bugün

dosta düşmana ibretlik olay. öyle bir darbe ki, röportaj yapanın adını yazamamışlar.

http://www.yenisafak.com....dedigini-bilmiyor-2116316

not:başka yerde başlık açıldıysa söyleyin oraya taşıyayım.
Bir nebze de olsa yeni şafak'ın haklı olduğu durumdur.
Abi tamam bilgilisin, profesörsün de niye hiç mütevazi değilsin?
yan koymuş, daşlamış.
ayari yiyen gazetenin soz konusu ayari yayinlamasi da ilginc olmus.

ulan madem got oldun sus koseye cekil amk ne sikime yayinlayip rezil ediyorsun kendini? Zaten yeterince rezil olmussun...
Söyleyecek söz yok geçirmiş de hakkını vermis de ne dersen de...

Özet geçmiş sadece...
Her zaman olduğu gibi...
tam süper olmuştur. "tarihçilik size mi kalmış? siz neye tarihi belge denilebileceğini biliyor musunuz? gazetelerin tarih yazdığı nerede görülmüş? siz önce gazetecilik yapmayı öğrenin" diyor özetle büyük usta...

http://www.sozcu.com.tr/2...ap-b-k-kurarsiniz-797602/
ebleh yandaşların, hocamız üstüne çay döktükleri kendi imalatları kağıtları incelemeyi reddettiği için beğenmediği ayardır. belge dedikleri şudur (bkz: atatürk ün inönü tarafından zehirlenmesi/#27259014)... ilber hoca'nın işi gücü yok da ne olduğunu benim bile gördüğüm sözde belgeleri inceleyecek!

lan ne idüğü belirsiz kağıtlardan belge olur mu? belgesi olan bilimsel makalesini yazar, ancak bilim jürilerinin onayıyla makale yayınlayan akademik dergilere gönderir. yayınlanırsa ciddiye alabiliriz.
(bkz: Bokkurarsınız) demiştir.
tarafsız biri olarak, ayar niteliği taşıdığını düşünmüyorum. egosu zirve yapmış, üç beş tane capse konu olan bir tarihçinin hakaret dolu cevaplarından ayar diye bahsetmek sanırım yanlış olur. Yeni Şafak'ın da bu röportajı gündemde kalmak için yaptığı aşikar. Hoş, onlar da biliyor bu adamın yardıracağını.
Tarafsız biri olarak tam bir ayar olduğunu düşünüyorum. Her kelimesini hatta daha fazlasını hak etmiştir.
ayardan ziyade hocamızın sinirlerinin gerilerek biraz ileri gitmesi normaldir. Hangimiz ister ki lan erbabı olduğumuz bir iş için böyle saçma salak sorular sorulmasını. bu resmen ilber hocaya hakaret. iki tane kağıt parçasıyla bu işler için yüzlerce küsür milletin tarihini yalayıp yutmuş birisine bak bunu biz bulduk diyerek müdahale etmek. Sen kimsin? Belge kimin? Nereden ele geçirdin? Yeni Şafak siktir git işine bak, zaten okumuyorum da senin tirajlar artmaz öyle bu yoldan vazgeç.
bu adam çok cahil yarın öleceğini bile bilmiyor. keşke ölse.
ilber hoca ne kadar ayar verirse versin ne kadar gerçekleri söylerse söylesin, haberi yapanlar ulaşmak istedikleri kesime ulaşmıştır. onların kafasına bu bilgiyi sokmuş ve bu bilgi öylede kalmıştır. ilber hocayı verdiği bilgileri dinlemeyen kesim, malum kesim.
sonuçta malum haberleri yapanlar yalanlarını kendi tabanlarına duyurmayı başardılar diye küçümsenmemesi gereken ayardır.

yalandan daha kötü bir şey varsa o da yalanın karşılıksız kalmasıdır. kimse yanıt vermeye tenezzül etmezse, özellikle büyük tutulan ve sürekli tekrarlanan yalanlar tartışılmaz doğru sanılmaya başlanır. yalana karşılık bazen doğruları söylemekle, bazen de ilber hoca'nın yaptığı gibi yalancıları aşağılamakla verilir.
kimsenin ilber ortaylı gibi bir adamı burada yargılayabilecek olduğunu düşünmüyorum.
adam buradaki yazarların çoğunun zeka yaşı kadar dil biliyor. (kiminin zeka yaşı da bildiği dillerin yarısına denk geliyor)

her yerden devlet nişanı var adamın. bakın ülkenin değil, dünyanın gelmiş geçmiş en büyük tarihçileri arasında gösteriliyor bu adam. dünyaca ünlü arkeoloji çalışmalarında bu adama gelip akıl danışıyorlar.
adam kalkmış tırışka diyor ilber ortaylı gibi bir adama. bak muhterem kardeşim, cehaletin sınırı yokmuş senin yorumundan yola çıkarak.
kimse kusra bakmasın da, sen kimsin bu adam için tırışka diyebiliyorsun? senin bilgi seviyen nedir?
adamın egosu zirve yapmışmış. bildiğini aktarmak ne zamandan beri ego oldu? tabi bizim insanımız kara cahil olduğu için, her şeyi ukalalık ve ego olarak yorumlamaya başlamış çünkü kendisi bi s*kten anlamıyor, aktarabileceği bir şey yok.

adam vermiş küsküyü, susun artık oturun edebinizle. her şeyiyle doğru bir konuşma. tabi ak-severler sürüsü ilber ortaylı ismini ağzına alınca bile iq seviyelerinde %80'lik düşüş yaşanıyor.

tanım: ilber hocamın ağzına sağlık. saplayıp çıkarmıştır.

olaya ilişkin yorum:
lan zaten belgeler sahte. win7 fontu kullanılmış. kanı kelimesinin tdk'da kabulü 1950'lerde. 1938'de kim kullanmış lan o kelimeyi latin alfabesiyle?
her işiniz şaibeli. meydana çıkınca da çıldırıyorsunuz.

