bugün

sıkılmadan okunabilecek bir kitap.
insan ırkının afrikada başlayan macerası nasıl tum dünyaya yayıldı, amerikan yerlileri kıtalar birbirinden kopmadan mı gecti amerika kıtasına yoksa baska bir yoldan mı gittiler. aburjinler avustralaya'ya nasıl ulastılar gibi sorulardan modern zamanın en buyuk sorunu kapitalizmin ortaya çıkışı ve burada saymakla bitmeyecek birçok konuya değinen eğlenceli bir tarih kitabı.
Manyak ötesi bir kitap.
katıldığım katılmadığım şeyler var kitapta. ama gerçekten harika bir kitap okuyucuyu sıkmıyor basit ve yalın. insan tarihine farklı bir pencereden bakmak ve günümüz olaylarini tarihe göre yorumlamak isteyenler bu eşsiz kitabi okusun derim. katılmadığım çok şey var orası ayrı. kısacası başucu kitabıdır.
insanlık tarihine yalın anlaşılabilir bir dille geniş perspektiften bakan israilli tarihçi harari'nin güzel bir çalışması. gerçekten insan okurken hiç sıkılmıyor.
Bu yaz hiçbir şey okumasanız bile Yuval Noah Harari’nin insan türünün zihinsel tarihini anlatan “Sapiens” isimli eserini okuyun. iddia ediyorum her şeye bakışınız değişecek. Biz hep buymuşuz, diyeceksiniz. Çevremizde yaşanan mevcut kaosun ne kadar tanıdık olduğunu, neredeyse 200 bin yıldır bu gezegende dolanan insan ırkının (homo sapiens ve türevleri) neden soyut bazı kavramlar üzerinden birbirini yok etmeye çalıştığını göreceksiniz.
Kitabın yazarı Harari’nin Londra’da yaptığı bir konuşmayı izledim internette. Yazar, insan türü ve yaklaşık 2 milyon yıl önce ayrışmaya başladığımız şempanzeler arasında 2 temel fark olduğunu söylüyor. Birincisi, insanların şempanzelerden farklı olarak büyük kitleler halinde ortak hareket edebilmeleri, organize olabilmeleri. Çiftlikler, devletler, havaalanları, ordular bu sayede oluşuyor.
ikinci ve daha önemli bir fark ise, “soyut” bir düşünme kabiliyeti... Yiyecek, içecek, yağmur, soğuk, sıcak ya da bir dağ, somut fikirler. Ama insan ırkı, para, din, devlet, aidiyet gibi soyut fikirlerin peşinden sürükleniyor. DNA’sı bizimle neredeyse aynı olan bir şempanzeyi hiçbir zaman “Sen bana elindeki muzu ver, ben sana ileride cennet denilen yerde bir yer ayırayım” düşüncesine ikna edemezsiniz. Ya da “Sen bana elindeki muzları ver, ben senin için ‘para’ diye soyut bir kavram yaratıp sonra da Panama diye hiç görmediğin bir yerde bir rakam olarak saklayayım” diye elindeki yiyeceği alamazsınız.
Hele bu soyut kavramlar için ölmeye, öldürmeye, çalmaya, aldatmaya hiç ikna edemezsiniz.
Peki, nasıl oluyor da insanlar bu soyut fikirlerle tüm gezegene hâkim oluyor, ölüyor, öldürüyor ve hatta seri katile dönüşebiliyor? Nasıl oluyor da “Cennette bana 72 bakire verilecek” diye bir hayal uğruna vücuduna bombalar yapıştırıp kendini patlatmayı göze alıyor?
Bütün bunların yanıtı, bugünün gerçeklerinde değil 200 bin yıllık insan türünün tarihinde gizli.
Dedim ya, bu yaz tek bir kitap okuyacaksanız, o da bizim şu tuhaf hikâyemiz olsun
Aslı Aydıntaşbaş/ cumhuriyet
altı çizilecek anektotlarla dolu yazım dili anlaşılır yer yer espirili ancak insana gerçek bir ayna tutan muhteşem bir kitap. dikkatlice okunması salık edilir.
Çok satanlar listesinde ki en kitap gibi kitap olarak fark ettim kendisini.
Yazılar bilimsel kaynaklara dayanıyor öncelikle bu kısım çok önemli, hemen elinizin altında insan tarihi hakkında harika bir derleme olmuş oluyor.
Ayrıca derlemenin yanında yazarın yorumlarını da içeriyor çoğu konuya akılcı ve oldukça makul bakılmış, insan ön kabullerini zedelediği doğru fakat dünyaya yeni bir bakış açısı kazanmanız için gayet yeterli.

