bugün

görsel
Behzat ç dizisinin her karakterinin kendine has karakteri var. hayalette unutulmayacak karakterlendendi. belki de kendime en yakın bulduğum.

hayaletin Ilgın'a mektubu;
nazlı Vural-uzun geceler dinleyerek okunmalıdır.

"Biz cok normal adamlar değiliz, sizinde cok normal olduğunuz söylenemez. Dünyada herkes anormal sanki, belkide hepimiz normaliz. Yanlış zamanda yanliş yerde. Ya kusura bakma, insan eline kalem alinca degişik şeyler yazmak istiyo. Ben pek anlamam bu işlerden. Sana o kadar çok mektup yazmayi denedim ki. Bi yerden sonra… yirttim. Bu sefer üşeniyorum. Herhalde sana gönderemeyecegim icin, ya daha dogrusu bira içerek yazdigim icin utandim herhalde. 

Kimbilir orda hava nasi, kimbilir neleri özledin. Biraz salakça olacak ama burası da çok boktan. Sanki herkes katil yada herkes yanlız, burdan çok fazla farkimiz yok. Aslında var, biz daha geniş alanlarda yürüyüp daha fazla gorüşme hakkına sahibiz. En büyük fark bu herhalde. Beni burda ayakta tutan dostlarim, seni de umarim bi$eyler ayakta tutuyodur. ama eminim benden daha fazla sevenin var. Ben mücadele etmeyi senin kadar bilmiorum, biz mücadele edenlerin peşindeyiz kimi zaman. 

Ben senden hoşlandim, ben çok iyi vakit geçirdim seninle, çok güzelsin. Sana hislerimi nedense hep en kötü cümlelerle anlatıyorum hep ya. Ya gerçekten sevmeyi bilmiorum ben, yada ne biliiim… bi tuhaf oluyorum. Dişari cıktıgında bu mektubu sana vermek isterim ama biliorum utanicam ve veremicem. Olsun… sana yazmasaydim içimde kalirdi. Sen icerde ben dişarda… Siz içerde biz dişarda… ya oyle işte. Yine yazamadim!"
Aslında cindir.
Diye bişey yoktur giden geri gelmez.
aklıma direkt sevimli olanını (bkz: hayalet casper) getiren kelime.
geçen yıl karlı bir havada tanistiğim bilge bir kırlangicla uzerine kelam ettiğim kavram.

Kirlangiçla konusurken konu nasil olduysa hayalete geldi.

hayaletler var midir ? diye sordum.o da şöyle dedi ;

Eğer var olmaktan kastin şu andaki tüm varliklar gibi var olmaksa, hayir yokturlar.ama kastin gecmiste var olanlar ve gelecekte var olacaklar ise evet hayaletler vardir..

Geçmisin hayaletlerle doludur..gecmiste biraktigin her sey.hatta gecmisteki sen bile. Gelecegin de hayaletle doludur.

yaşayip geride biraktigin ve henüz yaşamadigin her sey, simdinin dışında yer alan her şey hayaletlerimizdir.onlara (gecmise ve gelecege) dokunamayiz,goremeyiz.temas kuramayız..

Kirlangicin söyledikleri kafami karistirmisti.hic bir sey soylemeden yürüyüp oradan uzaklastim..

Kırlangic deyip gecmeyin.bazıları hayaletlerinizi uyandiriyor.
iki tip hayalet var. Korkunçlu hayalet ve sevimli hayalet. Sevimli hayalet casper değil. Sevimli hayaletin normal insandan tek farkı ölü olduğu halde ölü olduğunu bilmemesi. Ölü olduğunu bildiği halde durumu kabullenen hayaletler de var.

Mesela supernatural tipi hayalet sevimsiz yani korkunçlu hayalet ama 6 . His tipi hayalet sevimli hayalet.

Supernatural doğaüstü demek. Altıncı his de aşağı yukarı aynı anlama geliyor. Aynı kavram ya da isim Altında iki tip hayalet var.

Demek ki hayaletlerin insan düşüncesinden türemek gibi bir durumu var.
küçükken en sevdiğim çizgi filmi soranlara casper olduğunu söylerdim. çünkü hiç arkadaşı yoktu. tıpkı benim gibi... üzülürdüm onun için. kendimden çok ona üzüldüğüm bile olurdu.

sonra teknik olarak bir tane daha tanıdım. çok sevdim onu. görmeden gördüm, duymadan hissettim ve inanılmaz sevdim.

şimdi bir tane daha tanıdım. teşekkür etmek için 83 yıl eski bir daktilonun içinde beklemiş bir hayalet. hayaletin ruhuna sarılınabilir mi bilmem ama binlerce kilometre öteden sarıldım ona.

hayaletler hep insanlar için hep bir korku ögesi olmuş. oysa ben, boş beleş, batıl olsa da var olmalarını dileyecek kadar cesurum.

ve evet, bu yüzden bu saatte ayaktayım. sanırım bu gecenin son, sabahın ilk entrysi benden. günaydın güzel ülkem. özgürlük içinde mutlu şarkılar söyleyeceğimiz bir güne daha merhaba. küçüklerimin o yer çekimine yenik düşen yanaklarından benim yerime makaslar alın lütfen. ben yakın bir tarihe kadar yokum *
ılgın a olan aşkından vazgeçmediği krem gömlekten vazgeçmişti. özledik amirim.

http://www.youtube.com/watch?v=Of3MIlaRDSY
demet akalın bile dinletmiş şarkıdır. hep Gülşen'in yüzünden tabi...
Behzat ç. Karakterleri içinde en samimisi.
doksanların soundunu barındıran güzel demet akalın şarkısı. gülşen söylese daha da iyi yorumlayabilirdi.

https://youtu.be/A3e_xlZg01k
görsel
Demi moor'un taş zamanlarından kalan romantik filmdir.
Behzat Ç'yi tekrar izleme sebebim. Efsane karakterdir. Bir diğeri de harun.
ya işte o şekil bişey...
En sevdiğim Behzat Ç. Karakteri.
izlediğimiz filmlere göre villalarda oluyor. Fakire hayalet bile musallat olmuyor amk.
behzat çnin en kral karakteri.
Buz ve Ateşin Şarkısı serisinde (Taht Oyunları olarak da bilinir) Jon Snow a ait beyaz ulu kurdun ismi.
Ölümden sonra bitmemiş bir işini halletmek için ahirete gitmeyi reddederek burdakiişini bitirmek için kalrlar. Genellikle genetik bir kalıntısı (kemikleri , kanı , saçı v. b ) veya kişisel eşyası onu buraya bağlar. Çoğunlukla intikam almak için kalırlar ve intikamını alana kadar durmaz. Durdurmanın tek yolu kalıntısını ve kişisel eşyasını yakıp yok etmektir.
bala'lı imiş. 87. bölüm dizi çekilen sahnede söylüyor.
balalılar genelde ne o tipte olur ne o konuşma tarzıyla konuşur.
edit: hayalet karakterinin balalı oldugunu söylüyordu ama inanç konukçu da balalıymış.
En sevimlisi casper'dır.
görsel
görsel