bugün

Evet düşebilirsin... Ama "eğilmezsen", başını kaldırdığında onurlu biçimde yeniden ayağa kalkman mümkün olur...
Evet düşebilirsin... Ama "eğilmezsen", başını kaldırdığında onurlu biçimde yeniden ayağa kalkman mümkün olur...
yapılan her kötülüğün karşılıksız kalmaması.
görsel
başlıkları alt alta okumak.
kimseye öyle yüzde yüz derecesinde güvenilmemesi gerektiğini, ama bunun yanında güven olgusuna da düşman olmayarak, hayatın inişli çıkışlı olduğunu idrak ederek, her gecenin bir sabahı olduğunu düşünerek hayatı devam ettirme gayesinde olmak gerektiğini. öğrendim. ya da öğreniyorum. öğretiyor hayat. öğreneceğim.
insani ilişkilerde mesafe koy. mesafe ( duvar değil bahsettiğim) tüm ilişkileri korur.
çabalamadan, çaba sarf etmeden, hayatın zorluklarını görmeden, tam anlamıyla kolaya ve rahat erilmediğini. hani böyle olmadan varılsa bile, kıymet bilme duygusu az olacağından elinden kayıp gitmesi gibi. gerçi yine de belli olmuyor. kısmet kader işleri.
Senin dalını kıranın ağacını kökünden kes ki kimse bi daha böyle bi seye cesaret edemesin.
Sakın ola ki hacı hocalarla ne inanın nede bir medet bekleyin

Yıllar önce dernek lokallerin kapatılmadan önce bir lokalde
Dış bar kısmında içiyorum.

BAR yeni açılmış pek musteri yok barda çalışan arkadaş ile muhabbet ediyorum.

Bir ara telefon görüşmesi için bardan uzaklaştım geri geldiğimde yan taburede bir sakallı biri vardı.
Nezaket gereği Merhaba dedim baş sallayarak
O da sesli olarak ve aleyküm selam dedi.

Neyse barda yarım kalan iceceyimi yudumlarken ister istemez ortam gereği yanındaki kişiyle iki çift laf etnek gerekti ettim de.

Bana mesleğin nedir diye sordu bilişim sektöründe çalışıyorum dedim.
Nasıl işler filan sıra bana söz hakkı geldi sizin meslek nedir diye sorduğumda aldığım cevabı sizler bile inanamayacaksınız yemin ederim.
Ben şu caminin imamı yım dedi .
inanamadım elbette ilk başta ama birkaç gün sonra o camiye gittiğimde bildiğin imam oracıkta bana vaaz veriyor .

Milletin malına mülkiyetinde gözünüz olmasın diye.

Şimdi soruyorum size ben bu imamcığa güveneyim kendi cahil aklıma mı?

Bu yaşanmış gerçek bir anıdır.
Bu konularda Trolllük yapmam kesinlikle.
Adam kimsenin malına mülkiyetine göz dikmemiş ki. Niye güvenemiyorsun amk. Sen içiyorsun diye şimdi sana da mı güvenmeyelim?

Bu arada imamın amk ben maksat piçlik olsun diye insanlara muhalefet olmayı seviyorum sözlük.
Uykun gelince uyuyacaksın. Sonra kaçıyor uyuyamıyorsun. Bütün gün mankafa geziyorsun.
Babana güvenip sevdiğin insanı yalnız birakmiycaksin.
Ne ekersen onu biçersin.

Kahpelik yapan kahpelik görür, iyilik yapan iyilik.

Aksi oluyorsa sizin seçimlerinizdedir hata.
bu hayatta gerçekten kötü insanlar var ve insanlar hayatta kalabilmek için uğraşıyor.
Keşke kullanmayı öğreniyorsun ama içinden. Belli etmeden sessiz sakin...
Atıp tutmayacaksın.
ortamlarda dikkat çekmek istiyorsan , şebeklik yapmayacaksın, kuul olacaksın, kuul olan daha çok dikkat çekiyor.
Hayatta sorular her zaman çalışmadığınız yerden gelir zira hayat önce sizi sınava tabi tutar, dersi ise sonra verir.
Hayatın verdiği dersi ise kitaplarda arayıp bulmak ne yazık ki mümkün değildir.
Dolayısıyla tecrübe denen şey okuyarak değil, aynı hataları tekrar etmemek ve sınavın ardından alınan dersi başkalarının hayatları ve hatalarından da ders çıkarmak kaydıyla yaşananlardan ve yaşına bakmaksızın insanlardan elde edilebilir.
kimsenin işine karışma, kendi işine de kimseyi karıştırma.
her işte bir hayır vardır gerçeği.
Kendini ne kadar geliştirirsen geliştir asla "ben oldum" demeyeceksin. Kendini uzman ilan etmen senin o konuda korelmeye başlamana neden oluyor, her zaman ilk günkü açlığınla öğrenmeye çalışmak gerek.
Asla vazgeçmemek gerektiği. Hayatta hiç bir şey kolay elde edilmiyor.
Çalışmak boktan bir şeydir.
Öğrendiğini düşündüğün ne varsa hepsini unutmalısın.
En yakınından bile kazık yiyebileceğindir.