bugün

(bkz: the hacı that never comes)
(bkz: hacı hacıyı tekkede düzermiş)
arkadaşa kullandığın sıfat olabilir: 'abi,dostum,bilader gibi'
eskişehirde ufacık çocukların bile konuşurken kullandığı kelime
(bkz: -hacım bugün oyun oynamaya gidiyor muyuz)
(bkz: -gidiyoruz hacım)
hafızla beraber gençlerin yeni "yeşil" hitap biçimlerinden biri. **
üzerine farz olan dini görevini yapmış kişinin sahip olabileceği yeni sıfat !
ha alıp satan.
hristiyanların edinmek için efes teki meyrem ana kilisesine geldikleri sıfat.
Kanka'dan sonra en büyük icaat.
hızlı bir şekilde "hacı ana" dendiğinde problem yaratabilecek bir kelimedir. "hacı amca"dan şaşmamakta yarar var...
cüneyt ülseverin oldukça pahalı olduğu için alamadığım kitabı.
genelde yaşlı olan insanlar. 18'inde bir hacı görmedim hiç.
kankaya hitap şeklidir.
halk arasında bir nevi ilahi unvan. bu sıfatı taşıyanlar genelde taşrada buyuk saygı görürler yaşıtlarına nispeten.
Edirne ilinin ipsala ilçesine bağlı bir belde.
insanın sinir katsayısını yükselten, genelde erkekler arasında var olan hitap şekli.
-mesut nerede bunun kablosu.
+dolapta hacı.
-hacı deme bana mesut.
+niye hacı?
-çünkü eşeğin sikinden dolayı. zorla küfür yiyeceksin değil mi?
+sustum hacı.
-hacılar kovalasın seni emi!

harbiden uyuz oluyorum ya hu. benim bir adım var. o adı, doğarken boşuna koymamışlar bana. bak yine sinirlendim yauuuw. *
genelde arkadaşlara hitaben kullanılan söz.
bacı kelimesinin erkek versiyonu. hacı denmesinden neden hoşlanmadığım ortaya çıktı.
genllikle samimi arkadaşlarıma hitap şeklim.
(bkz: google earth ile hacı olmak)
farklı cinslerin birbirlerine hacı hacı diyip sevgili oldukları görülmüştür. Arkadaşlığın simgesi olmaktan çok sanırım bir yakınlaşma sözcüğü olarak göz doldurmaktadır artık.
kanka, hafız, dayı anlamlarındaki kullanımının kendisine sadece misak-ı milli sınırları içinde yer edindiğini düşünürken orta doğu'da da aynı anlamda kullanıldığını görünce yunanlılarla (bkz: yunanlı) giriştiğimiz baklavayı kim icad etti rekabetinin bir benzerini, milli mücadele esnasında bizi sırtımızdan bıçaklayan araplarla (bkz: bütün orta doğululara arap deme sorunsalı) başlatabileceğimizi düşündürten dört harfli büyülü sözcük.
Muhtemelen şu anda camide dua ediyordur.
acınası insanlar topluluğu tarafından anlamı çarpıtılmış bir sözcük daha. bir arkadaşa arkadaş argosu kullanarak seslenileceğinde, "abi, dostum, oğlum, kızım" hatta "hocam" bile yeterlidir.
yeni yetme üniversiteli gençliğin birbirlerine sesleniş şeklidir.
bir de sonuna 't' harfini ekleyerek onu 'hacıt' yaparlar. sonra eve gittiklerinde etrafındaki herkese -buna anne baba da dahil- hacı, hacıt demekten kendilerini alamazlar.