bugün

Biyolojik yeterlilige sahipse kime nesidir.
bu tip olaylar 19. yy a kadar gayet normaldi. dedenize ninenize sorun hep küçük yaşta evlenmiştir veya büyük biriyle küçük biri evlenmiştir. bunlar hep itibarsızlaştırma. bunu yapanlar o sahabelerin tırnağı bile olamaz.
koruma amaçlı evlenmiştir. sünnet ya hani ( ;
başkaları gibi 14 15 yaşlarında sevgili edinip bi gün onda yarın başkasında sürten çorap değiştirir gibi sevgili değiştirmemiş insanların olayıdır. birbirlerinin ahlakını namusunu koruyan insanlara laf edemezsiniz. üniversitede olanlar zaten malum.
1400 yıl önceki sıcak arap coğrafyası düşünüldüğünde normal olandır.

benim ninem büyük teyzem 12 13 yaşlarında evlenmişlerken o bölgede 10 11 yaşlarda evlenilmesi tabii dir.
"islamda küçük yaşta evliliğin yeri var lan" diye kendini paralayıp bir kaynak göstermeye çalışan sözde zeki kitlenin kendi kendilerini çürüttüğü tez olmuştur.

hayır hiç üşenmedim okudum ya o da neyse;

sevgili kardeşim, bak ne güzel de yazmışsın! ama bir oku. okuduğunu bir anla. anladığını gözden geçir. sonra aklında bir şey kalmayacağı için bir daha oku. ve son olarak günümüzdeki küçük yaşta evliliğin asıl sebepleri ve yukarıdaki yazıdaki evliliğin asıl sebeplerini bir düşün.

hala bulamadın mı? kasma anam vallahi tamam bi şe demedim hadi.
önüne gelenle yatan çağdaş! medeni! ilerici! 21. yy. orospu ve şerefsizlerinin ortaçağın thames nehrine dönmüş işkembelerinden üfürerek yaftalamaya çalıştıkları hadisedir.
siktirin gidin şerefsizler.
akrabalık bağı için olmuş olandır.

rivayete göre hz. ümmü gülsüm peygamber efendimizin vefaından önce evlenmiş yazılmış. bu durumda 1 yaşında olsa 2 yılda hz. ebu bekir dönemi var. eee hz. ömer 10 yıl halife kalmış ki bu durumda 13 yaşında son senesinde de evlenmiş olabilirler.
ki tarım toplumlarında o yaşlarda evlilik normal.
o zamanlar normal olan olaydır. ancak islam'ın bunu normal kabul etmesi ve belli kurallar içine sokmayışı bana ters gelir orası ayrı.

diyaloglar ne kadar doğru bilmiyorum ama bence irdelenmesi gereken kıyamet gününde peygamber soyundan torpil amaçlı birisi ile evlenmektir.
Sunni ve sii kaynaklara gore ummu gulsum adli kiziyla evlenmistir. Tabi bazi siiler yan ciziyor o ayri. Ayrica evlense ne olur evlenmese ne olur.
1400 yıl önce arap coğrafyasına göre normalmiş.Ona bakarsan 1500 yıl önce araplar için putperestlikte, kızları diri diri gömmekte normaldi.Bu din zaten bunun için inmedi mi? yoldan çıkan arapları yola getirmek için? Onların iğrenç adetlerini, o dönemde tüm araplar öyle yapıyormuş, normalmiş diye kabul edebilir miyiz? var mı böyle zihniyet?

En anlamadığım şeyde şu,

kıyamet gününe kadar geçerli olacağı söylenen bir din nasıl olurda köleliği, cariyeliği, çocuklarla evliliği, çok eşliliği vs. yasaklamaz? Hatta peygamberin bunların hepsini birebir uygular.Nasıl olabilir bu?

kimse o dönemin adetleri öyleymiş demesin bana.Çoğunluğun yaptığı normal kabul edilecekse, din kelimesinin ne anlamı var ne hükmü var?
(bkz: o dönemin şartları)
sözlük yazarlarının sülalelerinin sübyancı olduğunu anlamamıza vesile olmuş başlık. herkesin mi dedesi 12 yaşında sübyan sever amk. hangi gezegenden geldiniz yoksa bi benim ve çevremin sülaleleri mi normal?