Genel olarak başarılı bir derleme ve yorum kitabı ve subjektif olarak içinde ki en enteresan bilgi insanın teknolojiyi icat etmeden türlerin %80'ini yok etmiş olması. Burada bahsedilen teknoloji de tekerlek yani çok da teknoloji değil.
Bilimsel bir kitap olmasına rağmen bir roman gibi zevkle okunan kitap.
kitapçılardaki antropoloji kategorisinin ağır abisidir.
insan ırkının tarihsel sürecini konu alan kalın ve okunası kitap.
insanlık tarıhini kısaca anlatan ısrailli yazar yuval noah harari nın kitabıdır. guns germs and steel kadar ayrıntılı olmasa da gayet güzel ve sürükleyicidir
insanlık tarihi bundan daha basit bir biçimde anlatılamazdı. evrim teorisine de ilgiliyseniz, kaçırılmaması gereken kitaplardan biridir.
Okumaya bugün başladığım, yuval noah harari'nin yazdığı kitap. Çok ilgi çekici gözüküyor.

Okuduktan sonra editlerim.
kendisi saf bilim kitabı değildir, daha çok bilimsel bilgileri alıp tarihle harmanlamış yazarımız güzelde yapmış, sapiensin geleceğine çoğunlukla iyimser yönden bakmış ki bu konuda kendisini biraz eleştireceğim çünkü sonumuz pek hayra gitmiyor, toplumu bilinçlendirmek adına, yapılan bu umarsızlıklara daha çok tepkisini koyabilirdi, ama bana kalırsa kesinlikle bir "tüfek mikrop ve çelik" değildir beklentinizi çok yükseltmeyiniz, yazarımızın idolü de zaten "jared diamond" babadır hürmetler kendisine. Kısacası alın okuyun ben beğendim.
bu kadar güzel bir kitap olamaz demiştim ve hala diyorum.
Valla bilale anlatır gibi anlatmış adam, allah razı olsun. Her satırı salt bilgi gerçekten.

De ki: "Yeryüzünde dolaşın da yaratılışın nasıl başladığına bir bakın. ileride Allah öteki oluşmaya da vücut verecektir. Allah, her şeye Kadîr'dir.

Ankebut '20
her cümlesi salt bilgi olan kitap.
allah'ın ilmini inceleme vesilesi sunmaktadır.
Sözlüğün popüler kitabı olmaya aday çalışmadır. 3-5 günde bir entiri giriliyor.
Adeta bir belgesel gibi kitap. Oldukça yalın herkesin anlayabileceği bir dile hakim. Kesinlikle sıkmayan bir kitap. Herbir satırda bilgi var. Özellikle insanların neden birşeyler kurguladıklarını (din gibi) çok mantıklı bir şekilde açıklamış.
Gerçekleri yüzüme vurarak, benim iman dolu göğsüm gibi serhattım'ı zayıflatmış kitaptır.
Farkında olmadan bi sonraki sayfa bi sonraki derken 5-10-20 ilerlediğiniz kitaptır.

Güzeldir okuması tahmin edilenin aksine zevkli ve heyecanlı ilerler.
Birazdan okumaya başlamak için sabırsızlandığım kitaptır. Bitince editlicem
bugün başladığım kitaptır.

daha başındayım ama oldukça sardı.

bitirelim bakalım.
oldukça akıcı. Doğa tarihi ve insanlık masaya yatırılmış.
klâsik bir tarih kitabı değil. farklı bir pecereden bakıyor.
bilişsel devrim tezini öne süren yazar sırasıyla Avcı-toplayıcı ve tarımcı atalarımızın hayatına ışık tutmaya çalışıyor.

2 kitabı yan yana okumama rağmen ilerleyebiliyorum.
bir ben mi okuyamıyorum kitabı. herkes okuyor diye mi ön yargılıyım bilmiyorum haftada 3 sayfa okuyup bırakıyorum.ama güzel kitap.