1. 1.
  kişileri görünüşlerine göre sınıflandıran, değerlendiren insanların yaşadıkları hede.*

  bir kişiyi dış görünüşüne bakarak değerlendiren insanların yaşadıkları yanılgıdır. kılık kıyafeti düzgün ise "evet bu adam güvenilir" diyen kişilerdir. ancak bu kişilerin en başta yaşadıkları yanılgı zaten karakteri sağlam olmayan insanların özellikle birşeylermiş gibi görünmeye çalışarak zaten dış görünüşlerine önem vermesidir. *** yani her dış görünüşü iyi olan "iyidir" yanlış bir önermedir. zaten sadece dış görünüşe önem veren insanda aldatılmayı haketmiştir ya da çok saftır.bu insanlar için olan görünüşe aldanmaktı.
  (bkz: dışı hoş ama içi boş insanlar)

  birde mallarını kaliteli gibi gösterip içi kof şeyler satanlar vardır. burada da insanlar yine aynı yanılgıya düşmektedir. "dıştan bakınca gayet sağlam duruyor hımm o zaman iyidir alalım" gibi.

  bu iki örnekte de aslında aynı hata yapılmaktadır. çünkü genelde bir çok insan "dışı güzelse iyidir" yanılgısını yaşamaktadır.bunun nedeni ise doğal olarak her insanın önce birşeyin dışını görmesinden kaynaklanmaktadır.
  ... carpe diem13
 2. 2.
  (bkz: çerçevesiz gözlük)*
  ... a kare kok uc bolu dort
 3. 3.
  insanın, kendisinden çıkar sağlamak isteyen birinin güzelliğine hayran olarak, onun kötü niyetini anlayamamasına sebep olandır.
  ... legend of the stranger