bugün

islamistlerin uydurmasıdır. bir şeyin bozulduğunu kanıtlamak için elinde orijinal bir metin olması lazım ardından bozuldu dediğin kitabı alıp bozulmanın ne yönde olduğunu ortaya koyman lazım.
yoksa gerisi çamur at izi kalsın.
işte biraz akademik kafanız olsaydı zaten böyle boş şeylerle uğraşmazdınız. bir şeye bozuldu demek bir şeyi kanıtlamaz. işine gelene o bozuldu, o bozulmadı değip din yazmak da komik.
Hahahahaha ulan valla ciddi gülüyorum ya gıcıklığına değil. Aslında akıllı da insanlarsınız ama konu din-siyaset olunca neden gözünüze perde iniyor kardeşim? Değiştirilmiş demek için değiştirilmeyeni bulmak lazımmış! Değişmeyen elinde olsa neden değişene inansın adam? Bizim Tevrat, incil dediğimiz kitaplar aslında birer dini yasa gibi yani herhangi bir dönemde kitap halinde tam olarak orijinali oldu mu o da meçhul. Mevcuttaki inciller mesela (Markos, Matta, Luka, Yuhanna) 325-330 yılları arası 1.konstantin hristiyanlığı seçince yapılan konsillerle yüzlerce incil arasından elenerek ve gerek görülen ekleme çıkarmalarla 4'e kadar indirgenmiştir. Bunu Hristiyanlar'da kabul eder. Kur-an öyle değil ilk yazılan nüshaların birbiri ile ya da şu an elimizdeki herhangi bir örneğin onlar ile en ufak bir farklılığı yok. Sizler islam ilmini cidden bilmeden eleştiriyorsunuz. Kızmıyorum bilmeden inanan da çok ama sadece hadis ilmindeki hassasiyeti; hadislerin kaynaklarına, sıhhatlerine, tabakalarına ve nakil edenlerin her türlü sağlıksal-ahlaki durumlarına göre nasıl tarandığını görseniz Kur-an'la ilgili şüphe bile etmezsiniz. Kur-an'ı diğer kutsal kitaplarla kıyaslamaya da kalkmazsınız. Ah ah Ne kadar yazsam eksik kalır...
Birincisi, incilin degistirilmesi mantiken imkansiz cunku incil indirilmis bir kitap degil.
Isa nin ogretilerinin icinde toplanip derlendigi kitap(lar). O yuzden hristiyanlar takilmazlar eklenmis-cikarilmis muhabbetine.

Ikincisi, asil degistirldiginden bahsedilebilinecek kitap kurandir.
Orjinali taslara, derilere, farkli nesnelere yazildi, hepsi yakilip imha edildi.
Ebubekir zamaninda derlendi, oda imha edildi. vs. vs.
Sonuc olarak orjinali imha edilmis ve bugun okudugun kuranin ilk indigi haliyle birebir oldugunu ispat edebilecek hicbir delil yok. O yuzden kurana degismedi, incil degisti demeden once acip okuyun birazda, elalemin onunde komik duruma dusmeyin.
yanlış bakış açısı ve yanlış açıdan tartışıyorsunuz.
inanmak inanmamak burada önemli değildir. asıl önemli olan kaynağın doğruluğudur. bunun sağlamasını da her kutsal kitap değişmiş-değişmemiş diyenlere şöyle yaklaşabilirsiniz.

kur'an değiştirilmiştir.
neden mi?
çünkü oğluna-kızına gelin-damat alacak olsa veya eşlerden biri (kadın-erkek) ben allah'a inanmıyorum, peygambere de inanmıyorum, kur'an da yalan yanlış" dese ya da başka dine geçtim, ateist oldum dese evlenmeye kalksa bu dinsiz başka dinden diye evlenmezler-evlendirmezler.
evli ise boşanmayı bırak kafası kesilir.
bu insanlar haklı ise 2 neden vardır.
1- islam dini bu ise kur'an değişmiştir.
2- bu kendine müslüman diyen insanların dini islam değildir.

hiç düşünmüyorlar, nuh peygamber, ibrahim peygamber, lut peygamber, vb peygamberlere inanmayan kendi eşleri, kardeşleri, çocukları, anne ve babaları ama kur'an da hiç bir yerinde "ya lut sen karını boşa. karın eşcinsellerle birlikte. senin değil onların tarafını tutuyor. karın hak yolunda değil, inanmıyor" diye bir tane ayet yok.

ne bileyim "ya ibrahim! senin annen baban sana inanmıyor. sen onları tanıma onlardan yüz çevir, onları ret eyle" diye "ya nuh, çocukların sana inanmıyor, çocukların senin yolunda değil, onları ret eyle" diye "ya yunus! kardeşlerin sana düşman, onları terk et" diye bir tane ayet yoktur.

sünnet diye ortaya çıkanlar, her şey kur'an da yazmaz diyenler (allah kur'an-ı kerim'i eksik indirmiş ya... peygamber tamamlıyor. oysa allah ben tam ve eksiz indirdim diyor.. allah yalan mı söylüyor?) peygamberin hayatını örnek alanlara sormak lazım.

sen kızını islam düşmanına verir misin?

ya da ilk müslümanlardan biri olarak; baban peygambere karşı savaşan ve esir düşen (veya sen islam yolundasın ve sana karşı savaşan) islam düşmanı olan eşini kurtarmak için annenin kolyesini peygamber olan babasına (veya sana) fidye olarak yollayıp eşimi serbest bırak diyen kızın olsun ister misin? o kızına kocanla boşan der misin?

