bugün

o dönem arap topraklarında yetenekli ressamların olmamasıyla alakalı olmayan gayette saçma sonuçlar ve sorular doğuran bir durumdur.

yani şu var arkadaş zorumam gidiyor. gidiyorum yurtdışına bakıyorum dövmeli arkadaşlarıma hepsinin sırtında falan hz.isa silüeti var. adam yaptırmış arkadaş. nasıl da seksi duruyor anlatamam. ahah. neyse yani ben de özeniyorum bir müslüman olarak. dövme takıntım var biraz, yok değil ama arkadaş dini bir simge falan çekiyor canım. ne bileyim bir hac bir peygamber silüeti.

benim peygamberimin neden resmi yok yahu? dövdürmek istiyorum ben onu vucuduma. utangaç mıydı neydi yani neden yok sevgili, nur yüzlü efendimizin resmi hiç.

gidip sakal-ı şerif'i mi dövdüreyim vücuduma. olmaz yani.
yalandır.

iman sahiplerinin gönüllerinin en güzel yerinde resmedilmiştir.

bu da onlara yetip de artmaktadır bile...
bir iman sahibi arkadaşımız gönülden taratıp bana yollarsa çok mutlu olurum. hazır elimde toplu para varken yaptırayım bi dövmesini sevgili peygamberimizin.

dönemin şartlarıyla alakalı olduğu söylenen durum.
mantıklı bir olay bazıları onu dövme yaptırmak isteyebilir.olmadık yerlerine filan sonra sevişirken filan ayıp deil mi yada kirlendin üstüne pislediler olmaz yani :D
kutsal değerler açısından olması elzem bir durum olarak açıklanan durum.

hz. isa'nın en azından öldükten sonra sarılığı kumaştan çıkartılan bir yüz şekli var yahu.

neyse olsun yaa,

ayrıca;
--spoiler--
bir elinde kelamullahi tutmaktadir.
--spoiler--
bir an korktun yeminlen.
Washington'daki Yüksek Mahkeme binasının kuzey duvarını süsleyen frizin içinde bir elinde pala bir elinde kuran olmak üzere 75 yıldır Hz Muhammed resmedilmiş olarak durmaktadır. O duvarda dünya tarihini değiştiren önemli insanların kabartmaları yapılmış, dünya tarihinin en önemli insanlarından olduğu için peygamberimizin de kabartmasına yer verilmiştir...
tasvir yasağından dolayı gerçekleşmiş olaydır. bu tanımdı şimdi sıvazlayalım.

hakaret etmeyi kendime yakıştıramasam da bazen insan dayanamıyor.

ben güzel kardeşime şunu öneriyorum tasvir yasağı var biliyorsun , ama illa kutsal bişeyler istiyorum diyorsan senin için kutsal olan başka bişeyin resmini dövme yaptırabilirsin.*senin için bu gece liseliyim.
var olmaması, uydurulmuş olması, nesilden nesile anlatılmış bi masal kahramanı olmasından kaynaklanmaktadır. islam dinine inananlarla dalga geçmek gibi birşeydir. gerçek olsa bu kadar önemli birinin mutlaka varlığının bi ispatı olurdu efendim.
düşüncelerinin, söylediklerinin uzun süre akıllarda kalmasını isteyen peygamberin izin vermediği durumdur. Gizemli kalması, onu görmeyenlerin zihinlerinde yarattığı kusursuz insan silueti, kişilerin imanını bir kat daha arttırmaya yararlı olmuştur. Yani amacına ulaşan bir düşüncedir peygamberin resmedilmemesi.
(bkz: #8956643)
sözlüğün ansiklopedik ve eğitici niteliğini korumak gerekir. doğru bilgiden zarar gelmez. Ayrıca başlık kötü bir başlık değildir, her zaman, okullarda bile sözü geçen bir konudur, öğreticidir.
Ey zeki yazar dövme dinimizde günah sayılan birşeydir illa dini bir simge istiyorsan islam bayrağına bak şuan günümüzdeki hristiyan toplumuna bak hz.isatı allahlaşdırmakdalar.
bıraksalar hristiyanlar resmeder ama karikatürünü çizen bi adama* hoşgörülü islam toplumundan(!) gelen tepki düşünülünce* kim kalkışır bundan sonra.
o dönemde hiç mi kafir ressam yoktu diye sorguladığım şey.

efsaneye göre hazreti muhammed kendini ileride herkes benim şeklimi şemalini dolaştırır etrafta diye resmetmemiştir kendini. peki çevresinde ki herkes(mekke, medine)ten birisi hiç mi kafir bir ressam olamamış. ya da o dönemdekiler resim çizemeyecek kadar beceriksiz cahil insanlar mı? ve bir çok soru.
peygamberimizin yaşamından sonra tasvirlere göre çizilmiş resimleri vardır. ilginç olan, bunların çoğunun iran ve türk kaynaklı olmasıdır.
iranda peygamberimizi resmetmek serbesttir. Şu an iran'da yaşayan Oranous adlı ressamın yaptığı Hz. Muhammed'in gençlik tasviri internette de bulunabilmektedir....
(bkz: ne içtiysen aynısında istiyorum)
Aslında bu durum peygamberimizin ben duygusundan ne kadar arınmış olduğunu gösterir.
Dünya tarihini değiştirmiş bir insan kendi resim ve heykellerini yaptırmamıştır.
Bunun daha sonra da yapılmasını istememiştir.
Kendisine tapınılmasından çekinmiş, Allaha şirk koşulmaması için buna engel olmuştur.
Gerçek büyüklük !
bence var ama saklanıyor. Hiç resmedilmemiş olması neredeyse imkansız.
Hz. muhammed'i putlaştırmamak için konulmuş islami kuraldan kaynaklanan durumdur. Doğru bir harekettir, aksi takdirde islamiyet kısa sürede Tanrı'ya değil Hz. Muhammed'e tapmaya dönüşür ve islam kısa sürede bozulurdu.
(bkz: neden anneni dövdürmüyorsun delikanlı)