bugün

ebeveynlerin gerek tecrübesizlikleri, gerekse iyi niyetlerinden kaynaklanan hatalardır.

maalesef ayının yavrusunu severken yanlışlıkla boğması gibi bir olaydır. ebebeyinler ilk çocukların üstüne öyle düşer öyle düşer ki, çocuk zamanla birşey yapamaz hale gelir.

ebeveynler bu hataları yapmazlarsa, ilk çocuklar genelde akıllı olacaklardır...

(bkz: ilk dogan cocuklarin daha zeki olma durumu)
çocuğu deneme tahtasına çevirmek.
ebebeyinlerin yanisira, ebebobrek de zaman zaman yaptigi hatalardir. mesela hamileyken icki icmek gibi. *

(bkz: ebeveyn)*

edit: edit+eksi. vay be! tesekkuru kabul ederdim.
en büyük hata o çocuğu yapmak olduğundan önemsiz kalacak hatalardır.
ikinci çocuğu hemen doğurmak, hala küçücük olan çocuğa sanki büyükmüş gibi davranmak ilk çocuğa yapılan kalıcı hasar bırakan en büyük hatadır.
son çocuk fevkalbeşer muamelesi görürken ilk çocuk esfel i safilin muamelesi görür.

denek olarak kullanılır.

denek olduğu için de malzemeden çalınır bu çocukta,bu yüzden fazla kıymet görmez.

evin bütün angarya işleri ilk çocuğa yıkılır.

kardeşini döverler sen dayak yersin, seni döverler yine sen dayak yersin.

kardeşini döversin sen dayak yersin,

netice itibariyle hem denek, hem kum torbasıdır ilk çocuk.
ikinci cocukta muhtelemen tekrarlanmayacak hatalardir.
şımartmak, şımartmak ve yine şımartmak... hayatın zorlukları da öğretilmelidir diye düşünmekteyim. haftada 200-300 ytl harcayan tek çocuklar tanımaktayım. * ikinci bir çocuk gelmediği taktirde çocuğa bazı şeyleri öğretmek, lükse boğmamak gerekir hayat şartları hep aynı değildir.
on sevismenin kisa tutulmasi. aceleye getirilmesi.
"kardeşin sana emanet" sıkıntısının yaşatılması.
2.cocuğa beslemek gibi davranmak.
(bkz: üretim hatası)
ilk çocuk daima suçlu olan çocuktur. çünkü bir olayda ne olursa olsun kardeşine sahip çıkamamıştır.
sonradan vicdan azabına dönüşen hatalardır.

örneğin doyasıya sevememek gibi.
genelde okul ve bölüm seçiminde yapılan hatalardır.
Benim annemler bu mükemmel oldu biz zirvede bırakalım demişler. Başka yapmamışlar.
Şımartmak .