bugün

Türkiyede haklar alınmaz, verilir.

Çünkü bu kadar sessiz başka bir toplum yok.
Padişahlar buna sesli güldi.

Kulum ne diyin sen allahisen. Saçmalama.
(bkz: saçı uzun aklı kısa)

Ata olmasa babayı alırdınız.
tamam öyleyse.

hak alacak kadar güçlüyseniz humeyni'nin temelini attığı iran rejiminde de o hakları almaya gidin.

hatta berdel, başlık parası, çocuk gelin, kuma gibi şeylerin gırla gittiği güneydoğu anadolu'ya da getirin o hakkı.

yerse tabi.
hiçbir şeyden haberi olmayan kadındır.
akla mantığa sığmayan insan.
1920'lerde ve 30'larda türk kadını kendi hakları için sokakta yürüdü mü?
Ben bilmiyorum öyle bir fotoğraf veya gazete yazısı.
Bilen, gören varsa aydınlatsın bizi...
(bkz: nankör)
Beyin nakline ihtiyacı vardır.
neler söylenirde korunuyor işte.
bu tayfaya şunu hatırlatmak lazım.

bu haklar alınırken türkiye cumhuriyetinde eli kalem tutan, ağzı laf yapan kadın olarak öne çıkan kimdi?
halide edip adıvar.

soyadı kanununa karşı çıkan ve "ben zaten meşhurum soyadına ne gerek var" diyen yaklaşım günümüz kezbanlarının internet ortamında meşhur olup ben kimim biliyor musun, şu kadar takipçim var yaklaşımı ile aynıdır.
atatürk fırçayı atınca soyadını almış ve adıvar diye de bir tür tepki protesto yapmıştır.

aynı zamanda da mandacıdır.
bakmayın milli mücadele bağımsızlık kahramanı olmasına.
atatürk'e yazdığı mektup:

Mustafa Kemal Paşa Hazretlerine

….süratle istememiz lazım gelen Amerika da, tabiî mahzursuz [sakıncasız] değildir. izzetinefsimizden [onurumuzdan] epeyce fedakârlık etmek mecburiyetinde bulunuyoruz….

….Amerika’nın fikri, hafi [gizli] olarak şudur: Umumî ve tek bir manda almak istiyorlar…..

….Kendimizi Amerika’ya müracaata mecbur görüyoruz.

….sergüzeşt ve cidal [kavga / savaş] devri artık geçmiştir….

10 Ağustos 1919, Halide Edip

gerçekten ülkede kadın hakları için savaş veren erkekler varken ki; bu ülke bu coğrafyada kadın hakları için savaş veren kadını tarih yazmamıştır, yazmayacaktır. kadın hakları savaşını erkekler verir bu ülkede, o sırada halide edip adıvar ingiltere fransa'da bulunuyordu.

diyeceğim; bilmeden konuşmamak lazım.
bu ülke kadını (hangi ideoloji kimlik düşünce vs olursa olsun) asla hakları için savaşamaz.
istanbul sözleşmesinden çıkıldı, ne oldu?
erkek bazı hakları verdi ve erkek geri aldı.
he yarraam he!

suudi arabistan'da ehliyeti bile yeni alıyor kadınlar. atatürk olmasa *seçme seçilme hakkını bırak, başını bile alamazdın!