bugün

belde silah, kalpte aşk, siyah takım, beyaz gömlek... bir milleti sevmek, bir devlete hizmet etmek... gömleği kefen olmak, insanı bile öldürebilmek... sevdiklerini kaybedebilmek, sevildiklerin için ise bir hiç olmak... kaçmak ölesiye, kurtulamamak, ve de kavuşamamak... ağlatmak ve de ağlamak.
Kendinizi Polat veya Çakır yerine koyup arkadaşlarınızı Memati,Abdulhey,Erhan veya Güllü Dayı yerine koymaktır.
Günlük hayattaki en bilinen işleri çek-senet tahsilatı yapar gibi yapmak,
sağa sola racon kesmek,ciddiyetten kasık kasık castro gibi dolaşıp ortamı germektir.
Hayatın gerçekleriyle karşılaşınca hani bizim bir Baron vardı deyip hayal dünyasından uyanmaktır.
yaş grubu 11-18 yaş olan gençler için,

okula okul formasıyla değil, siyah takım elbiseyle gelmek
arkadaşları üzerinde hakimiyet kurmaya çalışmak
arkadaşına bıçak çekmek
çete kurmak, yol kesmek, haraç almak, adam dövmek
arkadaşını tehdit etmek, yaralamak, öldürmek
agustos sıcagında bile yakası havaya kalkmıs paltoyu cıkarmamak lazımdır.
memati gibi sürekli soru sormayı; ''nereye gidiyoruz abi?'' ''nası halledicez bu işi abi?'' ''nası yapıcaz usta?'' v.s

büyük iskender gibi karşıdakini sahiplenmeyi; ''hakaanım'' ''mematiiimm'' v.s

polat gibi giyinmeyi; italyan kesim 160s takım elbise, dik yaka gömlek v.s gerektirir.
fedakarlık dolu bir hayatın içinde yaşamaktır.
Davut tataroğlu karakteri için "aydın doğan lan o" repliğini kullanıp, davut tataroğlu'nun yardımcısı yıldız karakteri için "ertuğrul özkök" yorumun yapan kişilerin eylemidir.. ama bitmemiştir! davut tataroğlu'nun bir yardımcısı daha vardır. bulut! hayatı kurtlar vadisi tadında yaşayan ergen dostumuz sürekli düşünür "lan yıldız, ertuğrul özkök ama bu bulut kim?" diye..*
sokaklarda ve caddelerde abarth egzozlu şahinler ve doğanların içinde kurtlar vadisi cendere müziğini son ses dinleyen zihniyettir.
(bkz: atilla olgac)
çakır defnedilmeden, bir gecede polat ve ekibinin birer birer suçluları bir gecede öldürdüğü akla gelirse, günümüzde bazı güçlerin de bundan bir şekilde nasibini alması mümkün olabilirdi, bazıları hayati kurtlar vadisi tadinda yaşasa idi.
- anne ben aliyim.
+ oğlum ne diyosun sen.
- bilmiyorum anne ali gibi hissediyorum.
+ oğlum uykun falan mı var senin?
- sen benim geceleri uyuduğumu mu zannediyorsun anne.
+ oğlum saçmalamasana.
- saçmalayan, tarayamaz anne.
+ oğlum nerden öğreniyosun bunları.
- güllü anne, dayımın tek mirası.
+ oğlum gay mi oldun sen bu ne?
- benim hayatımda eliften başkası yok anne.
+ elif kim oğlum hani meryem diye kız arkadaşın vardı.
- iki kişinin bildiği meryem değildir anne.
+ vay oğluuuum ne oldu sana.
- devlet için gerekirse ölürüz anne.
+ vah yavrum kafayı yedi.
- bana deli gözüyle bakarsan, kangren olmuş kalbime bıçağı saplarım anne.
+ oğlum ne saplaması ne kalbi.
hem dindar olup dini görevlerini yerine getireceksin aynı zamanda mütemadiyen sıçar gibi adam öldüreceksin, arada yetim çocuklarına bakacaksın, bir kaç yere bomba atacaksın, devleti kurtarman lazım bir de, güzel hatunlar falan sonra yine dini görevlerini yapıcan, adam öldürücen...
afyon'da yaşanırsa tadına varılacak olaydır çünkü sokakta gezen hemen hemen ergenlikten çıkmış bütün gençlerin saçlar arkaya yatırılmış ,siyah takım elbise ,beyazından gömlek (en az 2 - 3 düğmesi açık olacak) ,elde tesbih ve de çakmak çakmak gözler keskin bakışlara sahip olmalarıdır.
bunu kendi işyerinde yaşayan bir işveren vardır ki. * zavallı işçilerini yaptıkları bir hata sebebiyle fırçalarken bu dizinin söylemini kullanır.

- ben sana dikkat et demedim mi salim.

salim bir gün bu i.neyi dövmüş. gerçektir.
cenderenin ilk 30 saniyesini şarkıdan kesip telefona alarm niyetine atmak.
racon kesmeyip kafa kesmektir. ayrıca bir insanı gün içerisinde üçüncü defa gördüğünde öldürmek bu yaşam tarzının en temel kurallarından birisidir.
dizinin etkisinde kalmaktır.
(bkz: çakma polat)
level atlayıp kurtlar vadisi pusuyu da hayatına sokmayı başarmış insan tipidir,olayların hangi vadi formunda geçtiğini karıştırma ihtimali yüksektir,acınasıdır,özentdir.