dedesine küfredeceğine eksiliyor bir de sübyancının tohumu.
ulan pezevenk evlat edinsene niye evleniyosun bre amcık. sadece evlenmek mi koruyor küçük kızları?
o tabah biticek.
o dönemin şartları diye tutturulmuş gidiyor kız 8 adam 50 yaşında hangi şartlardan bahsediyoruz amk. dörtlük müslüman ol aga eğer bunu onaylıyorsan seninde ta amına koyiyim. benim böyle bir şeyi aklım almıyor yok olmuyor.
Kimi sünni camianın ömer bin hattab'a bir üstünlük çıkarmaya çalıştığı sözde evlilik. Şimdi olay söyle rivayet ediliyor ömer ümmü gülsüm'le peygamber torunu olduğu için evlenmek istiyor ve hz ali'ye kızı gönder bize göreyim diyor. Şimdi bu rivayete inanan adama sormak lazım sen kızınla evlenmek isteyen birinin evine kızını gönderirmisin? Eğer varsa öyle biri adres vereyim bize göndersin beğenirsem belki alırım. Tabi kimse kızını göndermez, peki kendine yakıştırmadığın davranışı hz ali'ye nasıl yakıştırıyorsun?Yine rivayete göre ümmü gülsüm ömer'in evine gidince ömer kızın eteğini kaldırıp bacağını okşuyor. Şimdi sizin adalet timsali ömer bunu yapmış mı eğer yapmışsa ben ona allah lanet etsin dediğimde kimse bana kafir falan demesin. Şimdi bu rivayete inanan sünni kardeşlerimiz ömer ile övünmeye devam etsinler çünkü hz ali ona kızını vermiş. Bu konuda başka da bir rivayet bulan olursa özür dilemeye hazırım.
okunmuş arap treni aktivitesidir.

kadınların kahkahayla gülmesi ayıp, çocukların ırzına geçmek normal.
aşağıdaki linkin konuyu biraz da olsa aydınlatacağını düşünüyorum.

http://www.sorularlaislam...tilanlar-dogru-mudur.html
(bkz: gerçek islam bu değil) * * *
doğrudur.

hazreti ömer, kıyamet gününe peygamberin ehli beytine akraba olarak varmak istiyordu. bu akrabalık bağını kurmak için de, hazreti ali'nin küçük kızıyla evlendi. ama önce kızın iffetini denemek istedi. hazreti ali ile bir plan yaptılar. hazreti ali, kızını hazreti ömer'e gönderdi. hazreti ömer de onun bir rivayete göre kolunu, diğerine göre baldırını tuttu. ümmü gülsüm, bunu kendisine yakıştıramayarak hazreti ömer'e sinirlendi. henüz büluğa ermemiş bir çocuk olan ümmü gülsüm'ün bu tavrından hoşnut olan hazreti ömer'le hazreti ali söz kestiler. ümmü gülsüm büluğa erince ve yeterli olgunluğa ulaşınca da düğünleri oldu.
Bir rivayete göre ali kızının (ümmü gülsüm) küçük olduğunu söyler. Ömer de bunun üzerine vallahi sen kızını vermek istemiyorsun gönder kızını eteğini kaldırıp altına bakayım anlarız der.
Sonunda alır kızı tabi

Şüphesizki ortadoğuda pek acayip işler dönmektedir.
Size mi kaldı halifeleri sorgulamak hayırdır amk.
Ömerin peygamberlik hayalleri vardı. Islam peygamberiyle akraba olup, peygamberligi kendine, dolayısıyla kendi soyuna geçirtmek istiyordu ama başaramadı.

Içki yasagı ve örtünme ömerin dayatmaları sonucu islama girmiştir.
Hz. Ömer hakkın da uydurma hadis bile vardır, ve inanılır.

Bir hadismiş. Peygamberimiz demiş ki benden sonra bir peygamber daha gelse o da hz.ömer olur. Vay vay vay, adama bak be. Peygamber olacak adammış.

Cidden bir peygamberle baglantı kurma çabası olmuş.