veya sen... ilk müslümanlardan olan ve peygamber olan babası "hadi kızım benimle medineye gel" dediğinde kızı "yok babacığım, ben eşimin yanında kalıyorum" diyerek inanmayan kocanın yanında kalan peygamber kızı hakkında ne diyorsun?

sen, allah'ın lanet ettiği, adına özel sure indirdiği, beddua ettiği insanın oğullarına kızlarını verir miydin?
onun oğulları da senin baban yola gelmez, sizde babanız gibisiniz diye kızlarınızı size yollasa ne olurdu?
evet, bu insan hz. muhammed.
kur'an hiç bir yerinde "ya muhammed! sana kılıç sallayan, sana karşı savaşan damadını ret eyle. ondan kızını al, onun nikahı artık düşmüş" diye 1 tane ayet gösterin.
bir tane kur'an da "ya muhammed onlara kızını verme, onlar islam düşmanı" diye bir tane allah'ın emrini gösterin.

çok gariptir, allah bu dine karşı savaşan, allah'a inanmayan gelin damat, eş, evlat, anne, baba için bir tane onları ret eyle diye emri yok uyarısı yok ama hz. peygambere "sen onlarla namaza durma, onların camisine gitme, onlarla birlikte olma" diye müslümanlara karşı uyarısı var.
peygamber gidip bu inanan inanmayan evliliği bozmaya gitmiyor ama o allah'ın birlikte namaz kılma onların camisine girme dediği camiyi gidip yıkıyor.

ya da bırakın kur'an açısından, tarikat cemaat vs kitaplarında dini yayınlarda yok böyle şey olmadı diye bir tane yazı kaynak gösterin.

bu vb örneklere bakarak, eğer kur'an değişmemiş ise bu müslümanım diyen insanın dini islam değildir.
Arkadaşlar şu teknoloji çağında bilgi kirliliğini görüyorsunuz. Baş edilemiyor.

Hz. Muhammed öldükten 150 sene sonra kitaplaşmış Kuran’a hiçbir müdahale olmamıştır demek fazla iyimser *
Siz nasıl düşük insanlarsınız ya? Üstadın bir sözü vardı sivrisinek vızıltısını mikrofona bağlıyorlar davul zurnayı bastırıyor diye. Bir de çokluk oluşturup beş para etmez düşüncelerini yüceltmeye çalışıyorlar... Adam benden aldığını bana satıyor ben kendim demişim ya incil ne zaman kitap oldu da, değiştirildi dememiz size batıyor diye. Değiştirildi dememizi sorun edip başlık açan düşünce gelmiş değişti desen ne Hristiyanlar bile sorun etmiyor, asıl kur-an'a bak diyor. Angut ben ne anlattım? Konumuz aslında Kur-an bile değil burda öteki kitaplar hani? Kendi iddianız boşta kalınca tüm mevzuyu bizim kitabımıza kaydırmışsınız.
Kur-an dediğin kitap peygamberden öyle yüzyıllar sonra değil hemen bir yıl içinde kitap halini alıyor. Ondan kısa süre sonra da çoğaltılıyor ve o çoğalmış olanlara karbon 14 testleriyle ulaşabiliyoruz. Yine çoğaltılıp 4 bir tarafa ulaştırılan kur-an oranın halkları, hafızları tarafından yadırganmıyor. Farklı olsa bu ne bizim bildiğimiz bu değil derlerdi dimi? Bölük pörçük yıpranmış hâlde bulunan parçaların imha edilmesi de mühim değil çünkü hafızlık diye bir şey var. Birçok sahabinin ezberinde zaten. Zeyd bin. Sabit daha küçük bir çocukken peygamber medine'ye hicret edince onunla tanıştırılıyor. Peygamber henüz Medine'ye hicret bile etmemişken o, o zamana kadar nazil olmuş 17 sürenin hepsini ezberlemiş hâlde...

Edit: imla.
(bkz: #46886352)
angut seni bi s.ker, 2 hafta gotunun ustune oturamazsin. Bunuda yan bilgi olarak vereyim.
Eger fikrini hakaret etmeden adam gibi soyleyeceksen soyle, yoksa bizde biliriz hakaret etmeyi.
saçmadır. inanmıyorsan inanmıyorsundur zaten. inanan da inanıyordur. bir müslümana göre kur'an değiştirilmiş olamaz.
Orada aslında öyle demek istemiyoruz..
kur'an değiştirilmemiş olabilir fakat öyle bir yorum (tevil) yapıyorlar ki kitap kitaplıktan çıkıp başka bir şeye dönüşüyor. ibn rüşt haklı yahu.. tevili sadece filozof yapabilir ve tevil sadece akılla yapılmalıdır.
`https://youtu.be/qr-eJ-n4vuU?si=ZGF1M6RzqxsEvEt7`
Kur'an Müslümanlığı dinsizlikmiş. Hadislerin kaçta kaçı olduğu gibi aktarılmıştır da, hadisler üstünde cep dolduran sizler bu yorumu yapıyorsunuz ?
yenisini yazabilmek için bir şekilde eskilerinin geçersiz olduğunu iddia etmen gerekiyor. ayrıca değiştirilmeyi bırak tevrat, incil diye kitaplar hiç var olmamıştır.