı dedeler.
imam türkçe konuşuyorsa bir yere kadar anlarım ama imamın arapça konuştuğu zaman bile otomatiğe bağlayan insanlar var ki bunları aklım almıyor.
Dikkatli bireyin dikkatinden kacma ihtimali olmayan eylem.
Olmayacak duaya amin demek gibi hissettirmistir hep.
(bkz: auto save)