Gündüz herkes yaşantısına devam ederken uyuyan, herkes uyurken oturan tiptir. Benimdir.
Avantajları ve dezavantajları vardır.

Avantajları;
-en güzel filmler gece olur,
-Gece olan son dakikayı ilk önce siz duyarsınız.
-Gece kafa daha iyi çalışıyorsa, ders çalışmak için uygun ortam vardır.
-iki öğünle günü kurtarırsınız.

Dezavantajları;
-Asosyal olursunuz,
-Uludağ sözlük gece tayfasından biri olursunuz.
-işinizden olursunuz.
-Herkes size psikopat diye bakar.
uyku düzeni bozuldu mu tamam.. artık bitmiştir. kötü olur. yazın akşama kadar uyumak hiç hoş olmuyor ayrıca, o sıcakta. üstelik oruç zamanı da yaza denk geldiyse tamam. çok sıkıcı oluyor.
insomnia hastasi olabilir.
işiniz varsa, kısa zamanda işsiz olursunuz.
(bkz: gece timinin genellikle ikinci öğretim olması)
dünyası dönmüş kişi yani şahsımın birebir tarifidir. gece oturmak her zaman daha zevkli gelmiştir ama sabahları uyandığımda saate her başımda kendime küfür etmekten kendimi alamam. her seferinde gene bu saate uyandın bütün günün gitti şeklinde kendi kendime kızarım.
bu tipler ilk kez, yağmursuz mağaraların, güneşe bakmayan taraflarında, paleolitik çağ dolaylarında görülmüşler. kendilerinden ilk kez "tip" diye bahsedilmesi, sanayi devrimi ertesi ingilteresi'nde vuku bulmuş. sonra sonra iletişim filan artmış. hawking'in de dediği gibi;

"for millions of years, mankind lived just like the animals. then something happened which unleashed the power of our imagination. we learned to talk and we learned to listen."
(bkz: ikinci öğretim)
nba maçlarını çok rahat izleyen kişilerdir.
ilk başta 2 de uyunur 12 gibi kalkılır ardından 3,4,5 derken daha da abartıldığı durumlar ortaya çıkar ama keyfi bambaşkadır.gece her daim güzeldir.
tatilde isem ben böyleyim. gece 2den önce hayatta yatmam -ki bu 3ü, 4ü bulur- ama gündüz en geç 13te kalkarım.
hayat, mutluluk budur!
eskiden özendiğim öyle olduktan 3-5 sene sonra bezdiğim durumdaki tiplerdir.
2-3 gibi uyandığım oluyor lan.gece 2-3 anasını satayım.bugün de 18:00 sularında kalkarak şu an baykuş gibi oturmama sebebiyet verdim.
bir beklentisi vardır elbet diye düşündüğüm insanlardır yoksa neden hayatını tersine döndürsünler.
(bkz: gece yatmaz gündüz kalkmaz)*
Yarasalar ve gece kuşlarını akla getirir.
Evrime inanacak olsaydım maymun değil de yarasaların evrimleşerek insana dönüştüğüne inanırdım:)
hiç sevmediğim insan tipidir. abicim insan dediğin yatar 12de kalkar 8 de .

not: daha uyumadım
yemin ederim ki lanet ettiğim durum. öğlen 2 3 gibi kalkıp sabah 6 7 gibi anca uyumak çok sinir bozucu. insan gibi yatıp kalkmak istiyorum ben. uzun ve yorucu bir dönemden sonra insanın canı çok çekiyor bunu ama aşırısı da canından can alıyor.
güneşi görmeyen insan.
gece vardiyasında çalışan güvenlik görevlisidir.
alın teriyle ekmek parası kazanan tiplerdir.
sosyalleşmek namına bir faaliyette bulunmayan, ya da bulunamayan insan. ya da canı sıkkın insan. belki de yalnız insan. arada bir olursa sorun olmayacak durum.
bir de bunların hafta sonu erkenden uyuyup, hafta içi gece 2 lere 3 lere kadar oturup ertesi gün işe geç kalanları vardır. o daha kötüdür.
gecenin sessizliğini seviyordur.
sabah kalktığında televizyonda kadın programından başka bir şey olmadığını biliyordur.
geceyi seviyordur.
tam tersidir aslında, doğrusu (bkz: gece oturup gündüz uyuyan tipler) olmalıdır. bunlar tüm gece oturdukları için gündüzleri uyuya kalırlar.
bazı eziklere kapak olmuş tiplerdir.