bugün

kızının regl oluşunu vereceği bir partiyle kutlamaya karar veren psikolog bir annenin kutlamasıdır. tabuları yıkmaya çalışıyormuş. ne güldüm ya.

http://www.hurriyet.com.t....asp?gid=229&sz=16734

- anne geliyooorrr, geldiii geldii,
+ patlat fişekleri patlat, ver müziği,

iyi ki geldin regl ...
(bkz: hosgeldin her ayın sultanı regl)
evet sayın seyirciler bir de okuyucu yorumlarına göz atalım;

sevgili ebru demirci adlı hanımefendiden geliyor;

--spoiler--

ÇOK TEBRiK EDERiM.ERKEKLERiN SÜNNETiNi KUTLUYORUZ.ERKEK OLDUN DiYE BAS BAS BAĞIRIYORUZ BiZiMKiSi NEDEN KUTLANMASIN BENDE YAPICAM KIZIMA ADET PARTiSi

--spoiler--
cinsiyet ayrimciligina engel olmak icin degisik bir yol.
kutlamaya katılan davetlilerin ellerinde birer orkidle teşrif etmeleri olasıdır.
Ayşe atlantik
Annesi: Huriye atlantik
Babası: hilmi atlantik
Yer: Duman düğün salonu

Kızımızın bu özel gününde sizleri de aramızda görmekten mutluluk duyarız. şeklinde davetiyesi olması muhtemel kutlamadır.
çok normal olarak gördüğüm kutlama. anormal olan kadınların adet dönemlerinin iğrenç, pis, günah, utanılacak saklanması gereken bir ayıp olarak görülmesi. bu kadının kızının regl dönemini kutlaması parti yapma isteğinden ileri gelmiyor. kendisinin de açıkladığı gibi regl doğurganlığa atılan adımdır. bir kadının regl görmesi sağlıklı ve doğurgan olduğu anlamına gelir. bu sebeble dalga geçilecek ve utanılacak bir olay değildir. kız çocuklarının ergenliğe ve doğurganlığa attkları ilk adım olması açışından sünnetten çok daha anlamlı ve belirgin bir değişikliktir.

bu sebeple bu bayanı cesareti ve kadınlığı için kutluyorum. o kadar entry girip bu bayanla dalga geçenler eminim oğullarının sünnetinde errrrrrkekkk oldun artık aslanım, koçum diyerek halaylar çekiyor hatta düğün dernek kurup oğullarının erkekliğe adımını kutluyor. sanki sünnet olmayan erkekler erkekliğe hiç adım atmıyor gibi. oysa bir genç kız adet gördüğü gün kadınlığa yani doğurganlığa adım atmış demektir.

dalga geçmeden önce amacı iyi bir anlayın. amaç parti yapmak değil; toplumun kadın vücuduna bakışını değiştirmek.
(bkz: gelenekler)
ilk gençkızlık anısı. suratıma aşk edilen okkalı bir tokatla kutlanmıştım.
bunu yapmak yerine gelenek, görenek adı altındaki saçma sapan oluşumlardan komple kurtulsak daha iyi olmaz mı? sen sordun mu çocuğuna sana regl partisi yapalım mı diye ha, sordun mu sana salak bir kıyafet giydirip bir de arabanın tepesine çıkarıp herkese gösterelim mi diye? hepinizle hesaplaşacağız pisler. neyse bir kere yerim ben bunu. evlenmiyorum anasını satayım.
(bkz: düğün konvoyu ne lan)
(bkz: yeter be yeter)
kadın olmanın da erkek olmak kadar makbul bir şey olduğunu ifade etmenin yollarından birisi.

ergen kızların göğüslerini saklamaya çalışması, ilk regl olduğunda daha reglin ne olduğunu bile bilmemesi, kiminin korkudan utançtan ağlaması, pedlerin en kuytu köşelerde saklanması; bunlar hala yaşanan şeyler.

bir kız çocuğuna daha ergenliğe girmeden cinsiyeti ve bedensel gelişimi konusunda gerekli bilgi verilmeli, bedenini tanıması sağlanmalı, ruhunda ve bedeninde meydana gelen değişikliklerin saklanacak değil, gurur duyulacak şeyler olduğu farkındalığı yaratılmalıdır. bunun için gerekirse kutlama da yapılır, gayet normal.
aviva sa reklamlarındaki kadar saçma olan durum.
eğer öyle değilse insanlar, beyinleri kafa taslarının içine sığmakta zorlanırken balo yapacaklar. bu kutlama olsa olsa koca bir kase profiterolün içine balıklama dalınarak yapılabilir. *
eğer ki bir erkek ilk cinsel deneyimini yaşadı diye kutlama yapabiliyor ve bu durum normal karşılanıyorsa bir kız için de boyle bir parti normal karşılanmalı.
tabi türk toplumu için biraz aykırı görünmekte. her ne kadar regl doğal bir durum olsa da hiçbir aile artık kızımız doğurganlık özelliği kazandı yaşasın demez. derse de garip bir aile olarak algılanır. velhasıl türkiye için bir tabuyu yıkmak adına yapılabilecek bir partiden öteye geçemez. amaçsız.
(bkz: hoşgeldin regl kutlaması)
menopoza girince de tüm resmi kurumlarda ve dış temsilciliklerde bayrakları yarıya indirmeyi gerektiren garip kutlama.
katılmak için karaborsadan fahiş fiyata bilet temin ettiğim partidir.
(bkz: kadınlar da sünnet olsun)
(bkz: kadınlar da askere alınsın)
*
sünnet yada diğer seramonler gibi saçma olan bir kutlamadır. neymiş efendim kadınlar eşitmiş neden ilk reglde kutlanmamalıymış. kardeşim mesele kadın erkek eşitliğinde değil mesele insanların kutlama yapmak için uydurdukları her türlü konu. ha sünnet ha regl benim gözümde ikiside kutlama için lüzumsuz zaten.
kurban kanının alna sürülmesi ritüelini sürdürmesi beklenen merasimdir. (bkz: raining blood)
gerizekalının, gerizekalılığın daniskası. tabuları yıkarken sıçmak buna denir, böyle devam ettiği sürece nah yıkar tabuları bu millet.

devam devam.
(bkz: fotograflari icin tiklayiniz)
(bkz: marjinal takılmak)
(bkz: işin bokunu çıkarmak)
(bkz: bsg çaylar benden)
kadınlar için, kadınlığa geçiş sürecinin kutlanması durumu. en az sünnet düğünü kadar mantıklı. ya ikisi de olsun, ya hiçbiri olmasın.

desteklerim böyle bir tavrı lakin "süreç kanlı mı olacak kansız mı" gibi espri mi de yaparım, sünnet düğünündeki "kuşbaşı etli pilav" esprisine mukabil olarak.
aynı tip anne erkek çocuğuna sakal daveti verir.
igrençligin vucut bulmus halidir. kızı ilk kez birine verecegi zaman da baba bası tutar herhalde. aydın olma il insan olma arasında kalmış ikisini de secmemiş okumus ama sadece bir bok olmus insan davranısı, yazık bu insanların elinde yetişecek çocuklara.