bugün

1950`li yillardan bir gazete basligi. koyden kente baslayan gocle birlikte kirsal kesim insaninin denize girmesini anlayamayan yurdum gazetelerinden bir acayiplik ornegi olan bu baslik gunumuzde de bayramlarda otobusler ucretsiz olmasin halk etilere nisantasina geliyor gibi haber yapan medyamizin hala ayni kafada oldugunu gostermektedir.
zamanında (1940'lar) halkın denize akın etmesini müteakip, o dönemin beyaz türklerinin denize girememesi üzerine gazetenin birinde atıldığı söylenen manşet.
chp zihniyetini çok iyi tarif eden cümledir.
süpper bir başlık, al şablonu istediğin yere koy. bundan daha güzel bir özet yapılamazdı.
devletin yarı resmi gazetesi cumhuriyet'in bir zamanlar akıllara durgunluk veren manşeti!

yalnız akıllara! dedim, lütfen buraya dikkat..
2007 seçimleri sonuçlarına bir hayli etki etmiş zihniyetin ürünü olan sözdür.
turkiyeyi cok guzel anlatan bir cumle.
devletin sunduğu olanakları olması gerektiği gibi kullanamayacak bir halk çoğunluğunun olması ve bunun sebebinin de devlet olması sonucu oluşan sorunsal. kurunun yanında yaş yandığından dolayı da * bugünlere geldik *. ''çatal bıçak kullanmasını öğretmiyorsun, sonra çatal bıçak veriyorsun'' ''çocuğunu okula göndermemesine göz yumuyorsun, ondan sonra niye kitap okumuyor diye merak ediyorsun'' diye sızlanırım ben.
beyaz don ile girmeye çalışıldığında karşılaşılan durumdur.
anlatım bozukluğuna örnek cümle.
işte bunun için; (bkz: sosyalizm).
cumhuriyet gazetesi 1933

(bkz: beyaz turkler rahatsiz)
"genç aristokratlar rahatsız" diye de çevrilebilecek başlık. değil mi ya, bu ülkede beyazlar, postalcıbaşları, sabetayistler vs girebilirdi denize. ne haddine kıllı kıllı türk'ün, karakafa kürd'ün, tezek kokulu köylünün denize girmek?!
1960 ihtilali öncesinde de şu şeklini almıştır:

'' recolar, memolar (dp'ye oy veren kahraman halkı kastediyor) iktidara geliyor'

2007 de ise son çırpınışı, gebermeden önceki son sözü de şu olmuştur:

''göbeğini kaşıyan adam''
(bkz: halk)
(bkz: kamu)
(bkz: vatandaş)
tanım: inanılmaz bir iğneleme cümlesi.
açılan plaj sezonuyla tekrar duyacağımıza inandığım cümle.

tabi doğru bir ifade...
efenim şimdi şöyle: vatandaş kelime itibariyle uzun bir kelime. ama halk öylemi? bak halk, dedin, bitti; ama vatandaş; va-tan-daş. hem zaten girmesin vatandaş suya... vatandaş suyu taşırır. 8 harf! olmaz... hem o vatandaş hayvan işte halk varken giremiyor. *

o değil de şimdi ben vatandaş mıyım? halk mıyım?
valla bu yıl denize girmedim. girmeye de niyetlenmedim. eee? ben neyim lan? aha buldum ben turistim *
(bkz: ulan öküz anadolulu)-(nevzat tandoğan)
o dönemki gazetelerde de başlık sınırı bulunduğunu gösteren manşet.
AKPliler sandiga hücum etti CHPliler iktidar olamiyor. versiyonu ile 2009 a uyarlanabilir. (bkz: cöplükte oy arayan zihniyet)
sıcağın altında kömür yakıp plajda mangal yapıp ortalığı dumana ve kokuya boğmak ,
bağıra çağıra konuşup gürültü yapıp gürültü kirliği yapmak,
herkes mayosuyla şortuyla insan gibi güneşlenirken donla veya pantolonla denize girmek,görüntü kirliliği yaratmak
karıya kıza malak gibi bakmak ,musallat olmak,
playda herkes güneşlenirken top oynayıp kumları havaya kaldırıp çevreyip rahatsız etmek,
kumların üzerine işemek, sıçmak,

zamanında tüm bunları yapmış köyden şehire göçmüş kitlenin marifetleri sayesinde mağdur olmuş şehirli kitlenin duygularına tercüman olmuş başlıktır. tüm bunlar bugun güney sahillerimizde hala yaşanmaktadır.
ben kumların üzerine bokumu yaptım, ne var ayıp mı kokarsa koksun ,geçer, karıya kıza da bakarım arkadaş bizim mahallede baktırmazlar, ne var lan biz de vatandaşız ,zenci miyiz diyen zihniyetinin işine gelmediği için antipatik bulduğu başlıktır.
"halk plaja hücum etti vatandaş denize giremiyor"
chp mizin vatandaşlarının denize girememesine neden olmuş durumdur. yav ne işi var bu cahillerin denizde değil mi ama şekerim?
hala devam eden zihniyet. kendilerini üstün gören bir avuç zibidi. millete koyun derler, ama evlerinde oturup göt büyüten birer lümpen tosuncuk olmuşlardır.
halk kumda yüzüyor deniz de güneşleniyor.
Halk diye adı geçenlerin Papua Yeni Gine'nin insan topluluğuymuş da Türk vatandaşları bu durumdan rahatsız oluyormuş izlenimi veren cümle.