bugün

fenerium'un yeni adı.
demonte sattığı ürünlerinin içine kurulması için gerekli tüm aparatı koyan ve kurulumu çok kısa süren ürünler satan isveç firması.
pratik ve ucuz malların satıldıgı kaliteli ürünlerin piyasadan daha pahalı oldugu esya satan yer.
bayrampaşa da bulunan şubesi; pazar günleri çok yoğun olan ''evinizin herşeyi'' sloganıyla hayatımıza girmiş bir mağaza. ancak aldığımız ürünlerin montajı için bize yardımcı olacak kitapçıklarda kesinlikle ''türkçe anlatım'' bulunmuyor. olsun bulunmasın. resimli anlatım zaten yetiyor. nasılsa yakında türkçe anlatım da garanti yaparlar. içerisinde yer alan bütün ürünler kaliteli. yemek bölümünde isveç köftesi'ne diyecek yok. tuvaletler bir o kadar kaliteli sabun ve peçetelerle dolu. ayrıca tuvaletlerde her daim bir temizlik görevlisi var. ayrıca dağıttırdığı kataloglar da ayrı söz konusu. mağaza reklam konusunda da çok cüretkar.
büyükler için kinder surprise tadında mobilyalar üreten mobilya şirketidir.
yaratıcı reklamlara sahiptir.

"ahşap çalışma masası. kaç para dedik? 799-

dediler. pahalı geldi. parçalara ayırdık. 399-

olur dediler. yine pahalı geldi. odun halinde aldık 199-

bu bile pahalı geldi. en sonunda kütük olarak alıp depoladık 99-

o da olmadı. ormanda bırakarak depolama masraflarını da düştük 0-

hah tamam! buyrun hayrını görün."
ikeaa
evinizin herşeyiiii.
gidip de küçük bile olsa herhangi bir aksesuar almadan dönenin aklına şaşılacak dev mağazadır. boyunuzdan büyük lambayı vakumlanmışcasına, parçalar halinde kolilenmiş şekilde elinizde rahatlıkla taşıyabileceğiniz, tasarımlarıyla hayrete düşüren, showroomlarında kendinizi kaybedebileceğiniz, kullanışlılığı ve konforu en ince detaylarına dek düşünülmüş, rengarenk, kocaman bir markettir. göz zevkiniz kadar midenizi de doyurucudur. ikea, müşterilerine self-servis hizmeti ile ucuz ve kaliteli fastfood ya da restoranında isveç usülü farklı tatlar sunmaktadır. herkese, her keseyedir. ikea'dan alınanları eve getirip, yap-boz misali yeniden şekillendirmek yetişkinler için lego yapmak gibidir.
(bkz: ikea evimizin herşeyisin)
yurtdışından bir çok sansürlenmiş komik ve güzel reklam projelerine sahip mobilya firmasi.
evimizin herşeyi(ymiş). biz ne oluyoruz? lan yoksa biz de mi ikea'yız?
içinde bulunan sosisci mukemmel. 1 adet sosis ve sınırsız içeçek 1 tl her sosis 50 kurş ve istediğin kadar ketcap mayonez hardal falan da koyuyorsun. sırf bunun için manitasıyla gelenler varmış. *
giriş kapısından içeri girdikten sonra çıkışı bulabilmek için bütün mağzayı gezdiren bir mimariye sahiptir. çok zekice düşünülmüştür.*
trafiğin tıkalı olduğu saatlerde yola çıkıldığında ''bornova'dakine gitsek daha yakın olacakmış'' diye düşündüren mobilya satan hotdogçu.
(bkz: evinizin herşeyi)*
cocukken yap boz sevenlerin alinan esyalari kurarken hic zorluk cekmedigi magazalar zinciri. 3 saatte bir oturusta kiz basimla sunlari kurdum;

1 adet sifonyer.
2 adet fiskos masasi diye bilinen yuvarlak ufak masa.
3 adet dekorasyon lambasi.
1 adet orta sehbasi.
1 adet celik raf.

amerika da kataloglarin uzerinde bir slogani vardir ve insana hakikaten dogru dedirtir;

"the most important place in the world is your home"
5 metrelik gardrobu küçücük kutuya sığdırıp alın yapın diyen firma.
evinizin herşeyi sloganı ile milleti soyan firmadır.5 parçadan fazla ürünler için kargo ücretini siz ödemek zorundasınızdır.taksitli satışlarda ise taksit miktarına göre vade farkı uygularlar.ucuz satıyoruz dedikleri ürünleri dışarda rahatlıkla daha ucuza bulabilirsiniz.
izmir forum bornova da bulunan bir alış veriş merkezi.
tasarımlarıyla kişiye ' Adamlar yapıyor be ' dedirten. Reklamı çok iyi kullanan hedef kitleye hitap eden başarılı firma.
"aykea" diye telaffuz edenlerin de mevcut olduğu mağazalar zinciri. *
bursa'da bulunan mağazası labirent gibi bir girişe sahiptir. kafesindeki köfteler gayette güzeldir, tavsiye edilir.
bursadaki mağazasında iddia üzerine 7 bardak pepsi içmeme vesile olmuştur. pepsi benim için diğer içeceklere göre daha asitli olduğundan en fazla 5 bardak içebilirim dedim ve iddiaya girdiğim fakat burada satılan* pepsi ne hikmetse beni 7 bardaktan sonra tıkanmıştır...*
(bkz: evimizin hiçbirşeyi)
1943 yilinda, ingvar kampard'in daha 17 yasindayken kurdugu, simdinin dunya mobilya devi.
evimizin herşeyidir.
şiir yazılası isveç asıllı şirkettir.
çoğumuzun evinde ikea'dan bir iğne bile yoktur, ama olsun o evimizin her şeyidir.
ikea' ya gidince gerçekten insan kendini kaybeder, çok eğlencelidir ikea mağzasını gezmek, zaman geçirilesi bir mekandır.
o kutucuk evler şahane gelir insana, çocuk odaları, yemek odaları, bir de aydınlatmalar var ki insan hayran oluyor, tablolar ayrı güzel...
adamlar işi biliyor dedirtir insana, ama ne yazık ki evimizin her şeyi olcak kadar cazip değildir fiyatları.