bugün

herkesin gerektiği ve hakettiği kadar yaşamasını isteyen insandır.

her hapşırana söylenmesi gerektiğine inanılan manasız ve gubidik bir repliğin yükünden de kurtulmuş olur.
(bkz: hapşıran kişiye tebrikler demek)
ölüm döşeğinde hapşıran kişiye "çok yaşa" dememiştir. akıllıca bir davranıştır aksi takdirde dalga geçmenin dik alasını yapmış olacaktır.
hapşıranlara iyi yaşa diyen kişi olma ihitimali vardır. nitekim iyi yaşa, çok yaşadan daha iyi bir dilektir.
allah' ın işine karışmak(!) istemeyen kişiymiş.

ben bunu görmedim, yaşadım.
"çok yaşa" demenin hapşıran kişinin ömrüne ömür katmayacağının bilincinde olan kişidir.
iyi yaşa demeyi tercih eden kişidir. tıpkı benim gibi.
hapşıranın kendi kendine "çok yaşayayım" demesine sebebiyet veren, düşüncesiz kişidir.
toplumsal bir obsesyonu reddetmiş kişidir. hapşıran kişide "beni sevmiyor mu acaba?" "benim ölmemi mi istiyor?" diye suallere neden olur. skiim; burnuna toz kaçtıysa ve bunu bünyen 180km. hızla dışarıya atmak istiyorsa etraftan tezahürat mı bekliyorsun? oldu olacak tuvaletten çıkınca da aman abi sakın ölme sen bu dünyaya lazımsın diyesiceler, kazara osurunca da allah sana ferrari motoru nasip etsin diyiciler oluşsun..bu nedir ya..düğününüze gelip altın takıyoruz ya daha ne istiyosunuz?.
ingilizdir. türkçe bilmediğinden "god bless you" der.
hapşıran kişinin yaşayacağı 50-60 yılda gözü olan terbiyesiz kişidir. ne deyim;

(bkz: allah benden alsın sana versin)
(bkz: gözünü toprak doyursun)
hapşırınca ruhun bedenden ayrıldığına inanmıyordur.
gesundheit dieyen kisidir. *
içinden, geber diyen kişidir.
ne kadar yaşarsan yaşa bize ne diye düşünen insandır.
hapşırdıktan sonra elhamdülillah diyene yerhamükeallah diyen kişidir.
muhtemelen müslüman kişidir. elhamdulillah desinde yerhamukeallah diyim diye beklıyordur.
kendisine denilmeyince de çok takmayacak kişidir .
hapşıranlara çok yaşa dememesi yetmezmiş gibi devamında, toprağın bol olsun diyendir.***
belki çok yaşamanın iyi olmayacağını düşünen kişidir.
"hasta mı oldun canım?" diyen kişidir.
kişinin özel hayatına karışmak istemeyen kişidir. banane ulan ne kadar yaşarsan yaşa, bana mı yaşıyorsun pezemenk.*
sınıfta hapşırıp birkaç kişi çok yaşa dedikten sonra "diyenler görsün demeyenler ölsün" diyen bir arkadaşım vardı. sanırım tanımdaki kişi de bu lafa maruz kalabilirliği yüksek kişidir.

bi keresinde de ben sınıfta hapşırdıktan sonra sınıftan kimse çok yaşa dememiş sadece *bir arkadaşım gözlerime bakıp beraber yaşayalım demişti. cevap verememiş sadece kopmuştum.*
yani bir de çok yaşa dedikten sonra sen de gör demeyen versiyonu var bunun.
hızlı yaşayan kişi olabilir, belki genç ölmek üzerine kuruludur felsefesi.
iyi yaşa der.