bugün

(ilk ben yazmışım gibi)
(cerrahlar yaralı göğsümü dikmeye kalksalar, iplik bir yandan ağlar bana, iğne bir yandan.)
Kadıköy, Sahaflar Çarşısı'ndaki kitabevi... Çay içip sohbet edilesi bir yer.
gölge oyununda karakterleri ya da tasvirleri oynatan kişiye denir.
bursa da yasayan ve 4-5 yildir rap muzik yapan, sozlerini begendigim, hos bir tarzi olan kisi. http://www.facebook.com/HayaliMusic
inci aral'ın safran sarı romanında doktorken,kürtaj yaptığı bir hastanın ölümü sonucu,doktorluğu bırakıp tarihi eser kaçakçılığı yapmaya başlayan biseksüel karakter.
16. yüzyılda yaşamış,türk divan edebiyatı şairi.vardar yeniceli olduğu bilinen hayali'nin doğum tarihi kesin olarak bilinmemekle beraber, 1494-1495 yılları civarında doğduğu tahmin edilmektedir. asıl ismi mehmed'tir. çok genç yaşlarda şiire ilgi duymuş ve şiir yazmaya başlamıştır. bu sıralarda çeşitli batıni inançlara da ilgi duymuş ve bağlanmıştır. istanbul'a gelişiyle beraber hem şiir yeteneği, şiire olan bakış açısı hem de inançları büyük bir değişime uğramıştır. istanbul'da yeteneğini ilerletiyor, yüksek eğitim görmemiş olmasına rağmen yeteneği ile insanları cezbediyordu. ayrıca, istanbul'a geldikten sonra tasavvufi bir akım olan kalenderiyye mezhebine bağlanmış, tasavvufu baba ali mest-i acem'den öğrenmiştir. Yeteneği sayesinde kolayca ve hızlıca üne kavuşmuş, dönemin padişahı kanuni sultan süleyman'ın himayesine girmiştir. divan edebiyatının bu önemli ismi, 1557 yılında edirne'de vefat etmiştir.

hayali divan edebiyatının olgunluk dönemi (16. yy - 18. yy) şairlerindendir. kuşkusuz baki'ye kadar ki dönemin en önemli ve ünlü ismi hayali'dir. hayali sade yaşayışını yazımına da aktarmış, ruhani anlamda zengin ama somutsal olarak sade bir dil ile yazmıştır. ona lakabını da veren şiirlerindeki en önemli özellik hayali, deruni imgeler ve eserlerinden yansıyan zengin hayal gücüdür. hayali'nin bu kadar ünlü olmasının en önemli nedenlerinden biri de yeteneğinin yanında sade yaşayışı, mala ve şöhrete önem vermeyişidir.
"hâlet-i aşkın hikÂyet kıl, zebÂnın duymasın.."
karagöz ve hacivat gölge oyununu oynatan kişiye verilen isimdir.
(bkz: cihan ara cihan içindedir arayı bilmezler)
sözlüğün ilk zamanlarında tanıştığım eleman. napıyor acaba şimdi..
muhayyel.
cihan-ârâ cihan içindedir ârâyı bilmezler
ol mahiler ki derya içredir deryayı bilmezler

dizelerinin sahibi olan şair
Karagöz oynatan kimse..
hayal unsurları taşıyan, gerçeğin dışındaki, kurgulanmış olan zihinsel durum.
(bkz: hayali ihracat)
anı hoş tut garîbindir efendim işte biz gittik
gönül derler ser-i kûyunda bir divânemiz kaldı
(bkz: sözlüğün hayaleti)
lehine entry girenlerin sözlükten ucuruldugu yazar.
iyi bi yazardı.gitmese iyiydi. (bkz: adminlere ölüm)
sözlüğün ufkunu açan eski yazar. 1000 başlık hareketinin önderi.