bugün

acil durumlarda, acil müdahale yapmak için her evde, her araçta, her kurumda bulundurulması gereken çanta.
içindekiler için;
(bkz: oksijenli su)
(bkz: tentürdiyot)
(bkz: sargı bezi)
(bkz: makas)
(bkz: yara bandı)
(bkz: ağrı kesici)
(bkz: yanık kremi)
(bkz: merhem)
diğer çanta türleri için;
(bkz: bel cantasi)
(bkz: kol cantasi)
(bkz: hastane cantasi)
(bkz: dogum cantasi)
(bkz: alet cantasi)
(bkz: deprem cantasi)
Trafik kazaları ve ani yaralanmalarda müdahaleye imkan tanıyacak araç ve gereçlerin bulunduğu çantaya ilkyardım çantası denir.
ilkyardım çantası sürücünün en yakın ulaşabileceği yerde bulunmalıdır.
ilkyardım çantası, bisiklet, motosiklet, iş makineleri dışında tüm araçlarda bulundurulmalıdır.
ilk yardım çantasında bulundurulması zorunlu olan malzemeler şunlardır: Pamuk, Steril sargı bezi, Flaster, Makas, Elastik bandaj, Çengelli iğne (6 tane) ve Üçgen sargı bezi. Bunların yanında,air way, suni solunum maskesi,plastik eldiven, telefon kartı, not defteri, kalem, ilk yardım kitabı bulundurulması da iyi olur.
ilk yardım çantasında şu malzemeler kesinlikle bulundurulmaz: Tentürdiyot, oksijenli su, yara tozu/merhemi ve diğer ilaçlar.Çünkü; tentürdiyot doğrudan açık yara üzerine sürüldüğünde mikropların yanında canlı doku ve hücreleri de öldürerek yaranın iyileşmesini geciktirip yara üzerinde iz kalmasına neden olmaktadır. Ayrıca bu malzemeler ilaç grubunda yer aldıklarından hekim kontrolünde kullanılması gerekmektedir.Emniyet Genel Müdürlüğünce alınan kararlar neticesinde tentürdiyot çanta muhteviyatından çıkartılmıştır.

http://www.olcaysurucukur...in_amaci_ve_asamalari.php