bugün

ikinci el olmayan insandır.
ilkel insan yabanıl toplumun bir bireyidir. 'ben' duygusunu, 'benim-senin' kelimelerini bilmez. onun için 'biz' vardır! mülkiyet kaygısı olmayan ilkeller dayanışma içinde yaşarlar.

Briffault:
" ilkel insan avrupalılarla ilişki kurduktan sonra bir kaç yıl içinde tümüyle değişmektedir. bu değişmenin başta gelen en güçlü nedeni özel mülkiyetin gelişmesidir. bu durum görüldüğünde ilkel insan kadınlar üzerinde tıpkı uygarlaşmış insanlar gibi egemenlik kurabiliyor. bu durum komünal eşitlikçi toplumun ortadan kalkmasıyla erkeklerin de kadınların yanısıra değerini yitirdiğini gösterir."
(bkz: gelecekteki ilkel)
cem yilmaz'in tabirine göre ; mahser günü konuya tamamen yabanci olacak olan insanlardir. *
doğada az sayıda kalan, gizlenmeyi seçen insanlardır. bunlar kaçıyor antropologlar peşlerinde. keşfedilince kayboluyorlarmış. nasıl kaybolmasın helikopterle geliyorsun. biliyorlar artık neyle karşı karşıyalar, ormanları kesen adamla niye konuşsunlar. tepesinde zor zor helikopterler ile. sevmiyorlar bizi. salak oldukları için helikoptere mızrak atıyorlar sanıyor helikopterdekiler. bilmiyorlar mı sanki salak olan sadece uygar insandır, bu insanlar önce şaşırır sonra anlar ormanda yaşıyor tip. sonra yamyamlık yapıyolar gazetecileri yediler diyor uygar insanlar. tabii yerler sen rahatsız ediyorsun adamları bir de sen artık ondan farklısın şempanze nasıl maymun yiyorsa onlar da seni yer.

biri gelse benim fotomu falan çekse çek lan makineyi derim en sonunda da yerim. ben hua falan diyorum git diye anlamıyor tip. yedim ne oluyo yani doğa böyle bir şey. nedir kutsal mısın? yiyim sıçayım da gör. neymiş bizleri tanrılar gönderdi sanıyorlarmış. yok yaa.. bi kere bu insanlar doğaya aitler bi nevi ateistler yani kimse onlara bişi göndermez ihtiyacı olanı doğadan bulurlar. hadi gönderdi diyelim. öyleyse kesin yemek için göndermiştir, aç adamlar bunlar. ha geldin yolun düştü. eyvallah otur aha bunu da ye onlar bunu yiyor. ama başlarsan yok şöyle böyle bilmem ne saygısız saygısız konuşursan, allah mallah kitap falan, adamlara da arada iş buyurursan kendi kıçın keyfi için, yerler. kötü ruhları yerler, korksunlar bir daha gelmesinler diye. yedikten sonra da hemen unuturlar. zaten onun için yemediler mi? yoksa atalarının ki gibi mezar yaparlardı. o da yani nereye gömdükleri belli kurt kuş yemiştir. tutup anıt yapmazlar salaklıktır o.

belgeselciler yanlış anlamış hep. neymiş bilmem ne putuna tapıyorlarmış, totemcilermiş. lan kabilelerinin adı kartal ne tapması yaa takıntılı mısınız nesiniz habire tapılacak şey arıyorsunuz. bunlar da insan az gelişmiş bunlar şöyle şöyle yapıyorlar diyorlar paso. hayır salak evladım anlamıyorsun ki kendi popondan yaz gitsin. dünyada uygar insandan başka bir şeye tapıp boyun eğen mi var? uydurup duruyolar kendilerini gelişmiş gösterecekler ya. sen hiç camiiye giden tapir gördün mü? ya da kiliseye giden maymun? giderler bazen ama muz falan görmüştür, yağmurdan sığınmıştır. namaz kılmaz, vaftiz olmaz yani.