çıldırmaya devam edin. ama sizi iyi bilirim. su gibisinizdir. bu gün komünist hükümet gelse gene yalayacak bir şeyler ararsınız. girdiğiniz kaba uyuyorsunuz siz saydamsınız. içinizdeki b*k bile görünüyor ama başka bir şey göremedim bu güne kadar.
ilber Hoca'ya tırışka diyenler, gitsinler fes altına kravat takan godoşun götünü yalasın amk..

ayar gibi ayardır hem de...

not editi: tam isim versek, modlar izin vermiyor, heralde anlayan anlar...
ilber hoca bildiğin survivor hasan gibi takılmıştır. böyle adamlara böyle açık seçik konuşulup gerçekler suratlarına vuruldukça bu ülkeye olan umudumuz daha da artıyor.
ilber ortaylı'yı sosyal medya şişirmiş, çok abartılmış diyenlerin hayatlarında iki satır okumadığı çok barizdir. ulan adamın kim olduğunu, neler başardığını bilmeden bık bık ötüyorsunuz "çik şişirilmiş tirt tirihçi" diye.

halinize acıyorum.
sadece ayar verebilmek için tarihçi olmak. çok havalı lan.

fakat ilber hoca gerçekten bilgili bir insan
verdiği en okkalı ayarlardan biridir.
darısı ak-it gazetesinin başına.
tarafsız biri olarak tanım: ilber hocanın az bile bıraktığı olaydır.

(bkz: bok kurarsınız)
ne ilber hocayı kötülemek ,ne de birilerinin avukatlığını yapmak istemiyorum ama şu yaşananlar çok komik . ilber ortaylının ayar verdiğini düşünenler mi istedin , ilber ortaylının bildiği dil yüzünden eleştirilemez olduğunu düşünenler mi istedin .

demek ki ülkenin başında çok kültürlü ,çok zeki ,10 tane dil bilen biri olsa ve bir hata yapsa ,asla sesimizi çıkartmamalıyız. onun ayarında birilerinin ona karşı çıkmasını beklemeliyiz. peki ya onun ayarındakiler de onun yanında yer alıyorsa ? neyse konu bu değil.

ilber hocamız çok bilgili ,tarih konusunda belki şuan eline kimse su dökemez fakat söylediği şey eleştirilemez değil.tarih bilimiyle ilgili bir şey değil. yani ilber hoca her türk vatandaşı gibi alanı dışındaki bir durum üzerine bir fikrini söylüyor.ki alanıyla ilgili bir yorumda (dikkat edin bilgi demiyorum) yorumda bulunmuş olsa da yine de eleştirilebilir. bunda hemfikiriz. ama bizim insanımız çok sever yüceltmeyi.hele karşıt olduğu görüşe bir laf edilmişse ,hemen o lafı edeni yüceltiriz , toz kondurmayız. arkadaşlar muhalif olacağız diye komik olmayalım. ilber hocamız maalesef talihsiz bir açıklama yapmıştır. evet katılıyorum bence de yeni türkiye sevdası "ütopyadır" fakat ayar verildiği falan yok.. keşke o cümleleri söylemeseydin de belgeler asılsızdır diyip geçseydin sevgili hocam. her iki kesimde söylediklerinizi kendi tarafına çekiyor.
yeni şafağın,"atatürk'ü böyle zehirlediler."( http://www.timeturk.com/t...oldurdu.html#.VST-ObtjRjk ) haberi sonrası yeni şafak muhabirine nagehan alçı ve engin ardınç 'ı örnek göstererek verdiği ayar.( http://www.odatv.com/mob_...b.k-kurarsiniz-0804151200 ) dil sert ve argo barındırıyor. benim uzmanlık alanıma böyle yalanlarla tecavüz etseler bende çok kızardım. böyle şuursuz haberler yaparsan böyle cevabı hak edersin. yıllarca adam tane tane anlatmaya çalıştı dinlemedin. ülke iktidarı sana hakaret etti benimsedin. doğal olarak ilber hoca anlayacakları dilden ayar vermiştir...
ulan adamların egosu " peygamber kibir yaptı.biz yapmakdık." , "rahmetimiz gazabımızı bilmem ne yaptı" ayarında gelmişler burada ilber hoca için " çok köbörlö omo yho,möllötü aşoğıloyor ama" diye tatava yapıyorlar. canım senin o millet dediğin kitle 12 senedir kendini aşağılatıyor zaten. nasıl mı? bak bilal'e anlatıyorum;
(bkz: ayaklar baş olmuş)
(bkz: bu milletin amına koyacağız)
(bkz: ananı da al git)
(bkz: 3-5 mehmet öldü diye)
bunlar böyle uzar gider.umarım göt kıllarının arasında sıkışmış beynin bunları hala anlayabilecek kuvvettedir.
ilber ortaylı tlefon görüşmesini çok uzun tutmuş bence. telefonun yeni şafaktan geldiğini öğrendiği an "hepinizin amına koyim" deyu kapatması gerekirdi. zira görümenin genel sonucunda zaten bunları söylediğini görüyoruz.