süpermen mi görükmez adam mı?
hakim. o tokmağı masaya vurmanın keyfi nasıldır kim bilir.
Savcı daha havalı arkadaş hele emniyet amirlerini bi karşısına dizişi vardır savcıların.3 Yıllık savcının karşısında 20 yıllık şube müdürü efendim çeker... Böyle bir şeydir savcılık... Hele bi de cumhuriyet başsavcısı, özel yetkili savcı falan oldu mu tadından yenmez...
her zaman söylerim en havalısı "yaz kızım"dır.
Hakimdir cevabı verilecek sorudur. Son karar hakimin olduğuna göre en havalısı hakimdir.
Haakem bence.
Aralarında ast üst ilişkisi yoktur.
Yargic.
hakim önüne gelen dosya ile sınırlıdır. re'sen dosya inceleme hakkı, yetkisi yoktur.

amma velakin savcı öyle mi ? canını sıkmanız, onun sizin başınızı ağrıtmasıyla sonuçlanacaktır.

bir de avukatlık var ki, ona hiç girmiyorum..
Tabi ki savcı. Koskoca savcı falan derler, ben hiç koskoca hakim dediklerini duymadım. Ayrıca savcı kişinin kaderini belirler. Evet hakim ceza verir ya da vermez ama; savcı insanı ceza verilip verilmeyecek pozisyona sokandır. Yani isterseniz Adam öldürün, savcı takipsizlik verdikten sonra 100 hakim bir araya gelse tutuklayamaz sizi. O mahkeme salonuna kişiyi çıkaran savcıdır yani.
kuşkusuz olaylara hakim olan daha havalıdır.
Savcı kesinlikle.

Savcı iddia eder, dosyaları toplar, ifade alır, polisi yönetir. Her yere karışır. Herkesle ilişkisi vardır. Adamı odasına çağırır. Öyle bir ifade alır ki, herkesin eli ayağına dolaşır.

Hakim kendi halindedir.

Odasından çıkmaz. Dosya okur. Polisle, jandarmayla alakası yoktur. Katibine karar yazdırır.
Asıl önemli olan beynin havalı olmasıdır.
Avukat. Hakimde savcıda kanunlara ve devlete bağlıdır. Avukat tamamen bağımsızdır.
(bkz: iktisat okudu)
180 km hızla çevirmeye takıldığı halde mesleği öğrenildikten sonra ''buyrun, devam edin'' lafını kim duyuyorsa o havalıdır.
Kolluk kuvvetler açısından savcı daha havalidir. Ancak son kararı verecek olan hakimin havası tartışılamaz.

Savci mahkemeye arz eder, hakim rica eder.
hukuk okuyorum bile havalı lan alayı havalı işte oyşh.
Mübaşir.
sitelerde dönerciyim lan ben bana mı soruyon??
hakim istediği gibi izin çıkaramaz, arama yapamaz, polis yönlendiremez, ama ve lakin savcı bunların hepsini yapar. bir nevi şehir içi komutandır. saygılar.
biri yargı diğeri yargıçtır.

hangisinin havalı olduğuna siz karar verin.
savcının müdahale alanı daha çoktur. dışarıda da her işe karışır.
ama duruşma salonunun tek hakimi hakimlerdir.
Doktor tabiki.
Boynunda yular olduğu müddetçe en büyük makamda olsan da kölesin.
Birilerine ithaf edilir.