1. 1.
  donanim.bilgisayar parçalarına verilen isim.
  1 ... baadir
 2. 2.
  Bilgisayarin software arizasi nedeniyle bozulmasi
  durumunda yumruklanan kismi.
  ... dreamylife
 3. 3.
  bir bilgisayar kasasının içindeki bölümler. illa kasanın içinde olması gerekmez. kısaca bilgisayarın belli başlı donanımsal parçalarıdır. belli başlı olanları ve onlarla ilgili teimleri sıralamak gerekirse:

  anakart: Anakart bilgisayarın ta kendisidir. o olmazsa hiçbir şey olmaz. diğer birçok hardware bunun üzerine takılır. içinde bulundurduğu BIos adlı sistem, bilgisayarı çalıştıran mekanizmadır. örnek olarak, windows bıos'un altında çalışır. bilgisayarın power düğmesine bastığınız zaman çalışan bios'un ta kendisidir.

  PCI: hani şu kasanın arkasındaki kartlar vardır ya. mesela ses kartı,modem kartı,tv kartı veya herahngi başka bir alırsınız, kasanın içinde ince uzun bir soket'te takarsınız. işte o soketin adı PCI'dir.

  agp: pcı soketlerinin grafik kartı için özelleştirilmiş olanıdır. diğer pci soketlerinden kahverengi olan rengi ve kısa oluşu ile ayrılır. özelliği ise ram ile daha hızlı iletişim kurar.

  hard disk: içinde hafızayı barındıran depodur. Yanlız bilgisayarı açtığınız zaman karşınıza gelen ilk görüntüler harddiskten değil, bios'tan gelir. Bios daha sonra içindeki ayarlar ile ( ki bu ayarları sizde kendiniz değiştirebilirsiniz. meşhur, bilgisayarın açılışında f2,del gibi tuşlarla girdiğiniz menuden. aslında o menu bios ayarları işte) anakart harddiskke yönlendirilir. harddiskin içinde windows kurulu olduğu içinde windows açılır.

  cpu: bildiğiniz işlemci. hani şu intel, amd gibi markaları olan zımbırtı. bu parça, bilgisayrınızdaki herşeyi yapar. mouse'nızı oynatsanız, klavyeye bassanız, bilgisayarınızın power tuşuna bastığınız andan itibaren çalışan emektardır. aslında asıl görevi şudur. bilgisayar dilindeki 1 ve 0'ları işlemek. yani sıraya koymak,yazmak, okumak.

  usb: usb aslında şu. bildiğiniz giriş. bilgisayara girilen kapıların bir çeşidi. ha ses kartını alıp pcı üzerinden bilgisayara takmışsınız, ha da usb çıkışlı olan bir ses kartını usb girişinden bilgisayara sokmuşsunuz. aynı bokun laciverti.

  bus: otobüs.* bilgisayarın chip,chipset ve diğer hardware parçaları arasındaki iletişim yollarıdır. hani elektronik parçların üzerindeki yeşil çizgiler varya, mesela bunların bazıları birer bus'tır. bus speed ne kadar fazlaysa, bilgisayarınız o kadar çoşkundur.
  1 ... maksat muhabbet
 4. 4.
  Bilgisayarın software arızası nedeniyle bozulması durumunda yumruklanan kısmı.
  ... atalay