bugün

araba
kalmadi
denize dogru
bir tanem
bir anda
gidenlerden

jest oldu
karanliga veda
oyalama
iki tas corba
daha cok vaktin var
golgede ayni
gibi sarkilari icinde barindiran,mustafa sandal'in cikardigi ve de cikarmis olabilecegi en iyi album.. 97 çıkışlı olup,pop tarzında yapılabilecek,mustafa sandal'ı yapabileceği en iyi albümdür ve daha iyisi de mustafa sandal tarafından becerilememiştir..
mustafa sandal'ın çıkardığı ve çıkarabileceği en iyi albüm. her şarkısı çok manalıdır. albüme emek verildiği belldir.
(bkz: googleda aynı)
mustafa sandal ın gelmiş geçmiş en iyi albümlerindendir.
bu albümüyle kalplerde iyice yer etmiştir. o donemdeki şarkılarını ezbere bilmeyen hemen hemen yoktur.
gerçektende türk popunda 90'lı yıllarda yapılmış en iyi albümlerden biriydi. şarkılarda tuhaf bir şekilde şimdiki mustafa sandal cıvıklığından, sadece kafiye olsun diye yazılmış sözlerden ve sahte, çirkin bilgisayar destekli müziklerden eser yoktu. akustik altyapılı, dinlemesi kolay bir albümdü. 97 yazından...
toplasanan da, çıkarsan da, çarpsan da, bölsen de gölgede aynı sloganlı albümdür. hala dinlenir, sevilir, eskiyi hatırlatır, bünyeye efkar basan bir manevi pompadır, lakin bilinmemektedir albüm sahibi şahıs gölgede hala aynı mıdır?
''eğer bugün bile içerisinde barıdndırğı tüm parçaları zevkle dinleyebiliyorsam, harika bir albüm olduğu gerçektir'' diye düşündüren, gerçekten de, değişik ritmlerin harmonisiyle gerçekleştirilmiş, mükemmel albüm. her ne kadar araba parçasıyla da, istediğini almı$ olsa da, buğulu gözlerle romantik hislerle parçaları dinleyenler için de, denize doğru, bir tanem, karanlığa veda, gidenlerden, iki tas çorba gibi müklemmel parçaları da hediye etmiştir bünyelere.
bulanık bir gecede bir arkadaş sohbeti, nostalji muhabbeti ve ertesi güne tozlu tozlu bulunacak bu albüm... zamanında müzik setinin kolonlarıyla seviştiğim o günler... toptan anılar... müzik!!! canlı enstrümanlar!

şu an bakıyorum, "bilgisayarım --> d: --> müzik --> mustafa sandal" dizininde bu albüm! mustafa sandal'ın bir üstünde "mogwai", altında "niacin"... alaka kurmaya çalışıyorum. mustafa sandal! gülüyorum falan... vazgeçiyorum, tıklıyorum:

denize doğru
bir anda
gidenlerden
karanlığa veda
gölgede aynı...

çocukken dinlediğim müziklerin güzelliğine şaşıyorum. erkan oğur'u görüyorum, bildiğin hissediyorum yine...
liseliler hatırlamaz bu albümü...
günümüzdeki saçma sapan albümlerin çok ötesinde olan efsane mustafa sandal albümü. 2012 yılında bile büyük bir keyifle dinlenebilir.
http://i28.tinypic.com/qyvlex.jpg
aynı isimli şarkının sözleri.

anlamak için değer sabretmeye
anlatan da sabrediyor çoktan beri
kenetlenip bir olsa da tüm bulutlar
gökyüzü her zaman mavi

bilmem kimin aklı
neden haklı çok farklı
sözler hep aynı gözler aynı
gölgede aynı

gidenler kalanlar hep birlikte
olanlar bitenler gölgede aynı
sevenler soranlar hep birlikte
gidenler kalanlar

anlamak için değer sabretmeye
anlatanda sabrediyor çoktan beri
kenetlenip bir olsa da tüm bulutlar
söyle sen çözebildin mi

ben bilmem kimin aklı
neden neden böyle farklı
şu sözler hep aynı gözler aynı
gölgede aynı

gidenler kalanlar hep birlikte
olanlar bitenler gölgede aynı
sevenler soranlar hep birlikte
gidenler kalanlar
96 yılının en çok satan albümüdür .
hayatımda bıkmadan dinlediğim bir kaç albümden biri. ne güzeldi o şarkılar, o yıllar.
Yeri çok başka olan albüm. denize doğru ile iki tas çorba Bile yeter albümün başkalığı ve mustafa sandal'ın aslında ne kadar güzel şarkılar yapabildiğini anlayabilmek için.
mustafa sandal'ın 1996 çıkışlı albümü.
ismi kalıcı olmuş, 90'lar popun sembolü haline gelmiştir.
iki tas çorba gibi nefis bir slow şarkı barındıran mustafa sandal albümü. denize doğru da çok hoştu.