bugün

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğanın sözüdür: "Bazı belediyelerimiz şahsımın heykel veya benzer görsellerini yapmışlar. Tabii bunu duyunca ben çok çok üzüldüm. Bu bizim değerlerimize terstir. Ben ne heykelimin dikilmesini istiyorum, ne masklar yapılmasını istiyorum, ne bu tür görseller yapılmasını istiyorum. Heykel değil hizmete yönelik eserler diksinler."

Kaynak:http://mobil.hurriyet.com...emli-aciklamalar-40577421
Aslında çok hoşuna giden bir eylemi, istemiyormuş gibi görünerek mustafa kemal atatürk'ün büstlerinin, heykellerinin yapılmasını üstü kapalı eleştiren narsist kişi sözü.
benim heykelim de bana benzemese, ben de üzülürüm.

görsel

gerçek sanat bu değil.
gerçi sanatçı bırakmadık ülkede çok şükür.

neyse, işin özü şudur;
bunlar dinimize bize ters diyerek, tüm atatürk heykellerini indirmeye zemin hazırlamaktır.
hepsi birbirinden dandik ve şekilsiz olduğu içindir.
(bkz: mantar gibi çoğalan tayyip erdoğan heykelleri)

adam haklı.
şu heykellere bakın, bir tane adam gibi sanat eseri var mı içlerinde.

zaten bir kişinin heykelinin dikilmesi için o kişinin toplumun tamamı tarafından takdir edilmesi, saygı görmesi gerekir.

ama sayın cumhurbaşkanı'nın heykelleri ne onun büyüklüğünden dolayı, ne halkın teveccühünden dolayı, ne de ona duyulan saygıdan dolayı dikilmiştir.
erdoğan heykellerinin tamamı yalakalık için dikilmiştir.
haliyle yalakalık için yapılan bu ucubeler şekilsiz şemalsiz şeyler olmuş, hiçbiri de erdoğan'a benzememiştir.

o yüzden erdoğan da heykelinin dikilmemesini istememekte haklıdır.

iyi oldu bu, yalakalık yapmak isteyenler yüzünden artık böyle ucubeler görmeyeceğiz.

her ne kadar açıklamada "değerlerimize ters" demiş olsa da, şahsen ben tatmin oldum bu açıklamadan.
https://www.youtube.com/watch?v=ByBEEvuDOrQ
Atatürk düşmanlığı kokan, dolaylı yoldan laf çarpmalı beyanat.

Bunun yerine Hizmet görelim tabii ki, o kadar vergi veriyoruz...
hizmet güzel şey.
Erdoğan heykelleri dikilmeye başlandığı ilk gün söylemiştim ve brnimle aynı yönde konuşan çok insan da gördüm. Bu heykellerin dikilme amacı atatürk büstlerinden nefret eden sığır sürüsünün önce tepkisini çekmek sonrasında da bugün erdoğanın yaptığı açıklama ile bunu erdoğan yararına çevirmektir. Atatürk heykellerini yıkacaklar buna zemin hazırlıyorlar demek buzağı aramak oluyor. O kadar da değil. Ama bu heykel meselesiyle siyasi çıkar sağlanmaya çalışıldığı ilk günden belliydi.

Son olarak bunlara heykel demek ne tip bi saçmalık. Girin bi anaokuluna oradaki çocukların oyun hamurlarından daha gerçekçi eserler yaptıklarını görürsünüz.
ah ulan dünya bir kul için yalakalıkta yarışır hale geldiler gün gelecek bunlar en büyük akp düşmanı olacak.
yani diyor ki sayın cumhurbaşkanı :

bizim çomarlardan doğru düzgün bir heykeltraş, ressam vs zanaatkâr çıkmaz, üstelik çıkmayacağını/çıkmadığını da şahsım adına yapılanlardan, dikilenlerden görebiliyorsunuz..

velhasıl ben bugünlerde yapılan heykellerime dur demezsem, bu beceriksizler ne idüğü belirsiz bu heykelleri furya haline getirip beni elaleme maskara edecekler; cehape takımının diline düşürmem kendimi, hiç gerek yok ayrık otu gibi ucube görsellere alet olmaya...
(bkz: Haberim yokmuş gibi çek panpa) budur.
gayet insani bir durum benimde heykelimi bu kadar çirkin yaparlarsa bende çok çok üzülürüm.
Biz de üzüldük...
heykel bizim kültürümüze ait değil deyişiyle altında ufak bir sinsilik olduğuna işkillenmedim değil. şimdilik oraya değinmeyeceğim. dikkat çekmek istediğim yön başka.

osmanlı torunluğu, yerli ve milli vs beyanat ve yakıştırmalar ile ön plana çıkan cumhurbaşkanının osmanlı padişahlarının çok yönlü kişilikleri olduğundan pek haberi yok sanırım. şöyle ki:

sultan 1.abdulaziz'in valsa davet bestesinden haberi yok galiba cumhurbaşkanımızın ya da şu aralar çok popüler olan 2. abdulhamit döneminde sergilenen bir kısım operalardan, sultanın aldığı piyano ve alafranga müzik derslerinden veya 5. murat'ın valslerinden. bu sadece müzik kısmı, abdulmecid'in ressamlığı var. 4. murat satranç ve dama meraklısıydı.

hemen ilk aklıma gelenler bunlar. padişahlar bunlar bizim kültürümüzde yok dememiş, öğrenmiş ve hatta icra etmişler ki bir devlet yöneticisinin böyle çok çeşitli yönleri olması da beklenir.

halk olarak, devletimin başında bulunan kişinin böyle bir beyanatta bulunmasına üzüldüm.