bugün

Yanlış amaçlar için hoyratça ve hunharca kullanılan arama motoru.

(bkz: Google da Google ı aratmak)
arama motoru. traktör değildir.

ana sayfasına bakın la. çok yaratıcı.
para. is.
ilk entry ile son entry arasındaki farktan da anlaşılacağı üzere goccaman arama motorudur.
an itibariyle çökmüştür. *
bugün itibariyle douglas adams'ın doğum gününü anarak gülümsetmiştir.
görsel
iyice corporate oldu bu yavşak. özellikle de larry page işin başına geçtikten sonra. eskiden "şeytanlık yapmadan para kazan" olayı vardı şimdi tamamen şeytanlığa döktüler işi gücü. api ler bile artık ücretli. sanırım facebook ile rekabet edicem derken sıçtılar iyice. paylaşılan dünyanın parçası olamaya karar verdiklerinden beri berbatlaştılar iyice. youtube bile eski eğlencesinden çok şey kaybetti. böyle böyle artık kullandığım tek google enstrümanı android oldu onda da ekim de her türlü ubuntu phone a geçip bırakırım.
her boku hatırlayıp, 18 mart çanakkale zaferini doodle yapmaktan aciz arama şeysi.
görsel
fermuarın icadını kutladığına pişman olan arama motoru.
an itibariyle çökmüştür. sorun bende midir bilemedim.
internet kullanıcılarına kokuyla alakalı nisan 1 şakası yapan şirket.
sanırım an itibariyle gg olan site. noluyor ulan?
bilmem neyin bilmem hangi mucidini hatırlayan fakat istanbul' un fethini hatırlamayan site. (bkz: omurgasız)
(bkz: gugıl)
internet aleminin kalbi.
arkadaşımın ebeveyni için (bkz: cagıl)
google+ üyeliğimden dolayı doğum günüm diye bana doodle yapmış ve beni benden almıştır.
Dünya Günü'ne özel sempatik bir animasyona imza atmış arama moturu.
23 Nisan'ı unutmamıştır.
bir rivayete göre isminin geliş hikayesi şöyledir;

--spoiler--

Google, insanların hayatına o kadar girdi ki "Google" kelimesi, "arama motoru kullanarak internette bir şey arama" anlamında bir fiil olarak ingilizce sözlüğe girmeyi başardı.

Ancak bugün Google yerine "BackRub" (Sırt masajı) kelimesini de kullanıyor olabilirdik.

Google'ın yaratıcıları Larry Page ve Sergey Brin Stanford Üniversitesi'nde arama motoru üzerinde çalışmaya başladıklarında projeye, "BackRub" (sırt masajı) adını vermişlerdir.

Neyse ki bu isimde ısrar etmemişler ve matematiksel bir terim olan googol kelimesini kullanmaya karar vermişlerdir.
Googol 10 üzeri 100'e karşılık gelen oldukça büyük bir matematik sayısıdır.

Google'ın arama sonuçlarında sayfa saylarının bulunduğu bölümdeki uzayıp giden "O"ları hatırlayın.Googol da böyle bir sayıdır..

Peki Googol nasıl Google oldu?

Söylediklerine göre Page ya da Brin kazara adı yanlış telaffuz etmiştir. (Hangisine sorulsa diğerini suçluyor:).

Sun'ın kurucularından Andy Bechtolsheim, Page ve Brin'e projeyi finanse edebilmeleri için 100.000 dolarlık bir çek yazarken yanlış telaffuzu duyduğu için "Googol" yerine çeke "Google" yazmıştır.

Page ve Brin'de onları bozmamış ve projeyi bu adla sürdürmüşlerdir.

--spoiler--
'gogıl' diye okunan arama motoru. fakat bazıları* 'gogle' diye telaffuz eder.
sadece bir arama motoru olmayan, mühendislik harikası.
(bkz: translate)
(bkz: maps)
(bkz: android)
(bkz: chrome)
(bkz: nexus)
başka aklıma gelmedi daha bir sürü fasilite.
doğru okunuşu gugıl olmasına rağmen ben dahil bütün yurdum insanınca gogıl olarak benimsenmiş yeni dünya harikasıdır.