bugün

malesef doğru olan gerçektir. bugün açık açık ayen beyan atatürk düşmanı olduğunu söyleyen veya gösteren atatürkün ilke ve inkilaplarını yerlere sermeye çalışan iktidar sahibi kalabalığa oy atmasından anlıyoruz. bu insanlar malesef çoğunluk olarak atatürkü sevmiyor.

edit: başlığa laf edenlerin zoruna neyin gitiğini hepimiz biliyoruz.

edit2: bu başlığı akp ve ondan öncesi refah vs tabanında sık kullanılan kemalist kelimesi için açtım. kemalist ne yahu ? yani " sizi pis mustafa kemal sevenler" mi demek oluyor bir aşağılama cümlesi olarak ? hadi bunları geçtim bu yobazların elinden iktidarlarını halifeliği, oyunalarını aldığı için, kadınlara ögürlük getirdiği için, ülkeyide analarınıda kurtarsa sevmezler. ama bu adamlara oy atan yüzde 40 insana ne demeli ? burdan yola çıkarsak halkın atatürk felan umrunda değil başörtülü olalım kömüre muhtaç olalım milyarderler çoğalırken fakir ve köle bulgura mutaç halk 3 er çocuk yapıp iyice kul köle olsun. allah kitap takılıp gitsin böyle şarlatanlara. halk bunları istiyor.

edit 3: chp li mhpli akpli liberal partili felan değilim he kemal kılıçtaroğlunu severim o ayrı adam parti açsa oraya gider oy atarım. işi sanki chp atatürkü akpde yanına allahı almış maç yapıyolar gibi göstermeyin....
halkın atatürk'ü bilmediği gerçeği var asıl olay bu. kime sorsan **atatürkü sevdiğini söyler ama atatürk kim dersen bir cevap veremeyebilir.
onların "halk" olmadıkları gerçeğidir.
"millet" yerine "ümmet" olmayı seçenler, atatürk'ü sevmez.
kuyruk acıları vardır.
atatürk'ü sevmeyen de kemalistler yüzünden sevmiyordur.
halkı sözlükten ibaret sanan kişi söylemi. biraz sanal alemden çıkıp sokaklarda dolaşsalar gerçeği anlayacaklar ama. denemesi bedava; yiyorsa istanbul, izmir'i geçtim; herhangi bir anadolu kentinde "atatürk'ü sevmiyorum" t-shirt'ü ile dolaşsınlar bakalım, halk onlara nasıl tepki gösterecek.
öte yandan; akp'ye oy veren herkes atatürk düşmanı olmayıp, şehirlerdeki bir takım yobazları geçtim ama özellikle köylerde akp'ye oy vermiş ve evinde bir de atatürk posteri olan kişiler sıkça görülebilir.
kısacası atatürk düşmanlığınızı kusmak için akp oylarının çokluğuna bel bağlamayın, yarı yolda kalabilirsiniz.
istiklal harbini unutan halkın içine bir virüs gibi enjekte edilen nankör inanç sistemlerinin oyunudur. şimdi ülkeyi kim kurtardı desen allah der.
sevmeyebilir tabi ki o da normal bir durumdur. adamı humeyni sevgisinden alıp atatürk sevgisine getiremezsin. ama saygı şart o askeri dehâya saygı şarttır efendim.

not: kemalist değilim.
atatürk'ün hiç de umurunda olmayan durumdur.
gerçek ile yakından uzaktan bir alakası olmayan yanlış bir iddiadır.
doğrusu, şakirtlerin atatürk ü sevmiyor olduğu gerçeğidir. *
bilinen ama pek konuşulmayan bir gerçektir.

mesela ordu yıllarca en güvenilir kurum olmasına rağmen ordu mensupları seçimlere girince hep hüsrana uğrar. çünkü askere karşı "hazır ol"da durmakla gizli bir şekilde oy kullanmak arasında fark vardır. oy kullanırken rengin belli olmaz, rahatsındır.

atatürk sevgisi, saygısı da bunun gibidir. atatürk'ü sevmeyen büyük bir kitle var ancak bunu dile getirmek, gerek toplum bazında gerekse de devlet yönetimi bazında çeşitli sorunlar oluşturuyor. baskısız, düşünce özgürlüğüne açık bir ülke olduğumuz zaman bu konular daha rahat gündeme gelecek.
Atatürke göre özgürlüktür.Aksi halde atatürk atatürk olmaz
(bkz: atatürk öpsün sizi)seversiniz belki o zaman
onu kendimiz tanımaya çalışmak yerine, ilk okuldan itibaren her şeyini ezberletmeleri yüzünden oluşan psikolijik durum.

her şeyi unuturuz da atatürk' ün yaptıklarını, doğum ve ölüm tarihlerini unutmayız. hatta nasılsa unutmuyoruz diye şifrelerinizi, pin kodlarınızı bu tarhileri girerseniz. sonunda da her şeyin fazlası zarar sözünden yola çıkarak sevginiz azalır. sebebi atatürk değil, sebebi dayatmalar.
en büyük sebebi kemalizmdir.

http://galeri.uludagsozluk.com/r/kemalizm-14306/

ayrıca

http://galeri.uludagsozluk.com/r/kemalizm-14309/
Laikliğiz diyipte dini devlete karıştıranlar yüzündendir bence. Laiksiniz tamam da niye her haltda başörtüsünü gündeme getiriyorsunuz? Bunu özellikle CHP ve MHP yapıyor. Karıştırmayın deyipte işin cıcığını çıkarmakta üstlerine yok.Ayrıca laiklik devlet işlerini islamı karıştırmamak değil hangisi olursa olsun hiç bir dini karıştırmamaktır. Haksız mıyım sizce?
ataürk ilk okuldan beri mecburi ders diyenler din derslerininde mecbiri olduğunu ve bu yüzdende akpnin palazlandığınımı söyleyecek o zaman bukadar yobaz nerden çıktı hepsinin din düşmanı olması gerekmezmiydi. aksine bu din derslerini yetersiz bulup kuran kurslarına gidiyor millet.peki atatürk kursu diye bi kurs duydunuzmu hiç!?
(bkz: akp ye oy veren herkesi atatürk düşmanı sanmak)
sadece %47 yi halk olarak kabul eden zihniyetin tespiti.

