bugün

Eskiden çok fazla yaygın olmamakla birlikte günümüzde çok fazla kullanılmaktadır. Genellikle aile büyüklerinin ismi ilk isim ailenin çocuğuna vermek istediği isim ikinci isim olmaktadır.
arkadaşlarınız pek kullanmadığınız ikincisini duyunca birden onu kullanmaya başlarlar ama neyse ki bir dahaki görüşmenize kadar unuturlar.
memnun kaldığım ve tavsiye de ettiğim bir durumdur ki sebebi fazladır. isminin beğenilmeme durumu %50'ye düşer. bunun yanı sıra sünnettir diye de bir duyum almıştım.
ikinci isminiz kötüyse insanların size ikinci isminizle hitap etmesiyle lanet edilen durum.
Yurt dışına çıkışlarda çok fazla sorun çıkarabilmektedir.
Beladır. Kullanmadığınız ismi unutunca, saçma durumlar yaşarsınız.
Doktor asistanı kapıya çıkar ve seslenir,
- Hede bey!
Hiç oralı olmazsınız çünkü o ismi kullanmamaktasınızdır. Aval aval etrafınıza bakar, adına tepki vermeyen bu gerizekalıyı görmek istersiniz.
- Hede Höde beyyyy!!!
- Benim!! deyip, garip bakışlar altında, bir gerizekalı olarak, içeri girersiniz...
ayy senin iki ismin de mi vardııı?
hangisini kullanıyorsun?
ilk ismin babaannenin mi?
nufusunda yazıyor mu gibi salak sorulara maruz kalmaktır.
samimi arkadaş turnusoludur.

mesela samimi olduğun arkadaşların sana ilk isminle hitap ederken, samimi olmadıkların diğer isminle hitap eder. iki tarafnda aynı isimle hitap etmesi uygun olmazdı zaten.
ikisi de modern ve güzelse fazla sorun olmaz. ikinci bir adınız olduğunu duyanlardan şu tepkileri almanız muhtemeldir:

-ay neden bu ismi kullanmıyorsun?

-bence bu ismin daha hoş.

-sana hede diyebilir miyim? (burada hede kullanılmayan ikinci isimdir.)

Eğer kullandığınız isminiz modern ve güzelse ancak ikinci isminiz kötüyse şu tepkileri alabilirsiniz:

-hede dedenin/babaannenin/anneannenin adı mıymış?

-ehehe senin adın hede miydi ahaha nasıl bir isim bu böyle? (Burada hede herkesten saklanan kötü isimdir.)

Edit:yazım hatası
Çoğu önemli mevkilerdeki kişilerin iki ismi vardır. Fakat birlikte kullanılmak şartıyla.
kötü olan bir durum, kişiye hangi isimle hitap edeceğini şaşıyor insan. tek isim olması daha işimize gelse de yine de kişinin anne ve babasının tercihidir.
Sag olsun dedelerimiz.
bankadan aradıklarında sayın bla bla size hangi isminizle hitap edeyim? dediklerinde uyuzluk değil mi?
ikisini de kullanın demeyi gerektiren isimlerdir.
ha memnun muyum tabii ki evet.
kullanacaksın iki ismimi de boşuna mı doldurdum o kadar optik anam ağlıyordu adımı toplara kazı kazı mübarek bitmiyordu da soyadımız da uzun neyse allah'tan sınavlar bitti de bu işkenceden kurtulduk.
üç isimli olmaktan iyi, tek isimli olmaktan kötü durum.
isimlerin her ikisi de uzun olma durumunda isimleri koyanlara her sınav ve resmi evrak düzenleme anında küfür etme ihtiyacı hissettirecektir.

"mehmet ali" gibi bir isim için "ali mehmet" tarzı bir hitap küfürle eş değerdir.
ikinci isminizin yok sayılarak genelde ilk isminizle çağrılmanızla sonuçlanan duurum.
iyidir hele isim soy isim uyumu varsa süper olur. Ancak askerde tekmil verirken sıkıntı yaratır.

isim isim soy isim toplamım 28 harf. Nefesim kesiliyordu tekmil verirken.
Diğer isim hep ayıp olmasın diye konulmuş gibidir. Ama eşe ama babaya ama anneye ya da bir anıya. Soyisim de uzunsa serbest şiir den bozma bir cümle çıkar.

Kişide de ben a mıyım b miyim yoksa ab miyim lan endişesi çıkartır. En iyisi tek atmak.

Not: evet tek isimliyim.
çok güzel bir şeydir, eğer iyi bir yerlere gelirseniz karizmanıza karizma katar. güzeldir ve tek isimli arkadaşlar tarafından kıskanılmaktır. hatta bu kıskançlık kendine bir isim uydurup "yea aslında benim bi adım daha varmış da kimliğe yazdırmamışlar ehe" diyip, iki isim kullanmaya başlamaya kadar varabilir. ayıp mk.
iki ismimin de oldukça havalı olması, buna ek olarak soyadımı da ismim gibi kullanabiliyor olmam dolayısı ile oldukça hoşuma giden durum. yaptığım eserlerde, imzamda falan yalnızca iki ismimi yazıp soyadımı es geçiyorum. herkes beni çift ismimle tanıyor. bazı insanlar da bana soyadım ile hitap edip diğer tanıdıklarımda kafa karışıklığına yol açıyor. güzel bir şeydir bu vesselam.
Şahsıma ne eziyet ne de ekstra hava katan durum. Hatta biri unutulmuş gibi hiç kullanılmadığı için tek ismimle tanırlar çoğu zaman.

Bence güzel bir durum çocuk ilerde istediğini kullanır bizim ailede olduğu gibi birini baba birini anne koyarsa da kimsenin kalbi kırılmamış olur.
soyadınızla birlikte kombinasyonuna göre söylerken sizi manyaklaştırabilir ya da ezikleştirebilir.

(bkz: mustafa kemal atatürk)
(bkz: ali rıza binboğa)

ya da tam tersi

(bkz: mimid ıli irbil)
iki yüzlü olmaktan iyidir.*
babamın "ben iki isme karşıyım yea." tribi yüzünden başıma gelmeyen durum. iki ismim olmasını isterdim.
bir iki sene öncesine kadar unuttuğum durumdur. ortam ve çevre değiştikçe adınızın değişmesine yol açar. "bir ben var benden içeru" diyerek dolaşırsınız.
şahsımın sahip olduğu şeydir. ancak ikinci ismimle hiç çağırılmadığım için yadırgıyorum ve soranlara da ilk ismimi söylüyorum hep. ikinci ismim sadece resmi evraklarda veya devlet kurumlarında karşıma çıkıyor.
Anlamıda çok güzel oysa ki: beyaz karınca