bugün

esasen, belli bir kişi ya da topluluğa dair geçmişte ya da günümüzde, kazanmış oldukları başarıları, zaferleri, sergilemiş oldukları cesaret, kahramanlık ve yiğitlikleri abartılı şekilde anlatma, hikayeleştirme, destanlaştırma amaçlı yazılan, genelde lirik bir yapının ve anlatım tarzının hakim olduğu bir edebiyat türüdür a dostlar, hamaset edebiyatı.
deyimsel anlamıyla kullanımı ise, edebi anlamından daha öne çıkmıştır.
öyle ki günümüzde içi tamamen boşaltılmış, gerçek amacı olan insanları umutlandırma, kahramanlıklar için azimlendirme, bir nev i gaz verme amacından şaşmış konumdadır. türkler ve türkiye için konuşulacak olursa bir tartışma esnasında kötü gidişat, insanların duyarsızlığı, geri kalmışlığımız ve daha nice olumsuzluklar hakkında örnekler verilerek eleştiriler, özeleştiriler yapıldığı esnada, çözümler üretmek yerine "hadi canım sende, biz öyle bir atanın evlatlarıyız ki bize hiç bir şey olmaz" tadında hemen savunma mekanizmasını harekete geçirerek, bire bin katmak sureti ile; "biz de geçmişte şunları yaptık, herkes bize gıpta ile bakıyordu"nun gölgesine sığınarak hiçbir şey yapmadan geçmiş günleri yad ederek, kendi kendine rahatlama telkinleri vermekten öteye geçmemektedir hamaset edebiyatı.
bu durum bazen o kadar abartılır ki iş, "kore savaşında benim dedemin ayağının dibinde atom bombası batlamış, ama dedeme bir şey olmamış, türke bir şey olmaz hele müslümana hiç bir şey olmaz"a kadar varır bu durum. böylece umutlarını tamamen yitirmiş, geleceğe dair hiç bir beklentisi olmayan, geçmişte yaşayan, tembel, miskin ve bunak bir toplum elde etmiş olursunuz efendim. evet.
bir dier türevi de, tam tersi olup yakın amaçlara hizmet eden mazlum edebiyatıdır
Çevremizde gemi böyle yürüyor. Hadi Çevreyi bırak memlekette böyle yürüyor gemi. Gemi demişken... Neyse.
güncel Önemli Başlıklar