(bkz: halk derken)
nedir bu milletin kemalist lafıyla derdi anlamam.

kemalist aşağı, kemalist yukarı.

kemalizm diye bir ideoloji bile yoktur aslında.

aslında kemalist demek muhafazakar insanın muhafazakar olmayana saldırmasını kolaylaştırmaktan başka bir işe yaramayan bir kelime demektir.

özetle kemalizm düşmanlığının asıl muhattabı mustafa kemal atatürk değil, laikliği esas alan insandır.

çünkü mustafa kemal öyle bir insan ki en kendisini sevmediğini sandığımız insan bile gizliden gizliye içinde taşıyor onu. taşımasa da kendi devrim hayallerinde o yaptıysa biz de yaparız a getiriyor muhabbeti.

yani aslında bir öykünme durumu var.

toparlarsak, ülkenin doğası gereği bir takım şeyler hiç değişmeyecek. kemalist, laik, dinsiz denerek bazı insanlar hor görülmeye devam edecek. e insan bu, onlar da diğerlerini hor görecek.

e bu kadar eğitimsizliğin çok olduğu homojen bir toplumun nefret toplumu olması kaçınılmaz tabi.

yoksa yıllar yıllar evveli toprak olmuş bir insanla şuan yaşayan bir insanın ne sıkıntısı olabilir.

asıl mesele düşünce farklılığı.
kurtuluş savaşında atatürk'un yanında burjuva sınıfı yoktu . nene hatun öküz arabası ile cepheye mühimmat götürdü . ahmet amca orak,saban cephede mevzi aldı . dünyada ilk ve tek top yekün seferberlik türkiyede yaşandı . o zaman atanın arkasında yer alan halk yine ve her zaman arkasında olacaktır . ataturk edilmiş , edilcek hakaretler onun peşinden koşan atalarımız , dedelerimiz ve nenelerimize edilmiştir . soyunu sopunu unutanlar sevmemekte özgürdür .

(bkz: türkler çıldırmış olmalı)
(bkz: bu topraklarda güller kırmızı açar paşam)
(bkz: köpekler istedi diye atlar ölmez)
şeklinde bir atasözü ile şakirtcanlara iadeli taahhütlü kitliyorum bu laflarını.
Haketmeyene verilen mükafatın yan etkisi olan nankörlüktür. Kroniktir. Kesin tedavisi henüz uygulanamamaktadır.DNA yoluyla nesilden nesile geçebilir. bkz Şeyh Said'in torunları.
sevmek, desteklemek ve benimsemek kavramlarından çok daha uzak bir kavram olduğundan halkın bir çoğunun atatürk'ü sevip sevmediğini bilemeyiz.

bir çok kişi belki atatürk'ü sevmez ya da umurunda bile olmaz fakat soran birine "evet seviyorum yeaa canım o benim" diyebilir. çünkü sevmiyorum dediği zaman karşısındaki kişi ona farklı bir gözle bakacaktır.

öte yandan atatürk'e hakaret ülkemizde suç olduğu için çoğu kişi atatürk ile ilgili konulara yaklaşmaz bile. hep "seviyor ve benimsiyorum" der. fakat ne sever, ne benimser...

kemalistlerin atatürk'e tapmaları ve atatürk'e karşı duran hatta deli gibi savunmayan herkese "örümcek beyinli orta çağda kalmış gerici dinci yobaz" demeleri bile bu dönemde bir atatürk'ü sevmeme sebebidir.

yine kemalistlerin ve chp'lilerin her boku yeyip atatürk'ün arkasına sığınmaları bir atatürk'ü sevmeme nedeni olabilir. tartışmalar esnasında söylenecek laf bulamayan kemalistin "şu anda nefes almanı, ezanların okunmasını, okumanı ve hatta saçmalamanı borçlu olduğun atatürk'ü nasıl sevmezsin ühü ühüü" demeleri insanı atatürk'ten ve atatürkçülerden hayli soğutuyor. çünkü bilindiği gibi nefes almamızı, saçmalamamızı, ezanların okunmasını hepimiz allah'a borçluyuz...

evet lan. doğru ya, atatürk olmasaydı babam kimdi bilemezdim şerefsizim... o yüzden "chokk sefiomm yhaa cnm o benmm:)"
atatürk'ün sevilmemesi kemalistlerin tavrı, laiklerin bakışı veya ulusalcıların sözlerine tepki sonucunda oluşan bir durum değildir. ya da atatürk'ün içkisi, kadınlara olan düşkünlüğü falan da değildir.

bütün sebep vakti zamanında halka rağmen uyguladığı siyasettir. yaptığı devrimler halkın değerlerine, inanışına, yaşayışına terstir. bu kadar basit. istediğiniz kadar "yobazlar, bağnazlar bilmem neler" diye ortada dolaşın. yeter ki halkın en önemli değerlerini çiğnenmişken "niye sevmiyorlar ya anlayamıyorum" demeyin.