bugün

Bilginin kısa yolu olduğu iddia edilen iman, sadece aklı yok etmenin kısa yoludur. - Ayn Rand
Dünyada herşey için, medeniyet için, hayat için, başarı için en gerçek yol gösterici ilimdir, fendir. ilim ve fennin dışında yol gösterici aramak gaflettir, cahilliktir, doğru yoldan sapmaktır. Yalnız ilmin ve fenin yaşadığımız her dakikadaki safhalarının gelişimini anlamak ve ilerlemeleri zamanında takip etmek şarttır. Bin, iki bin, binlerce yıl önceki ilim ve fen lisanının koyduğu kuralları, şu kadar bin yıl sonra bugün aynen uygulamaya kalkışmak elbette ilim ve fennin içinde bulunmak değildir. - Mustafa Kemal Atatürk
iman sahibine laf anlatmaya çalışanın aklı yoktur.
''bizler maymunlarız , düşüncelerimiz insandır. '' mustafa kemal atatürk. ( çağın ötesindeki adam )
Din: Umut ve korkunun çocuğu; cahil olana bilinemeyenin doğasının açıklaması. - Ambrose Bierce ( dinlerin ortaya çıktığı zaman ve mekanları düşündüğümüzde çok kısa ve güçlü bir tespit )
Hatalı insanları yaratıp, sonra onları kendi hataları yüzünden suçlayan her şeyi bilen ve her şeye gücü yeten bir Tanrı hikayesinin mantığını sorgulamamız gerekir. - Gene Roddenberry
Dusmek uzere olan bi ucakta bizden kimse yoktur.
Zaman süratle ilerliyor. Milletlerin, toplumların, kişilerin mutluluk ve mutsuzluk anlayışları bile değişiyor. Böyle bir dünyada, asla değişmeyecek hükümlerin geldiğini iddia etmek, aklın ve ilmin gelişmesini inkar etmek olur. - Mustafa Kemal Atatürk
adamların kapıyı çalışları bile farklıdır.
(bkz: din den dön)
''Dünyadaki bütün dinler içinde, esrarengiz bir rastlantıyı görüyoruz: ezici bir çoğunluk sadece ailesinin ait olduğu dini seçiyor. En iyi delile, en iyi mucizelere, en iyi ahlaki yapıya, en iyi ibadethaneye, en iyi müziğe sahip olanı değil...

iş tezgahdaki dinlerden bir tanesini seçmeye gelince, dinlerin potansiyel erdemleri, aile etkisinin yanında hiçbir şey ifade etmiyor. Bu açık bir gerçek ve kimse de inkar edemez. Ama bunun nedensiz doğasını çok iyi bilen biri, bir şekilde dinine sıkıca bağlanıyor, hem de öyle bir fanatiklikle ki, başka bir dine inananı öldürmeye hazır olarak. '' Richard Dawkins (2 no'lu tanrım) (1i merak ediyorsanız 1 ip ucu 1. entry)
Ben manevi miras olarak hiçbir ayet, hiçbir dogma, hiçbir donmuş ve kalıplaşmış kural bırakmıyorum. Benim manevi mirasım ilim ve akıldır. - Mustafa Kemal Atatürk
''Bilimde sıklıkla bir bilim adamı "Evet, bu gerçekten güzel bir argüman, ben hatalıyım" deyip sonra kendi fikrini değiştirir ve eski fikrini ondan bir daha asla duyamazsınız. Bilim adamları bunu gerçekten yapar. Olması gerektiği kadar sık olmaz, çünkü bilim adamları da insan ve değişim bazen acı çektiricidir. Ama her gün olur. Bunun gibi bir şeyin siyasette veya dinde en son ne zaman gerçekleştiğini hatırlamıyorum.'' Carl Sagan ( ezberimden yazdım karanlık dünyada bilimin mum ışığı - iblisli dünya bölümündendi sanırım.) (evet 1 no'lu tanrım)
Liderler, başka çareleri kalmadığı zaman dini büyük çocuklarını yatağa göndermek için kullanır ve o yüzden bu kadar desteklerler. Dinler ateşböcekleri gibidir: parlayabilmek için karanlığa gereksinim duyarlar. Belli oranda bir cehalet herhangi bir dinin var olabilmesi için gerekli koşul, onu yaşatacak araçtır. Otoriteden başka hiçbir şeye dayanmayan dini kurallar, mucizeler, vahiyler, dinler şüphesiz insanoğlunun sadece çocukluk dönemine uygun kısa-vadeli destekler. Ve kabul edilmeli ki insan ırkı, tüm tarihi ve fiziksel verilere bakarsak, şu an 60 yaşında bir adamın 100 katından daha yaşlı değil ve hala çocukluğunu yaşıyor. - Arthur Schopenhauer ( güçlü benzetmeyi anlamayanlar 2-3 kere okusun , özellikle son cümlenin paragrafı özetlediği bölümü )
artur'un son söylediğinden sonra paylaşılacak en anlamlı söz bu olur sanırım '' Irkımızın en uygar kesiminde din inancının kaybolması, çocukluktan olgunluğa doğru atılan bir adım. '' - Charles Eliot Norton
aslında herkes inanır ben de inanmamaya inanıyorum.
"evrenin olusmasi icin bir yaraticiya gerek yoktur." -Stephan hawking-
... dediğin ruh üfürükçüsü sadece sana nefesi yetmedi o kadar benim içinse derin bir nefes çekmiş anlaşılan.
(bkz: üfürükçü tanrı)
''Din tıpkı kör birinin elinden tutan ve götüren kör bir kimseye benzer. Kendi göremediğinden tek amacı hedefine ulaşmaktır. Her şeyi görmek değil...'' Arthur Schopenhauer.
"Dinler ateşböcekleri gibidir: Parlayabilmek için karanlığa gereksinim duyarlar. Tüm dinlerin koşulu yaygın olan belirli bir derecede cehalettir. Ki sadece bu havada yaşayabilirler ancak."
Arthur Schopenhauer.
(bkz: peygamber empatisi yapmak)
Din toplumsal takıntımızdır takıntılarılarımız ise bireysel dinimizdir.- sigmund freud
mucizelere inanacak kadar salak çok , çünkü tesadüf denilen şeylerin açıklamasını okumak ve anlamak, mucizeye inanmaktan çok daha zor.
'' kabile şefi peygamber, muhammed sözü kuran '' hakkı devrim.
''oyunu kur'an kim ? ''anonim