kızılderiliye isa'yı anlatıyorlar kurtaracak ya göya ama adam salak değil sen onu kurtaramazsın çünkü esir değil. ne yani diyor peygamberinizi de mi çarmıha gerdiniz siz. şimdi de size inanalım istiyorsunuz (belgelerde var bu konuşmalar aynen. resmi yani efsane değil) musa bunlara altın inek yapıyor ineğe tapıyolar musa da isyan ediyor yeter lan diye. işte o hikaye varya hikaye o yaa her dine sokmuşlar öyle bi tane. neymiş çağ değişmiş. artık boğaya tapılmayacakmış, koça tapılmayacakmış. yerküre hareketindeki yalpalamadan bi kaç astronom rahip böle bişi bulmuş 2000 yılda bir başka burçtan doğuyor güneş, bunlar tapmış. tap diye mi söyledik yaa, illa tapacak. manyak işte söyleyince de kızıyorlar. bunlar yalan, boş iş falan diyorlar. o da bilime falan tapıyor. tapmasa olmaz bu hayat boş geçer mi? bilim bişi değil ki. öle avcı işi işte. bilmiyon bi bok, bakıyorsun aha ayı aha ot böcek bir tanesine niye tapayım? bazıları da doğadaki anlaşmaları çözer onları sistematik hale getirir ona tapar. mantıksız olanı atıyor göya ilerledi. ama özünde tapıyor.

işte uygarlıktan adam demiş ki evren nasıl oluştu? çüşş ya yavaş gel. daa güneş sisteminden çıkamıyo tip. evren nasıl oluşmuş onu bulcak. lan sen nesin ki bu ben nasıl ben oldum gibi saçma bişi yani. bunu kendime sorsam ne cevap vereceğim? işte böle oldum. ha tamam o zaman.
cenneti 2 milyon yıl boyunca yasamis atalarimizdir ilkel insanlar. ne hayvanlari evcillestirmeyi, ne birbirlerini yemeyi, ne borcu ne de baska bir seyi is edinmistir. anı yasar ilkel insan, sonsuz olan 'o an'da. ayrıca bu insanlar ciplak gözle venüs ü dahi görebilecek ermislikteymis. simdi biz meditasyondu reyikiydi bilmem neydi bunlarla o ana girmeye calisiyoruz ama bence artik cok gec. bunca savas bunca borc-harc bunca yalan dolan varken ve kendini doganın efendisi sayarken cooookk ama cok gec. yazık ki o günlerde gelmemisim dünyaya.
Temeldir . ilkel insan , dikkatimizden kaçan pek çok ayırıcı özellik karşısında bizden daha duyarlıdır . insan kültürünün en aşağı basamaklarında , taş devri sanatında bulduğumuz hayvan çizim ve resimleri , çok kez doğalcı özyapıları yüzünden beğenilmiştir . Bu çizimler , ilkellerin her türden hayvan biçimi konusunda , şaşırtıcı bir bilgileri olduğunu gösterir . ilkel insanın tüm varoluşu , büyük bir bölümüyle gözlem ve ayrı seçi yapma konusundaki becerilerine dayanır . ilkel düşüncenin belirleyici özelliği , mantığı olmayıp yaşamla ilgili genel sezgisidir . ilkel insan , doğaya düşünsel bir kaygıyı gidermek üzere nesneleri sınıflandırmayı isteyen bir doğalcının gözleriyle bakmaz . O , doğaya yalnızca pragmatik veya teknik ilgilerle yaklaşmaz . Doğa onun için ne bir bilgi konusu ne de doğrudan doğruya kullanımsal gereksinmelerinin alanıdır . Onun tüm düşünce ve duyguları daha aşağıdaki özgür tabakada gömülüdür . Onun doğa görüşü ne yalnızca teknik ne de yalnızca eylemseldir . Bu görüş sempati içeren bir görüştür .
Bknz yarı çıplak insanlar. Günümüze ithafen...
Diş çürümesi sorununu nasıl çözdüklerini bilemediğim insanlardır.

Sırf bu yüzden 40 ına gelmeden ölüp gitmişlerdir heralde.
Mutlu insandir.