bugün

bu insanlar yılalrdır ömürlerini mutfakta geçirdikleri için konularında deneyimlilerdir, doğaal olarak ölçülere ihtiyaç duymazlar. Ama açın gençliğin önünü değil mi ? tariflerinizi bizimle paylaşın,aaa!!!
-şundan ne kadar koyayım ebelegübele teyzeee?
-bilmem işte göz kararı
-hııı, yani ne kadar?
- işte ne katı olcak ne de cıvık olacak hamur!
-?%6&4+??
-anladın di mi evladım?
- evet anladım...(ühü ühü )
yemek yapmaktan zevk alan ve bir müddet sonra kendisinin ve ailesinin damak tadına uygun lezzetler ortaya çıkaran ,ve bu tarifleri isteyen birini başından savmak için ölçüsüz tarif veren mutfak emektarı...
en fıtık oldugum seydir ya .. anemde der işte ondan sonra şöyle göz kararı tuz atıver.. allahımmm nedir bu göz kararı bi kaşıkmı bi bardakmı nedir yani.. onun kadar sacma bi söz daha vardır; kulak memesi kıvamı.
- ne kadar tuz, su koydun bu yemeğe
- yaa bir ölçüsü yok göz kararı işte
- iyi de senin gözünün kararıyla benim gözümün kararı bir mi?
-???
(bkz: aşşa yukarı diyerek tarif veren insan)
- evet yarışmacımız a şıkkı dedi,son kararınız mı?
+ hayır kenan bey göz kararım

(bkz: iğrenç espiriler vol 67869698)
(bkz: gözünün kararını skim)
mutfakla haşır neşir olanla olmayanı da ortaya çıkarmak için kullanıldığını sandığım ölçü birimi bi de bunun kadar tuhaf bir mutfak ölçü birimi daha vardır, hamur için: kulak memesi kıvamı...
-şöyle dirseğimizi mamule bandırıyoruz,
+eee,
-hani o kramp sırasındaki acıyı hissettiğimizde olmuş demektir, yoksa yenmez o mamul... * *
(bkz: annem)

kaç yıldır yemek yaptığını kendi bile hatırlamaz durumda olmanın getirdiği tecrübeyle böyle sözler sarf etmek gayet normal bence. kırk yıldır araba kullanan birinin nasıl kullanıldığını aslında ezbere yapıyor olması gibi.
beynin bütün enerjisini göze harcamak.
o bir annedir.
2 sebebi olabilir. ya tahtını kimseye kaptırmamak için, eksik tarif veriyordur. ya da gerçekten bilmiyordur.
zaten bütün mesele budur. ahh o göz bende olsa. * *
bakireliği bozulan liseli bir kızın, olayı anlatırken kendisine doğru karşı yaklaşan cismi tarif etme çabasıdır.